CSX: když se na skříních barvou nešetří

Na stánku Cooler Master nešlo o soutěž v casemoddingu, předváděné produkty si můžete pořídit i domů.

V reportáži z loňského CeBITu jste si mohli všimnout jedné nápadné skříně. Společnost Cooler Master předváděla na zakázku upravenou verzi modelu Stacker, u níž nahradila původní stříbřité hliníkové plechy povrchová úprava se vzezřením uhlíkového kompozitu modré barvy. A jak to vypadá, i přes nekřesťanských 799 eur, za které se tato skříň dala pořídit, sklízela velký úspěch.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Redaktorům serveru Bit-tech net se dokonce podařilo domluvit si zápůjčku a tak se můžete podívat na pár kvalitnějších fotografií. Z lidí, kteří tyto skříně viděli na vlastní oči, se mi nepodařilo vypáčit, jestli jde o kompozit s uhlíkovými vlákny, nebo jen o imitaci, ale soudě dle toho, že se cena od „obyčejných“ modelů v nabídce příliš neliší, to vypadá spíše na tu imitaci.

Na letošním CES už na stánku Cooler Master dominovaly právě profesionálně upravené skříně.Ty jsou výsledkem projektu CSX, na kterém Cooler Master spolupracuje s americkou společností Smooth Creations. A zakázková úprava sériových produktů je právě to, čím se u Smooth Creation zabývají.

Klepněte pro větší obrázek

Pod pojmem casemodding si asi každý dnes představí zálibu, pro níž je záhodno vlastnit slušně vybavenou dílnu a být manuálně zručný. Ani to ale nestačí, má-li to za něco stát, musí mít autor zapotřebí pořádnou dávku vkusu.

Zatímco u „správného casemodu“ zbude z původní skříně většinou jen torzo konstrukce (v ideálním případě je pak taková skříň postavená od nuly), u Smooth Creations se věnují méně destruktivní formě ladění vzhledu. Má to svůj důvod a pro příklad nemusíme chodit daleko.

Velcí výrobci u podobných produktů klidně sáhnou k méně obvyklým komponentám. Výsledkem je pro majitele takové sestavy nepříliš lákavá vyhlídka do budoucna – upgradovat něco, jako je Dell z řady XPS 700, se jeví jako přinejmenším problematické. I když budeme argumentovat tím, že někdo, kdo dá za počítač pět a půl tisíce dolarů, asi nemá problémy s upgradem formou nákupu nové sestavy, omezuje to často zákazníka při výběru komponent na nabídku konkrétního prodejce. Případné razantní zásahy do standardních skříní mohou zase na úkor estetična zhoršovat vlastnosti skříně a omezovat budoucí vylepšování útrob počítače.

Při prohlížení galerie na stránkách Smooth Creations si asi všimnete, že se většina vystavovaných prací liší od sériových produktů jen ručně vyrobeným „kabátkem“, takže zákazník může i do skříně s originálním vzezřením osadit běžné komponenty a získá jedinečné PC se všemi výhodami, které standardní řešení nabízí.

U Smooth Creations se nevyhýbají ani úpravám myší, klávesnic, monitorů či notebooků. Na stránkách CSX už si můžete vybrat z řady připravených projektů, z cen těchto skříní se vám ale nejspíš protočí panenky. Podle tvrzení autorů jde u prezentovaných skříní obvykle o přibližně patnáctihodinovou ruční práci. V závislosti na náročnosti grafické úpravy skříně se cena pohybuje od devíti do třinácti set dolarů.

Na stánku Cooler Master zabíraly pestrobarevné skříně většinu výstavní plochy. Kolega Tomáš Holčík pořídil bohužel jen pár fotografií.


Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Řadu dalších fotografií najdete na zahraničních serverech. Kromě trochu infantilních Stackerů v podobě dvou Volkswagenů, objevujících se snad na všech fotoreportážích z tohoto stánku, byla k vidění i řada skříní s decentním vzezřením, ale i takových, se kterými bych nechtěl v noci sdílet jeden pokoj a hodí se spíše pro otrlé jedince a dnešní děti a dorůstající mládež.

Rozsáhlejší galerie fotografií najdete třeba na francouzském Matbe, Hardware Secrets či Krunker.com.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Kde jsou ty časy, kdy bylo vrcholem kreativity výrobců skříní použití kousku modrého plastu na béžovém čele plechového kvádru…

Diskuze (4) Další článek: Dedikované servery: kam webhosting nedosáhne

Témata článku: Hardware, CES 2010, Sestavy, Galerie fotografií, Fotoreportáž, Torzo, Bar, Smooth, Skříň, Ruční úprava, Cooler Master, Uhlíkové vlákno, Stacker, Volkswagen, Doporučené PC sestavy na Mall.cz