Čtečka diskuzí nejen pro SuperFórum

Vyzkoušejte Web Forum Reader Lite a prohlížejte si diskuze podobně jako v poštovním klientovi, nebo v RSS čtečce.

Před několika dny se dočkal nové verze zajímavý program. Jmenuje se Web Forum Reader a je to čtečka diskuzí pro webová fóra. Pokud tedy často navštěvujete třeba naše nové SuperFórum, které jsme spustili teprve před několika týdny, můžete si nová vlákna číst i v této aplikaci, která připomíná běžnou RSS čtečku.

Čtečku musíte nejprve zaučit

Webová fóra zpravidla neobsahují API (třeba RSS), pomocí kterého by se k němu dalo přistupovat i z jiných programů. Mnohé sice mají v RSS seznam posledních článků, na složitém fóru to však nestačí. Autoři Web Forum Readera šli trošku jinou cestou. Tato čtečka totiž nečte RSS, ale běžný HTML kód stránky, v němž rozpozná diskuze a počet nových odpovědí. Výsledkem je uživatelské rozhraní podobné běžné RSS čtečce, ve které můžete záznamy třídit a vyhledávat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Web Forum Reader a jeho bezplatná verze Lite

Web Forum Reader je placený shareware, můžete ale vyzkoušet čtyřicetidenní demo a k dispozici je také bezplatná Lite verze. Ta má určité omezení, neumí automaticky aktualizovat nové záznamy, na čtení diskuzí v integrovaném webovém prohlížeči ale bohatě stačí.

Jako nový zdroj zde tedy neslouží adresa RSS, ale běžná webová stránka s fórem, které chceme převést do čtečky. Nové SuperFórum má několik úrovní a každou z nich můžete číst z čtečky. Pokud tedy budete chtít sledovat poslední vlákna třeba ve fóru „Windows Vista“, což je podkapitola fóra Software, bude jeho URL adresa sloužit jako nový zdroj.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přidání nového fóra a učení, kde hledat názvy diskusních vláken a dodatečné informace

V dalším kroku budete vyzváni, abyste v interaktivním náhledu na fórum vybrali dvě libovolná témata. Forum Reader si zapamatuje strukturu HTML kódu, kterým jsou názvy témat definované a po potvrzení zobrazí seznam nalezených témat ve fóru, tedy na jeho první stránce.

V tuto chvíli už je čtečka připravená získávat informace o nových tématech. Bude mít ale problém určit, jestli se vlákno diskuze změnilo, tedy zdali někdo uložil novou reakci. K tomu slouží doprovodné informace témat.

Klepněte pro větší obrázek
Nakonec se spustí synchronizace

Pokud se pak doprovodná informace vlákna změní, Web Reader pochopí, že se změnil obsah celého vlákna. Takovou informací je třeba počet příspěvků ve vláknu. Nevhodnou informací je pak třeba počet zobrazení vlákna, jelikož každý čtenář nemusí v diskuzi reagovat.

Automatická synchronizace pouze v placené verzi

Web Forum Reader je poměrně mladý projekt, moc toho tedy zatím neumí. Můžete si vybrat ze čtyř rozložení obsahu. Ve výchozím stavu vypadá čtečka jako Microsoft Office Outlook, nechybí tu ale ani starší pohled, který používá třeba poštovní klient Mozilla Thunderbird.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Můžete si vybrat z několika pohledů, jak má čtečka vypadat

Čtečka bohužel zatím neumí seřazovat nalezené vlákna, ta se tedy zobrazí ve stejném pořadí jako na webu. Chcete-li mít diskuze ve čtečce řazené podle jiného kritéria, uspořádejte je nejprve na webu a pak vytvořte ve čtečce fórum podle změněné webové adresy.

V obou verzích je k dispozici alespoň jednoduché filtrování. Zobrazit si tak můžete třeba pouze nepřečtené a nové diskuze. V placené verzi pak nechybí vyhledávací dialog. V něm lze určit v jakých fórech se má vyhledávat a zdali se mají brát v úvahu pouze názvy vláken, případně i webová adresa a další doprovodné informace. V samotném obsahu příspěvků program vyhledávat samozřejmě neumí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Možnosti vyhledávání a výsledky

Ačkoliv je čtečka zcela funkční i v Lite bezplatné verzi, neumí v tomto případě automatickou synchronizaci. Standardní Forum Reader obsahuje dialog Shedule, ve kterém můžete nastavit, aby se nová vlákna stahovala v určitém časovém intervalu. Okno aplikace se pak schová do oznamovací oblasti vedle systémových hodin. V obou verzích můžete fóra organizovat do složek, ovšem paradoxně pouze v placené verzi takovou složku můžete vytvořit. Tento nedostatek se dá ale snadno obejít. Standardní i Lite verze totiž používají jednu společnou uživatelskou databázi, složky tedy můžete vytvořit ve čtyřicetidenní demoverzi a fóra zařadit v Lite verzi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení automatické synchronizace a organizování do složek

Funguje to, ale ne na první pokus

Čtečka webových fór Web Forum Reader funguje a je poměrně rychlá i při velkém počtu vláken. Na druhou stranu má ale i svá omezení, která přímo souvisí s webem, se kterým ji použijete. Pokud web neumí vlákna řadit podle uživatelských kritérií, nebudete je mít seřazené ani ve čtečce. Stejně tak si čtečka neporadí s vícestránkovými seznamy diskuzí. Obsahuje-li teda fórum stovky dílčích vláken seřazených třeba na desíti stranách, čtečka se naučí číst pouze první tři strany.

Názvy a adresy diskuzí ve fórech na SuperFórum.cz čtečka rozpozná na jedničku, každé z vláken ale musí obsahovat alespoň jednu reakci. Lze to však opravit, při každém učení se vás totiž pomocník zeptá, zdali učení proběhlo v pořádku a pokud nějaká vlákna chybí, můžete je ručně označit. Čtečka si pak poradí se všemi ostatními se stejnými vlastnostmi (tedy třeba se všemi vlákny bez jediné reakce).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Čtečka se naučila zaznamenávat počet reakcí ve vlákně až na třetí pokus

Horší je to s doprovodnými daty. Budete-li tedy chtít zaznamenávat nejen názvy diskuzí, ale i počty reakcí, musíte čtečku podobně jako v předchozím případě opakovaně učit a ručně označit několik bloků, ve kterých se nachází informace o počtu reakcí. Je také škoda, že program neumí sloupce s přídavnými informacemi pojmenovat. Pokud tedy takových doprovodných sloupců vytvoříte více, těžko se v nich budete orientovat.

Čtečka Web Forum Reader vám může usnadnit práci s webovými fóry, stále ji ale chybí kupa funkcí, na které jste zvyklí třeba z průměrně pokročilé RSS čtečky. Výraznou nevýhodou je zejména absence řazení a vyhledávání v bezplatné verzi Lite. Vzhledem k tomu, že program rozpoznává obsah na webové stránce, jakákoliv změna zdrojového kódu může vést k nefunkčnosti celé čtečky. To je ale nakonec i výzva pro autory webových fór, aby nabídli čtenářům použitelné aplikační rozhraní třeba v dnes velmi rozšířeném formátu XML/RSS, se kterým si poradí desítky výtečných programů.

Z tohoto úhlu pohledu je až s podivem, že Web Forum Reader opravdu funguje a ačkoliv jej musíte napoprvé opakovaně učit, nakonec si poradí prakticky s jakoukoliv webovou stránkou, kde se opakuje nějaký jednoznačně definovatelný HTML kód. Čtečku tak nemusíte použít pouze na fórum jako takové, ale třeba na seznam článků vybraného autora na Živě.cz.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Seznam článků autora na Živě.cz, rozpoznávání ve Forum Readeru a výsledek ve čtečce

Řešením bude sémantický web

Problematika rozpoznávání obsahu na webové stránce je stará jako web samotný. Zatímco v posledních letech je určitým řešením sdílení informací skrze RSS, mnoho odborníků je přesvědčeno, že tuto skutečnost vyřeší až tzv. sémantický web. Jednou z prvních skutečných implementací je HTML 5 a mikroformáty, které významově identifikují kód na webové stránce. Pokud je tedy v určitém bloku kódu třeba adresa, blok má ve své identifikaci zmínku, že obsahuje adresní informace aj.

Zdali se prosadí mikroformáty, sémantický XML, či jiná forma popisu, co vlastně HTML kód obsahuje, zůstává otázkou. Než bude zodpovězena, možná si vystačíte s bezplatným Web Forum Reader Lite.

Používáte podobný program a myslíte si, že dosahuje lepších kvalit? Pochlubte se v diskuzi pod článkem.

Web Forum Reader
Čtečka pro webová fóra
29,95 dolarů (Lite verze zdarma)
http://www.chemtable.com
Klepněte pro větší obrázek

- rychlost
- lze ji použít nejen na webová fóra

Klepněte pro větší obrázek

- neumí řadit vlákna podle kritérií
- Lite neumí vyhledávat
- Lite neumí automatickou synchronizaci

 

Klepněte pro větší obrázek


 

Diskuze (4) Další článek: Ohlasy ze světa: Stahujte přes BitTorrent bez počítače

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Čtečka, Download, Bezplatná verze, Vlákno, Nová informace, Reakce, Lite, Uživatelská složka, Podobný dialog, Běžná verze, Kupa, Doprovodná informace, Určité omezení, Superfórum


Určitě si přečtěte

Živě z Pekingu: Otestovali jsme Velký čínský firewall a hledali dalajlámu

Živě z Pekingu: Otestovali jsme Velký čínský firewall a hledali dalajlámu

** O Velkém čínském firewallu toho byly napsány už stohy ** Vyzkoušíte jej ale až na místě ** A tak jsme vyrazili do Pekingu a začali hledat dalajlámu

Jakub Čížek, Antonín Trčálek | 60

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

** Policisty poblíž San Franciska zaujala Tesla se spícím řidičem ** Donutili vozidlo zpomalit a následně probudili překvapeného řidiče ** Vozidlo podle dostupných informací jelo v režimu autopilota

Karel Kilián | 69

ELONOVINKY: Tesla brzy začne prodávat solární tašky. Budou drahé, ale pěkné

ELONOVINKY: Tesla brzy začne prodávat solární tašky. Budou drahé, ale pěkné

** Tesla začne prodávat solární střešní tašky, které představila před dvěma lety ** Výroba začne v první polovině příštího roku ** Tašky budou odolné, dostanou doživotní záruku a na přání i vyhřívání

Petr Melechin, Karel Dlabač | 24Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů