CrunchPad: Open Source tablet PC na web za sedm tisíc

S nadsázkou jej přirovnávají k OLPC. Cílem otevřeného projektu CrunchPad je přinést jednoduché a levné tablet PC, které bude sloužit k jedinému účelu – surfování po internetu.

CrunchPad je open source projekt jednoduchého tablet PC pro surfování po webu a možná jeden z nejvýznamnějších projektů podobného ražení od dob uvedení OLPC XO, které stálo na počátku obrovského zájmu o levné netbooky.

Na začátku všeho bylo v červenci 2008 přání Michaela Arringtona, zakladatele blogovací společnosti TechCrunch, mít jednoduchý webový tablet za dvě stě dolarů. Cílem celého projektu bylo vytvořit tenký a lehký počítač s dotykovou obrazovkou, který nemá klávesnici, pevný disk a naběhne přímo do prohlížeče. Operační systém má posloužit jen k obsluze hardwaru, spuštění prohlížeče a asociovaných aplikací pro jediné použití: konzumaci internetu. Měl by umožnit čtení mailů, prohlížení zpárv, videa, poslouchání streamované hudby, videochat.

První funkční prototyp A se objevil jen o měsíc později.

Klepněte pro větší obrázek 

Prototyp B s 12" displejem o rozlišení 1024×768 bodů byl poháněný procesorem Via Nano, s 1 GB RAM a 4GB flashdiskem s Ubuntu linuxem. Kalkulace výrobních nákladů na zařízení se pohybovaly pod 200 dolarů, ale byl použit nepříliš kvalitní displej.

Klepněte pro větší obrázek

Předváděcí prototyp C se nechtěně zásluhou partnera projektu Fusion Garage, pracujícího na softwaru, objevil na internetu už počátkem dubna 2009 a byl často díky svému balení a již nedostupnému videu s vybalováním mylně považován za konečnou podobu produktu. I když se autoři pokoušeli žádat servery, které fotografie zkopírovaly a zveřejnily, aby je stáhly, ne vždy byli úspěšní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Platformu Via Nano nahradil Intel Atom. Namísto Ubuntu je použitý blíže nespecifikovaný linux s na zakázku upraveným prohlížečem založeným na Webkitu, celkově by měl systém zabírat asi 100 MB.

Na následujícím videu předvádí CEO Fusion Garage, Chandrasekar Rathakrishnan, ovládací rozhraní.

Na úvodní stránce je několik záložek (Internet, Aplikace, Hry, Hudba, Videa). Pod nimi jsou ikony oblíbených stránek. Celý prohlížeč se ovládá pomocí gest jedním prstem. Pohyb zprava doleva slouží k přepínání otevřených stránek, pohybem nahoru a dolů se posouvá stránka, pohyb šikmo nahoru vyvolá onscreen klávesnici s několika funkčními tlačítky navíc (na videu je předvedeno speciální tlačítko, které otvírá vyhledávaný výraz přímo na wikipedii či na YouTube). Pohybem šikmo dolů se zobrazí náhledy otevřených stránek a lze se mezi nimi přepínat.

Slideshow namísto přehrávání videoklipu (jde o tento klip, který u nás YouTube odmítá u nás přehrávat) autor omlouvá pomalým 3GS připojením, na vině bude ale spíš neodladěný software, přesněji flash přehrávač. Výkon procesoru by na takové video stačit měl.

Z celého videa není zřejmé, která tlačítka či záložky jsou v systému „natvrdo“ a která lze přizpůsobovat.

Opravdový prototyp má přijít za měsíc

Oficiální představení předprodukčního prototypu by se mělo odehrát koncem července či začátkem srpna a měl by vypadat nějak takto:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

K obrázkům jenom dodatek: pravděpodobně lžou, pokud by měly zobrazené weby při efektním prohlížení stránek na výšku zůstat bez obtíží čitelné, musel by mít 12" displej rozlišení alespoň 1 680×1 050 bodů.

Podrobné specifikace zatím nejsou známy. Tloušťka klesla na 18 mm. Plastové tělo má nahradit hliník.

Kvůli CrunchPadu Arrington založil společnost Crunchpad Inc. sídlící v Singapuru, která má v současnosti čtrnáct zaměstnanců. Jak už to tak bývá, produkt nakonec slušně přešvihl původní rozpočet. Výrobní náklady se mají včetně balení pohybovat pod hranicí 250 dolarů, konečná cena zařízení by mohla být okolo 300 dolarů (prostým přepočtem by to u nás bylo necelých sedm tisíc s daní). Ve výrobních nákladech ale nejsou započteny náklady na dopravu, distribuci a další nutné výdaje. O podporu by se alespoň částečně mohla postarat komunita nadšených příznivců celého projektu.

Přežije rok 2010?

Kámen úrazu může být právě v tom, že tento projekt vzniká na koleně. Není jasné, jakým způsobem by měla fungovat podpora, není jistá konečná cena, není jisté, zda na CrunchPadu bude při 300 dolarech po započtení všech nákladů vůbec nějaký zisk, a není jisté, zda bude CrunchPad existovat ještě za dva roky a nepřeválcují jej velcí výrobci.

Intel už dlouho mluví o levných mobilních internetových zařízeních, která mají fungovat podobným způsobem a sloužit ke stejnému účelu – prohlížení internetu. A objevují se i první větší a levná zařízení, která už jsou na hony vzdálena fázi prototypů a lze používat podobným způsobem – jmenovitě třeba konvertibilní tablet Asus Eee PC T91, jehož cena by se měla pohybovat okolo dvanácti tisíc i s daní. V americe by jej mohl zase zanedlouho převálcovat zdatný konkurent v podobě MacBooku Touch, o kterém už se nějaký ten čas spekuluje a i když bude cenou určitě spadat do jiné kategorie, bude nejspíš určený k obdobným účelům a bude to populární a módní Apple.

Témata článku: Hardware, Notebooky, Always, Nano, Podobný typ

15 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jaroslav Šmíd 9. 7. 2009 14:34:13
    Je to pomalý. Je naprosto zřetelně vidět, jak ten touchscreen nestíhá,...
  • BlackRider 9. 7. 2009 9:11:45
    Taky hezky, uvidime kdy se to zacne prodavat u nas...
  • BlackRider 9. 7. 2009 9:10:33
    Jenze stolni PC si tezko vezmej na pohodlnej gauc, ze? :)
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

** Nový Xbox One X slibuje hraní ve 4K s HDR za 13 tisíc korun ** Aby stejnou kvalitu obrazu zvládl počítač, museli byste za něj dát minimálně dvakrát tolik ** Přesto herní počítače stále svůj smysl mají

24.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky