ČTÚ dal za pravdu Telecomu

ČTÚ zakázal společnosti RadioMobil provozovat službu Paegas Internet Call, protože je v rozporu s vládním pověřením společnosti SPT Telecom na provozování hlasových služeb v mezinárodním a republikovém měřítku.
ČTÚ zakázal společnosti RadioMobil provozovat službu Paegas Internet Call, protože je v rozporu s vládním pověřením společnosti SPT Telecom na provozování hlasových služeb v mezinárodním a republikovém měřítku, které vlastně určuje monopolní postavení Telecomu v této oblasti až do konce roku 2000.

Uživatelé mobilních telefonů společnosti RadioMobil měli možnost volat do zahraničí za podstatně nižší ceny, než za které by telefonovali z pevné sítě Telecomu, díky tomu, že hovory z mobilů jsou v rámci této služby směrovány do zahraničí prostřednictvím sítě Internet.

Živě komentuje: A zde je onen kardinální problém: jde o službu hlasovou či o přenos dat? V tomto případě se ČTÚ přiklonilo (nepochopitelně?) na stranu SPT Telecom a vlastně prohlásilo, že jde o službu hlasovou a služba Paegas Internet Call je tedy „nelegální“.

V tomto bodě nelze nevzpomenout některé české poskytovatele Internetu, kteří v podstatě tutéž službu (telefonování kamkoliv prostřednictvím Internetu – stačí mít přístup k Internetu, k počítači připojit normální telefon a je to) nabízejí dokonce ještě levněji než RadioMobil. Jak se postaví SPT k nim? Bude si Telecom také stěžovat u ČTÚ? Ač jde v podstatě o tutéž věc, není to tak pravděpodobné. Potenciál RadioMobilu je v téhle věci mnohem větší než kohokoliv jiného a přístup k mobilu má každý (ne tak k Internetu). Tento fakt rozlišování sám o sobě ukazuje, že tato kauza, resp. její výsledek není správný. Nebo budou provideři v této věci postaveni také „mimo zákon“?

ČTÚ asi „musel“ dát za pravdu Telecomu, přece jen spadá pod Ministerstvo dopravy a spojů, které je součástí vládní garnitury, která dala monopolu Telecomu požehnání. Přesto média označují jeho rozhodnutí za šalamounské. RadioMobil má totiž možnost se odvolat a v období vyřizování tohoto odvolání dále inkriminovanou službu Paegas Internet Call provozovat.

Váš názor Další článek: Windows NT, Windows 95/98 a MS-DOS na jednom počítači

Témata článku: Internet, Český telekomunikační úřad (ČTÚ), Internet věcí, Monopolní postavení, Tel, Call

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost