CryptoExpert 2007 Lite: Zašifrujte si data

Ve starších Windows standardně není nástroj pro šifrování dat a BitLocker ve Vistách nemusí být vhodný pro každého.

Tvorba virtuálních disků není ve světě programů pro Windows ničím neznámým. Jednoduchým příkazem lze kteroukoli složku připojit jako nový diskový oddíl a přiřadit mu nějaké volné písmeno. Běžně se také setkáte s nástroji vytvářejícími virtuální disk na základě připojených ISO souborů. Chcete-li virtuální diskový oddíl použít pro ukládání dat, která jsou následně zašifrována, pak si můžete vybrat z celé řady specializovaných programů, které toto dovedou. Jedním z nich je CryptoExpert 2007, umožňující vytváření šifrovaných dat i ve freewarové verzi s označením Lite.

Klepněte pro větší obrázek
CryptoExpert připomíná Průzkumníka

Uživatelské rozhraní programu CryptoExpert 2007 Lite vypadá na první pohled jako jednoduchý správce souborů. Najdete v něm dva náhledy na strukturu složek a souborů v počítači. Ty jsou doplněny zobrazením v podobě stromové struktury. CryptoExpert také skutečně jako jednoduchý správce souborů funguje. Umožňuje přetahování položek a zobrazuje kopírovací dialogy.

Klepněte pro větší obrázek
Kopírování souborů v programu CryptoExpert

Šifrujte, kolikrát chcete

Abyste mohli využívat práce se šifrovanými daty, je nutné vytvořit virtuální diskový oddíl, do kterého budou data ukládána v šifrované podobě. Po klepnutí na tlačítko New vás přivítá průvodce, ve kterém vyberete umístění souboru reprezentujícího šifrovaný disk. Druhý krok vyžaduje zvolení šifrovací metody. Freewarová verze však umožňuje pouze jednu jedinou – CAT (128 Bit). Dále si můžete vybrat z dvojice hashovacích funkcí HMAC SHA1 a HMAC RIPEMD 160. SHA1 je nastavena jako výchozí.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení šifrovací metody

Následuje omezení velikosti, kterou může šifrovaný virtuální disk mít. To je dáno jednak volným místem na disku počítače, jednak tím, jestli používáte placenou nebo zdarma dostupnou verzi programu CryptoExpert. Verze Lite pracuje se šifrovanými soubory do maximální velikosti 50 MB. Poté jste vyzváni k zadání hesla, program vám doporučí použít alespoň osm znaků. Ve formě jednoduchého ukazatele vás zároveň informuje o tom, jak je zvolené heslo silné a bezpečné. Posledním krokem průvodce je vytvoření šifrovaného virtuálního disku na základě vámi zadaných údajů a jeho připojení do systému.

Klepněte pro větší obrázek
Informace o síle hesla

Takovýchto šifrovaných virtuálních disků můžete mít samozřejmě několik a nemusí být připojeny všechny najednou. Během jejich připojování do systému jste pak vyzváni k zadání hesla, které jste si zvolili při vytváření disku v průvodci. Dialog připojování umožňuje změnit písmeno jednotky a označit ji jako určenou pouze pro čtení. Virtuální disk se může pro počítač tvářit také jako výměnná jednotka.

S keyloggery si poradí

Při zadávání hesla k šifrovanému virtuálnímu disku si všimněte jedné speciální funkce. Tou je virtuální klávesnice. Tvůrci CryptoExperta pamatovali na různé odchytávače stisknutých kláves (keyloggery) a tak v tomto programu lze heslo zadávat klikáním myší na klávesy na obrazovce.

Klepněte pro větší obrázek
Virtuální klávesnice

Šifrovaný virtuální disk lze od této chvíle používat v jakémkoli programu. Data na něj stačí jednoduše uložit, pokud disk nebyl připojen v režimu pouze pro čtení. Hlavní okno programu CryptoExpert umožňuje vedle tvorby nových a připojování a odpojování existujících virtuálních disků provádět ještě několik dalších operací. Kromě již zmíněného přesouvání a kopírování je zde možnost odeslat soubor jako přílohu e-mailem, k čemuž se použije váš poštovní program.

Zbavte se dat jednou provždy

Mnohem praktičtější funkcí je však bezpečné mazání. Vedle tlačítka Remove sloužícího k běžnému odstranění souborů či složek z disku nabízí CryptoExpert také funkci Wipe. Tu lze spustit jednak samostatným tlačítkem, jednak ji najdete v kopírovacím dialogu, kde si zvolíte, zda mají být soubory pro přesunutí (například do zašifrovaného disku) navždy odstraněny. Nastavení bezpečného smazání není přítomno přímo u dialogu, zda chcete soubor skutečně odstranit. Pro změnu vlastností této funkce je nutné nakouknout do nastavení programu. Najdete tam počet průchodů, vynulování dat a velikosti mazaného souboru, nucené vyprázdnění vyrovnávací paměti a další položky.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení bezpečného smazání

V nastavení programu najdete také užitečné automatické odpojování šifrovaného virtuálního disku. Zadáte dobu nečinnosti virtuálního disku, a pokud s ním nebudete po tuto dobu manipulováno, program jej sám odpojí. Pohrát si můžete se zvukovým doprovodem různých událostí, klávesovými zkratkami a vzhledem programu.

Klepněte pro větší obrázek
Připojování diskového oddílu

CryptoExpert vypadá jednoduše a také jednoduchý je. Snadno se obsluhuje, pochopit by jej měli i méně zkušení uživatelé. Práci s šifrovanými virtuálními disky zjednodušuje jejich automatické připojování. Zapomenete-li, kde máte obraz disku uložen, lze CryptoExpert nechat prohledat počítač a najít v něm všechny šifrované soubory. Zajímavou funkcí je virtuální klávesnice nabízející ochranu před skenováním klávesnice.

 

CryptoExpert 2007 Lite 7.0.3

 
Šifrovací program
 
Cena: zdarma
Klepněte pro větší obrázek

snadné ovládání

virtuální klávesnice

Klepněte pro větší obrázek

správce souborů

jen jedna šifrovací metoda ve verzi Lite

 

 

 

 

Diskuze (17) Další článek: UPC integrovalo Karneval Media a představuje novou značku

Témata článku: Windows, Diskový oddíl, Zašifrovaná data, Volná tvorba, Hashovací funkce, Virtuální klávesnice, Zašifrovaný disk, Remove, Zašifrovaný data, Zvolená složka, Zvukový doprovod, Lite

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší