Připojení k internetu | Poskytovatelé internetu | Český telekomunikační úřad (ČTÚ)

ČTÚ si vyšlápne na poskytovatele internetu a jejich inzerované rychlosti neodpovídající skutečnosti

 • Reálné a inzerované rychlosti internet se dramaticky liší
 • ČTÚ proto stanovali závazná pravidla a garance
 • Poskytovatelé připojení se budou muset podřídit od roku 2021
Zdroj: mohamed_hassan / Pixabay
ČTÚ si vyšlápne na poskytovatele internetu a jejich inzerované rychlosti neodpovídající skutečnosti | Zdroj: mohamed_hassan / Pixabay

Evropská komise před sedmi lety v průzkumu ověřila, že inzerované a dosahované rychlosti připojení k internetu se velmi liší. V průměru uživatelé dostali jen 74 % hodnoty, kterou si platili. V důsledku toho roce 2015 vydala nařízení, podle něhož poskytovatelé internetu musí uvádět podrobnější informace o tom, jaké rychlosti ve skutečnosti nabízejí.

Jak ale v červenci upozornil Český telekomunikační úřad, „poskytovatelé internetu sice nařízení formálně vyhověli, avšak z hlediska nabídky jejich služeb nedochází k žádnému dalšímu posunu směrem k plné informovanosti koncových uživatelů o skutečném výkonu jejich připojení k síti internet a smluvně garantované kvalitě tohoto připojení.

Efekt zkrátka nebyl takový, jak si úřad představoval. Podle jeho slov se navíc začaly rozvírat nůžky a rozdíly mezi inzerovanými a skutečnými rychlosti se prohlubovaly. Proto v srpnu novelizoval všeobecné oprávnění č. VO-S/1/08.2020-9, které na poskytovatele a jejich dokumenty klade mnohem větší nároky. Platit začne od 1. ledna 2021.

Jak to bylo doposud

Úřad operoval se čtyřmi rychlostními stupni:

 • Maximální rychlost byla nejvyšší dosažitelnou rychlostí na dané přípojce.
 • Inzerovaná rychlost je ta, která je uvedena v ceníku, na webu a v propagačních materiálech. Nesmí být vyšší než maximální, typicky ale bývá stejná.
 • Běžně dostupnou rychlost mohl uživatel očekávat při praktickém používání.
 • Minimální rychlost je garantovaná, pokud klesne pod danou hodnotu, znamená to výpadek služby.

Dále pak posuzoval kvalitu připojení ve dvou stupních, podle toho na jak dlouho se změnil výkon, tedy když reálná rychlost klesla pod 50 % běžné dostupné rychlosti.

 • Velká trvající odchylka znamenala pokles výkonu na dobu delší než 30 minut.
 • Velká opakující se odchylka pak znamenala alespoň tři poklesy výkonu delší než 1 minutu během jedné měřené hodiny.

Tato pravidla byla stanovena velmi vágně, čehož také provideři využili k alibistickým podmínkám, kdy běžně dostupné či minimální rychlosti schválně nastavili příliš nízko. Typickým příkladem budiž O2, největší poskytovatel internetu. I u gigabitového připojení uvádí minimální rychlost jen 16 kb/s.

Jak to bude po novém

ČTÚ se tento volný výklad nelíbil, proto minulý měsíc podmínky upravil a stanovil relativní výši rychlostí a definoval nové odchylky:

 • Běžně dostupná rychlost musí odpovídat alespoň 60 % inzerované rychlosti.
 • Minimální rychlost musí odpovídat alespoň 30 % inzerované rychlosti.
 • Velká trvající odchylka znamená pokles reálné rychlosti pod běžně dostupnou na dobu delší než 70 minut.
 • Velká opakující se odchylka znamená alespoň tři poklesy reálné rychlosti o délce minimálně 3,5 minuty pod běžně dostupnou během 90 minut.

U mobilního internetu je to trochu jinak

Výše zmíněná pravidla platí pro fixní připojení internetu, tedy i pro 4G/5G poskytované na pevném místě. U mobilního internetu, s nímž se dá cestovat, pak úřad stanovuje, že:

 • Velká trvající odchylka znamená pokles reálné rychlosti pod 25 % běžně dostupné na dobu delší než 40 minut.
 • Velká opakující se odchylka znamená alespoň pět poklesů reálné rychlosti pod 25 % běžné dostupné o délce minimálně 2 minuty během 60 minut.

Příklad z praxe

Když tedy poskytovatel internetu nabízí kupříkladu VDSL s inzerovanou rychlostí 100/10 Mb/s, musí ve smlouvě uvést (a v praxi dodržovat), že běžně bude uživatel surfovat rychlostí alespoň 60/6 Mb/s a minimálně garantovaná bude alespoň rychlost 30/3 Mb/s. Když reálná rychlost klesne pod 60/6 Mb/s na více než 70 souvislých minut nebo třikrát během hodiny a půl na více než 3,5 minuty, z právního hlediska jde o výpadek. Když reálná rychlost spadne pod 30/3 Mb/s, také jde o výpadek.

Výpadek už poskytovatel musí nějaký způsobem kompenzovat (slevou či jinou výhodou). Na druhou stranu ale nejde o automatický proces. Důkazní břemeno je na ČTÚ. Postižený uživatel tak nejdříve musí oslovit úřad, ten linku proměří a až pak je možné vůči poskytovateli vznést nějaké nároky.

Řada operátorů již často běžně dostupnou i minimální rychlost mají výš, než stanovuje ČTÚ. Zatím ale nereflektují novou definici odchylek. A co osobně považuji za ještě větší hřích – informace o garanci obvykle nejsou součástí ceníku ani produktové stránky na webu, ale jsou schované ve zvláštních dokumentech.

Diskuze (55) Další článek: Microsoft se nepoučil. Přímo ve Windows začne propagovat videohovory přes Skype

Témata článku: Internet, Připojení k internetu, Poskytovatelé internetu, Český telekomunikační úřad (ČTÚ), Připojení, Vdsl, Reálná rychlost, Odchylka, Evropská komise, Mobilní internet, Minimální rychlost, Poskytovatel


Určitě si přečtěte

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 45

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 32

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 164


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu