Crystal FTP a Leech FTP, který je lepší

Poslední dobou se objevuje stále více klientů, jejichž jediným úkolem je spolupracovat s webovým prohlížečem a stahovat za něj soubory. Srovnáme dva kvalitní FTP klienty.
Poslední dobou se objevuje stále více klientů, jejichž jediným úkolem je spolupracovat s webovým prohlížečem a stahovat za něj soubory. Na rozdíl od nich plnohodnotný klient je schopen samostatné práce, zobrazení adresářové struktury serveru, downloadu i uploadu souborů či celých adresářů. Oba dnešní programy patří mezi kvalitní a plnohodnotné FTP-klienty.
Krystalický file transfer
Instalační soubor Crystal FTP má 354 kB, licence je shareware. K připojení na server máme dvě možnosti – za pomocí site manageru, nástroje, který v různých složkách udržuje adresy nejrůznějších serverů. Sám vám nabídne celkem slušný seznam serverů, který můžete libovolně editovat. Pokud se rozhodnete na Crystal přejít z WS FTP, nejspíš vás potěší, že je z WS možné importovat seznam serverů. Vybrané adresy je možné umístit na taskbar, jak je to běžné v prohlížečích. Stejně jako v prohlížečích zde najdete okno pro zadání adresy, je možné se takto rychle anonymně přihlásit. Je li serverem požadováno jméno a heslo, je potřeba využít tlačítka quick, které umožní kromě zadání adresy nastavit i jméno a heslo, počáteční adresář a pár dalších parametrů.

Jsme tedy připojeni a můžeme začít pracovat se serverem. Máme k disposici tři pracovní režimy. Single – který zobrazí disk serveru, adresáře; se soubory je možné pracovat za pomoci taskbaru či pravého tlačítka myši. Režim druhý se jmenuje Double a nabízí lokální a vzdálený disk ve dvou oknech, pracuje se pak převážně metodou drag&drop. Režim třetí se jmenuje Tasks a nabízí něco, na co možná z vašeho klienta nejste zvyklí. Jak procházíte adresářovou strukturou a zadáváte soubory ke stažení, jsou postupně řazeny do fronty. A zatímco se stahuje první soubor, je možné dál procházet adresářovou strukturou a přidávat další a další soubory. Ve třetím režimu tedy před sebou vidíte takovouto frontu a můžete si vybrat, kolik úloh bude probíhat paralelně, popřípadě některé úlohy z fronty vyřadit. Můžete i frontu zastavit, takže až do odvolání se nebudou vykonávat žádné další úlohy. Je poměrně praktické frontu zastavit hned na začátku, probíhající přenosy nebudou zpomalovat vaši komunikaci se serverem a přenosy zahájíte, až budete mít frontu vytvořenou. Po odpojení od serveru či zavření Crystal FTP fronta zaniká.

Crystal FTP pracuje velmi dobře, vyniká velmi dobrým grafickým provedením a ač výrazně pokulhává za LeechFTP, lze je považovat za velmi dobrého klienta.

Větší a lepší Leech FTP
Leech FTP je freeware s instalačním souborem o velikosti 621 kB. Na jeho pracovní ploše najdeme tři okna. Pro lokální a vzdálený počítač a pro úlohy. Připojení je možné prostým zadáním adresy serveru s možnými doplňujícími nastaveními, popřípadě zadáním adresy přímo k požadovanému souboru. Oblíbené servery včetně vybraných adresářů je možné přidávat do velmi dobře konfigurovatelných bookmarků, pracovalo se mi s nimi lépe než se site managerem z Crystal FTP. Další možností je, že necháte Leech FTP odposlouchávat clipboard a ten pak bude stahovat soubory, jejichž adresy budete kopírovat z prohlížeče. Konkuruje tak vlastně utilitám spolupracujícím s prohlížečem.

Upload a download je obdobný jako v běžných FTP-klientech, pravým tlačítkem myši či s pomocí taskbaru, samozřejmostí je drag&drop. Oproti Crystal FTP je zde několik vylepšení. Můžete si nechat zobrazit informace o adresáři, porovnávat adresáře, nechat celý adresář před stažením zabalit do archivu .tar a požadovaný soubor nechat vyhledat na jiných místech službou Search FTP. Podruhé takto konkuruje utilitám spolupracujícím s prohlížečem. Chybí mi tu možnost běžná u těchto utilit – zobrazení odezvy serverů. Ale samotná služba Search Ftp je něco navíc.

Obdobně jako v Crystal FTP je zde možné řadit úlohy do fronty, frontu pozastavit, určit, kolik procesů může probíhat paralelně, a procesy z fronty vyřadit. Navíc je zde okno pro nezdařené procesy a je možné ručně se pokusit soubor znovu stáhnout. Hlavní rozdíl oproti Crystal FTP je v tom, že fronta nezaniká po odpojení od serveru či vypnutí programu a je možné ji uložit do souboru. Je tedy možné přidat do fronty soubory nacházející se na mnoha místech, celou frontu uložit a přenést ji na jiný počítač. Vykonání fronty je možné nastavit na předem určený čas. Pokud nechcete, aby vám přenos zabral celé přenosové pásmo, nastavíte si rychlostní limit, který nesmí přenos přesáhnout, a můžete si nastavit limity i pro jednotlivé soubory ve frontě, čímž vlastně stanovíte prioritu jednotlivých souborů.

Leech FTP nabízí spoustu dalších užitečností. Třeba kontroluje integritu archivů .zip a .rar a zobrazuje jejich obsah. Či kontroluje, zda k němu nebyl vydán update. A jste-li připojeni k serveru, můžete nabídne vám zároveň připojení přes vašeho klienta Telnetu. Je to program, který vám nabídne snad vše, co si jen můžete představit.

funkce CrystalFTP LeechFTP
Bublinová nápověda + +
Táhni a pusť (drag&drop) + +
Mazání a tvorba adresářů na serveru + +
Nastavení přístupových práv souborů na serveru + +
Porovnání obsahu adresářů + +
Kontrola integrity archivu - +
Práce s frontou + +
Více serverů v jedné frontě - +
Uložení fronty na disk - +
Podpora firewallu + +
Spolupráce s prohlížečem - +
FTP Search - +
Nastavení limitů rychlosti - +
Nástroje pro správu adres + +
Informace o adresáři - +
Licence shareware freeware
Váš názor Další článek: Tweak UI - nastavte si efekty, práci se složkami a vyhledávání na Internetu (V.)

Témata článku: Download, Leo, Dobré místo, Plnohodnotný klient, Site, Celý proces, FTP, Front, Vzdálené místo, Nejrůznější server, Drop, Crystal, Úloha, Celý klient, Upload


Určitě si přečtěte

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 141

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji