Čtrnáct dní

Uplynulých čtrnáct dní pohledem Pavla Pospíšila.
Svět se zbláznil z počítače iMac. Novinka od Apple Macintosh za 1 300 dolarů mizí z pultů rychleji, než Apple stačí vyrábět. Jenom za první týden bylo učiněno 150000 objednávek počítače vybaveného 233MHz procesorem PowerPC 750, 4GB pevným diskem, 32 MB paměti, mechanikou CD-ROM a interním modemem.

Podle předběžných výsledků IDC se za druhé čtvrtletí letošního roku na světě prodalo přes 3,5 milionu notebooků. Vede Toshiba s tržním podílem skoro 20 %, Compaq má přes 12 %, IBM přes 11%. Následují Dell, Fujistu, NEC, Acer, Packard Bell, Apple.

Iomega prodala 115 milionů zipových disket a snižuje jejich cenu. I nadále však připadá necelých 7 disket na jednu mechaniku, což je málo.

Dell nevystavuje na Invexu a není sám. V případě Dellu to je ovšem součástí jeho celosvětové strategie: neprezentovat se na výstavách, určených především distributorům.

Novinky od Intelu: Merced se opozdí o půl roku nebo celý rok. Stavba nové továrny v Evropě se zřejmě odkládá, Česká republika není stále tak docela bez šancí. Celeron bude uveden ve verzi se sekundární pamětí cache.

Motorola bude vyrábět ve velkém čip AMD K7, oznámila společnost AMD. Zajímavost: počítač vybavený čipem AMD K6-2 a programem REBEL porazil v zápase na osm partií druhého nejlepšího šachistu světa, Viswanathana Ananda.

Stále „dobíhá“ akvizice Digitalu Compaqem. České vedení firem Digital a Compaq se personálně propojilo.

Od 1. září padly ceny ISDN. Telecom snížil poplatky za zřízení přípojky v řádu desítek procent a cena měsíčního paušálu spadla zhruba na polovic.

Na Internetu lze sehnat telefonní seznam ČR s možností reverzního vyhledávání podle telefonního čísla za méně než tisícovku. Telecom ani Mediatel nemají s telefonním seznamem nic společného.

S klientským systémem Expandia Banky lze komunikovat prostřednictvím zpráv SMS. A nemusíte mít na svém telefonu ani Sim Toolkit.

Do New Oxford Dictionary of English byla mezi jinými přidána slova internetového slangu „snail mail“, „emoticon“ a zkratky „LOL“ (Laughing Out Loud – směji se, až se za břicho popadám) a „FAQ“.

V České republice byla posílena konektivita internetové sítě IBM, ale co je více na očích: IBM po 40 letech skončila s podporou Olympiády. Vzpomeňme si na předloňské problémy s informačním systémem v Atlantě; letos v Naganu sice všechno klaplo, jak mělo, ale náklady zřejmě začaly převyšovat potřebný marketingový efekt.

Microsoft uvolnil druhou betaverzi Windows NT 5.0 v řadách Workstation i Server ve více jak čtvrt milionu kopií účastníkům vývojářského programu Microsoft Developer Network. Nová verze bude podporovat symetrický multiprocesing, tedy skutečně souběžný chod aplikací a přidělování systémového času.

Viroví odborníci ze Symantecu objevili první počítačový virus napsaný v Javě. Dobrá zpráva: virus se nemůže šířit prostřednictvím prohlížečů webu.

Microsoft uvedl první patch Exchange Serveru 5.5: Service Pack 1 obsahuje i Outlook 98.

Byl oznámen konečný termín uvedení Novell Netware 5.0 – 20. září se můžete těšit na novou verzi.

Internetový obchod s hudbou CDnow http://www.cdnow.com otevřel svoji evropskou pobočku, která doručuje zboží do 37 zemí Evropy a Středního Východu. Českou republiku nevyjímaje.

Naše internetové zpravodajství Živě přešlo na technologii ASP a dostalo nový, lepší a slušivější, kabát. Zlepšilo se všechno: vyhledávání, uspořádání článků, přibyla možnost článek v přehledné podobě vytisknout i poslat e-mailem kolegovi.

Zdroj: Computer

Váš názor Další článek: Sedm miliard korun do mobilních telefonů. U nás.

Témata článku: Microsoft, Apple, Packard Bell, Slang, English, Druhá novinka, Konečný termín, Oxford, Vývojářská pobočka, Nový kabát, Atlanta, LOL, První Macintosh, Rebel, Kabát


Určitě si přečtěte

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 109

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5