Čtenáři Živě: Jiří Devát odpovídá na vaše dotazy

Čtenáři Živě: Jiří Devát odpovídá na vaše dotazy

Jiří Devát, generální ředitel společnosti Microsoft pro Českou a Slovenskou republiku, zodpověděl několik desítek často ostrých dotazů od vás čtenářů. Chcete znát jeho názor na open source, BSA, případně cenovou politiku Microsoftu?

Kapitoly článku:


Microsoft obecně

Rád by mě zajímal Váš postoj k nedávnému výroku pana Billa Gatese o tom, že za bezpečnostní problémy systémů Windows mohou jejich uživatelé. Já vím, že jste to neřekl vy, ale právě by mne zajímal Váš postoj jako Microsoft ČR.

JD: Nejsem si vědom, že by takový výrok Bill Gates vyslovil. V mysli mi uvízl jiný: „Musíme pomoci našim zákazníkům adresovat jejich obavy, aby již nadále nemuseli volit mezi bezpečností a funkčností [software].“ Hovoří-li jindy o uživatelích a bezpečnosti, pak v souvislosti s jejich spoluzodpovědností za zabezpečení jejich vlastních počítačů. Často uživatel sám – ať už díky své bezstarostnosti či nezodpovědnosti – otevře zadní vrátka do svého systému. Vždyť podle FBI i v podnikové sféře přes 70 % bezpečnostních průniků je způsobeno selháním lidského faktoru uvnitř společnosti. IT průmysl dluží domácím uživatelům cílevědomou osvětu, k té se snažíme přispět naší kampaní „Protect Your PC“. Její základ tvoří tři základní pravidla: 1. zapněte firewall při připojení k internetu, 2. používejte antivirové programy, 3. aktualizujte si svůj operační systém.

Proč Microsoft nezveřejní přesnou specifikaci souborů typu *.doc a *.xls tak, aby je mohl používat jakýkoli konkurenční software? Pokud tak Microsoft činí z důvodů, aby chránil svoje zisky, bylo by pro něj dost výhodné, aby firma, která vyrábí konkurenční software, zaplatila poplatek za podporu tohoto formátu.

JD: Přístup k tvorbě a šíření standardů se mění a softwarovému průmyslu dnes dominují otevřené standardy. V listopadu tohoto roku dánská vláda jako prvá instituce na světě využila možnosti bezplatně licencovat XML referenční schémata a dokumentaci pro spolupráci s Microsoft Office Systemem 2003. V těchto dnech jsme zpřístupnili další technologie vyvinuté Microsoftem: ClearType a souborový systém FAT. Možnost a jednoduchost licencování těchto technologií podpoří lokálních softwarových firem a využívání pokrokových technologií.

Proč Microsoft neposkytuje licenci ke svým výrobkům dříve než potenciální zákazník rozbalí krabici? Vy osobně - koupil byste si nějaký výrobek a až po zaplacení byste mohl zjistit, za jakých podmínek lze výrobek oprávněně používat?

JD: Licenční podmínky Microsoftu nejsou žádným tajemstvím. Každý prodejce by měl být schopen Vás s nimi seznámit, současně jsou k dispozici i na internetu. Ve vašem případě bych každopádně trval na seznámení s licenční smlouvou ze strany prodejce, bez toho bych ani já nezakoupil žádný produkt. V krabici je pak vlastně přibalena kopie uživatelských práv pro vaši evidenci.

Proč Microsoft neposkytuje podporu uživatelům a ani prodejcům OEM software?

JD: V obchodním modelu OEM je za podporu zodpovědný dodavatel zařízení s předinstalovaným OEM softwarem. To proto, že výrobci při předinstalování často využívají možnosti odladění a úprav software specificky pro jejich zařízení. Pro technickou podporu z jejich strany je pak výrobcům hardware vytvořen prostor nižšími cenami než na běžném trhu. Použiji paralelu z automobilového průmyslu: koupíte-li si nový automobil s autorádiem vyvinutým např. firmou Bose, navigačním systémem od VDO, pneumatikami od Pirelli atd., pak případnou reklamaci řešíte opět s výrobcem automobilu, nikoli s jeho dodavateli. Domnívám se, že cesta servisu poskytovaného z jednoho místa je obecně správná.

Chtěl bych se zeptat, proč je cena Windows 98 téměř totožná a v některých případech u některých prodejců i vyšší než-li Windows XP Home?

JD: S Microsoft Windows XP uživatelé získávají lepší poměr výkon/cena. To je přeci to, co každý z nás jako kupující od inovace očekává, nebo ne? Nemělo by nás proto překvapovat, že to v praxi skutečně platí.

Setkal jste se někdy s Billem Gatesem? Jestli ano, je pravda to, co se píše a sice, že je hravý a zároveň chladný?

JD: S Billem Gatesem jsem se setkal již mnohokrát, měl jsem však také příležitost strávit několik dní v jeho bezprostřední blízkosti. I uvnitř Microsoftu o něm koluje řada legend... Já jsem ho však zažil jako člověka s fascinující pamětí, skvěle kombinujícího, až nesnesitelně důsledného, pídícího se po kořenech každého jevu. Současně však také jako člověka nesmírně plachého s ironickou hravostí, citově pevně přimknutého ke své rodině. Nejsem jeho nejlepší kamarád, dokážu však odhadnout, že je to komplikovaný génius a přesto skvělý člověk. Už se nemohu dočkat, až ho v závěru ledna opět přivítám na pražském letišti...

Proč Microsoft v České republice nepodporuje Xbox?

JD: O uvedení Xboxu do prodeje v jednotlivých zemích se nerozhoduje na lokální úrovni. Hrací konzole je zvláštní zboží, nejblíže má asi k holícímu strojku. Nevěříte? Při prodeji holícího strojku vyrovná výrobce své výrobní náklady a začne vydělávat až při několikátém prodeji náhradních žiletek. A zatím převládá obava, že české domácnosti nejsou natolik finančně silné, aby se spolu s Xboxem prodalo taky dostatek „žiletek“.

Jak vidíte budoucnost herní zábavy? Je to oblast, na kterou Microsoft hodně sází?

JD: Před pár dny jsem v televizi skoukl film Cesta z města, kde (vystresovaný) Tomáš Hanák přesvědčuje vesničany, že v budoucnu budeme spoustu času věnovat zábavě. V těchto prognózách jsem opatrný, každopádně však budeme chtít – a už dnes chceme – mít zábavu instantní. Tedy kdykoli okamžitě dostupnou. Naší (microsoftí) doménou není právě a jedině zábava, naším cílem je umožnit lidem nepřetržitou dostupnost všech digitálních zážitků včetně zábavy v jednotném prostředí. Zábava však logicky následuje za byznysem – každý člověk nejdříve dělá to, co ho zajistí, pak to, co ho potěší. V Microsoftu něděláme nic jiného, než že následujeme lidskou bytost na její cestě digitální zkušeností.

Určitě si přečtěte

Články odjinud