ČTÚ dal za pravdu Telecomu

ČTÚ zakázal společnosti RadioMobil provozovat službu Paegas Internet Call, protože je v rozporu s vládním pověřením společnosti SPT Telecom na provozování hlasových služeb v mezinárodním a republikovém měřítku.
ČTÚ zakázal společnosti RadioMobil provozovat službu Paegas Internet Call, protože je v rozporu s vládním pověřením společnosti SPT Telecom na provozování hlasových služeb v mezinárodním a republikovém měřítku, které vlastně určuje monopolní postavení Telecomu v této oblasti až do konce roku 2000.

Uživatelé mobilních telefonů společnosti RadioMobil měli možnost volat do zahraničí za podstatně nižší ceny, než za které by telefonovali z pevné sítě Telecomu, díky tomu, že hovory z mobilů jsou v rámci této služby směrovány do zahraničí prostřednictvím sítě Internet.

Živě komentuje: A zde je onen kardinální problém: jde o službu hlasovou či o přenos dat? V tomto případě se ČTÚ přiklonilo (nepochopitelně?) na stranu SPT Telecom a vlastně prohlásilo, že jde o službu hlasovou a služba Paegas Internet Call je tedy „nelegální“.

V tomto bodě nelze nevzpomenout některé české poskytovatele Internetu, kteří v podstatě tutéž službu (telefonování kamkoliv prostřednictvím Internetu – stačí mít přístup k Internetu, k počítači připojit normální telefon a je to) nabízejí dokonce ještě levněji než RadioMobil. Jak se postaví SPT k nim? Bude si Telecom také stěžovat u ČTÚ? Ač jde v podstatě o tutéž věc, není to tak pravděpodobné. Potenciál RadioMobilu je v téhle věci mnohem větší než kohokoliv jiného a přístup k mobilu má každý (ne tak k Internetu). Tento fakt rozlišování sám o sobě ukazuje, že tato kauza, resp. její výsledek není správný. Nebo budou provideři v této věci postaveni také „mimo zákon“?

ČTÚ asi „musel“ dát za pravdu Telecomu, přece jen spadá pod Ministerstvo dopravy a spojů, které je součástí vládní garnitury, která dala monopolu Telecomu požehnání. Přesto média označují jeho rozhodnutí za šalamounské. RadioMobil má totiž možnost se odvolat a v období vyřizování tohoto odvolání dále inkriminovanou službu Paegas Internet Call provozovat.

Váš názor Další článek: Windows NT, Windows 95/98 a MS-DOS na jednom počítači

Témata článku: Internet, Český telekomunikační úřad (ČTÚ), Internet věcí, Tel, Monopolní postavení, Call


Určitě si přečtěte

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

** SpaceX chce nejdříve v roce 2023 vyslat lidi na oblet Měsíce ** Hlavním pasažérem bude japonský podnikatel Jusaku Maezawa, který vezme na cestu až 8 umělců ** Pětidenní cesta proběhne v chystané lodi BFS

Petr Kubala | 14

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 35

Astronomové objevili daleko za Plutem objekt s extrémní dráhou. Může ukazovat na existenci planety Devět

Astronomové objevili daleko za Plutem objekt s extrémní dráhou. Může ukazovat na existenci planety Devět

** Astronomové objevili daleko za Neptunem těleso 2015 TG387 ** Okolo Slunce se pohybuje po extrémně protáhlé dráze ** Jeho dráha může ukazovat na existenci planety Devět

Petr Kubala | 10


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku