Čtenáři ŽIVĚ: Vladan Crha a jeho první odpovědi na vaše dotazy

Dostanete padáka? Proč má Telecom účastníky a ne zákazníky? Co znamená ten „geniální“ slogan „Víc než jen slova“? Kdybyste nebyl v ČTc, za jak dlouho by se u vás vyvinula hluboká nenávist ke společnosti ČTc a chuť vyvraždit značnou část jejího vrcholného vedení? Dožijeme se někdy ADSL 1024/256kbps za 700 Kč? Čtěte první část odpovědí mluvčího Českého Telecomu na dotazy Čtenářů ŽIVĚ!
Kapitoly článku
(?) Představte si, že nejste zaměstnancem Českého Telecomu, a že ani nemáte nic společného s telekomunikacemi v ČR; jste jen a pouze obyčejným uživatelem internetu "sedícím" na telefonní lince. Nakolik byste ohodnotil pravděpodobnost, že se u Vás vyvine hluboká nenávist ke společnosti ČTc a chuť vyvraždit značnou část jejího vrcholného vedení?

(!) Jako velmi nízkou. Jsem natolik normální, aby u mě problémy s jakoukoliv firmou nevyvolávaly nenávist nebo dokonce chuť vraždit. Pravidelně ovšem sám zkouším nejrůznější služby a způsoby kontaktu s ČESKÝM TELECOMEM. Vím proto, že pravděpodobnost nespokojenosti s nějakou naší činností je ještě stále vyšší, než bych si přál. Na druhou stranu je to však den ode dne lepší.

(?) Není vám stydno, že děláte tiskového mluvčího firmě, která zaostává v zavádění ADSL nejen za Východní Evropou (např. v Estonsku je 300x více linek ADSL, v Litvě a Lotyšsku asi 50x), ale i za Latinskou Amerikou ? Není vám stydno, že Mexiko, Venezuela, Peru, Argentina, Brazílie a další poměrně chudé a mnohem více zadlužené státy mají NĚKOLIKANÁSOBNĚ více přípojek ADSL (samozřejmě přepočteno na obyvatele) než má ČR? Není vám stydno, že nám, obyvatelům ČR, vaše firma poskytuje služby asi tak na úrovni Angoly nebo Konga, když státy Evropy, Asie i obou Amerik jsou před námi? Není vám stydno, že svým lidem platíte běžné české platy, řádově nižší než v západní Evropě (samozřejmě kromě nenažraného, blbého a neschopného managementu, který má jistě platy královské), zatímco vaše služby jsou několikanásobně dražší než např. v SRN? A že za to nakonec mohou české vlády (v první řadě soudruzi Dyba, Dlouhý a Kočárník blahé paměti)? Ano, firma je to pořád státní a byli to ministři a poslanci, kdo umožnili všem možným podřadným taky-managerům si řádně nasosat, ale přesto nemusela vaše prohnilá firma sebrat všechno, co díky nim sebrat mohla, nedat ani o fous víc než dát musí, bezostyšně okrádaným lhát, a ještě u té miliardové hostiny za cizí peníze tak hlasitě mlaskat! Stydíte se, pane Crho, že jsme na úrovni rovníkové Afriky?

(!) Ne, spíše se starám o to, jak se vyrovnat zemím s vyšším rozšířením ADSL. Země rovníkové Afriky k nim nepatří.

A k těm počtům: pokud jsou má poslední čísla správná, v Estonsku je cca 35 000 tisíc přípojek ADSL, Litva má asi 12 a půl tisíce, Lotyšsko 10 000. V ČR je nyní asi 6 tisíc. S dosavadním tempem růstu nejsme spokojeni. Cíl do konce roku 2003 je výrazně ambicióznější a odpovídat tomu budou i připravované nové modely této služby.

(?) Dožijeme se někdy ADSL 1024/256kbps za 700 Kč?

(!) Domnívám se, že ano. Je mi třicet jedna :).

(?) Jaký máte pocit z vysvětlování těch nesmyslných aktivit Telecomu? Musíte mít opravdu dobrý žaludek. A pokud tomu opravdu věříte, velmi bych vás litoval.

(!) Nevysvětluji nesmyslné aktivity, nemá to smysl. A pokud jde o chyby, za ty se dá pouze omluvit a napravit je.

(?) Je nějaká šance, že se Vy a vedení celé Vaší sekty pokusíte o návrat do Vaší jistě vzdálené galaxie a spácháte třeba hromadnou sebevraždu? Byl by to chvályhodný počin.

(!) Ano. Nulová.

(?) Máte doma ISDN? Pokud ano, smějete se těm, co ho doma nemají stejně, jako ti idioti ve vaší reklamě? Nemyslíte, že je to výsměch všem vašim zákazníkům, kteří nemají možnost mít ani to přihlouplé ISDN, protože vaše firma jim ho není schopna poskytnout? Jak se cítíte, když obhajujete něco, co by v konkurenčním prostředí, které mají ve většině civilizovaného světa, nemohlo existovat?

(!) Vezmu to popořadě:

a) Nemám. Přestěhoval jsem se a zařizuji si ADSL.

b) Až doposud mě tohle spojení vůbec nenapadlo. Máte ale pravdu. Zákazníky, kteří na zřízení ISDN neúspěšně čekají, mohla ta reklama oprávněně naštvat. Proto se jim alespoň touto cestou omlouvám. Dobrá zpráva je, že do září by se měla průměrná doba zřízení ISDN přípojky snížit na řádově několik dní. U ADSL to nyní je dnů 20.

c) Asi divně, ale nepamatuji se, že bych to v poslední době dělal.

(?) Většina mnou zaznamenaných kroků vaší firmy mě utvrzuje v názoru že jste nesmírně hloupí a nebo nesmírně amorální. Nenapadá mě žádný další důvod vašich kroků. Proto by mě zajímalo Vaše IQ a pokud máte přehled tak i IQ vedení společnosti Český Telecom, případně nějaký průměr IQ.

(!) Vyšlo mi myslím nějakých 136, což je dost na to, abych neotravoval jiné lidí dotazy na jejich IQ.

(?) Pane Crho, cítím s vámi (ale za ty prachy bych to dělal taky)...

Pusťte se do toho! Příležitost k práci v PR se občas najde a nikdo není nenahraditelný...

(?) Co si firma Český Telecom představuje pod pojmem liberalizace?

(!) Proces, který začal v telekomunikacích otevřením trhu, tedy okamžikem, od kterého mohou všichni operátoři nabízet stejné služby kterémukoliv zákazníkovi (leden 2001).

Proces, který pokračoval zavedením služeb volba operátora (červen 2002), přednastavená volba operátora (leden 2003) a přenositelnost čísla (leden 2003), které umožňují menším operátorům nabízet své služby přes síť dominantního operátora (tzv. incumbenta, u nás ČESKÝ TELECOM).

A konečně proces, který bude završen zavedením Local Loop Unbundling (LLU, uvolnění místní smyčky), což umožní menším operátorům „vykoupit“ si pro ně zajímavé klienty i s telefonní linkou (přesněji tzv. místní smyčkou nebo „poslední mílí“) a nebudovat finančně náročné přístupové sítě za své.

Ty pozdější dva kroky jsou jakousi pozitivní diskriminací, zvýhodněním menších a slabších operátorů na úkor bývalého monopolisty.

(?) Jak si ČTc představuje svou budoucnost, řekněme v horizontu následujících pěti let (objem prodeje služeb fyzickým osobám)?

(!) Nezveřejňujeme odhady budoucích výsledků ani plány. Obecně se domnívám, že služby dodávané fyzickým osobám (domácnostem) se nebudou zásadně lišit objemem, ale spíše strukturou - například vyšším podílem internetu nebo datových služeb. Tento trend je zřetelný už v současné době.

(?) Jste spokojen s náplní svého zaměstnání? Jste spokojen s hodnocením vaší práce zaměstnavatelem?

(!) Jsem, je jen málo pestřejších zaměstnání. A v PR je ještě méně tak zajímavých firem, jako je ČESKÝ TELECOM. Hodnocení, či spíše ohodnocení, může být vždycky lepší.

Tak to je z prvních odpovědí vše. Již zítra se na Živě objeví odpovědi na zbývající dotazy ohledně ISDN, dial-upu a ADSL, opět v cyklu Čtenáři ŽIVĚ!

Témata článku: Tunelář, Paradox, Poslední krok, Tabu, Obyčejný zákazník, Žaludek, Venezuela, Argentina, Hot Spot, Plat, Tuhý kořínek, VLA, Dotaz, Čtenáři, Dobrá úroveň, Druhá stránka, První odpověď, CRH, Český zákazník, Jednoduchá rovnice, Angola, Idiot, Vláda ČR, Kořínek, Živě


Určitě si přečtěte

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

** CZ.NIC začal prodávat svůj Turris MOX ** Z několika základních jednotek postavíte skoro cokoliv ** Kompletní Wi-Fi router, rozsáhlý switch i univerzální linuxový server

Jakub Čížek | 32

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

** Koronavrus můžete sledovat skoro živě ** Analytici a kartografové připravili hromadu map ** Vybrali jsme deset z nich

Jakub Čížek | 8

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 53Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor