indiegogo | Crowdfunding | Kickstarter

Crowdfunding není bez rizik. Zájemci investovali 18 milionů korun, zboží však nedostali

Crowdfunding není bez rizik. Zájemci investovali 18 milionů korun, zboží však nedostali

Crowdfundingové kampaně mohou nabídnout zajímavé nové technologie za atraktivní ceny. Jak ale zjistili přispěvatelé projektu iBackPack, tato forma podpory může být značně riskantní. O kauze informuje mimo jiné TechSpot.

Crowdfunding (česky skupinové financování nebo davové financování) je způsob financování, při kterém větší počet jednotlivců přispívá menším obnosem k cílové částce požadované pro realizaci předmětu financování. Crowdfundingem můžeme financovat zajímavé projekty, produkty či společnosti, ale například i politické kampaně (zdroj: Wikipedia).

Americká Federální obchodní komise nyní vyšetřuje crowdfundingový projekt iBackPack, který v několika kampaních získal více než 800 000 dolarů, tedy v přepočtu téměř 18 milionů korun.

Slíbili batoh pro geeky, nedodali nic

Mělo se jednat o batoh pro technicky založené uživatele, kterým měl nabídnout několik přihrádek, integrované baterie pro nabíjení zařízení, Wi-Fi hotspot a řadu dalších „vychytávek“. V roce 2015 vydělal na crowdfundingovém serveru Indiegogo více než 720 000 dolarů, o rok později získal dalších 76 000 dolarů na Kickstarteru.

Klepněte pro větší obrázek
iBackPack měl být batoh pro technicky založené uživatele

Poslední aktualizace stránky projektu na Kickstarteru proběhla v březnu loňského roku. První várka zaplacených batohů měla být odeslána už v září 2016, nicméně zákazníci své zboží nikdy nedostali. Pouze část zájemců obdržela „beta“ příslušenství jako baterie a kabely. Webová stránka iBackPack už nefunguje a tvůrce batohu Doug Monahan údajně není k nalezení.

Případ řeší Federální obchodní komise

K samotnému zahájení vyšetřování se zástupci Federální obchodní komise a Indiegogo odmítli vyjádřit. Kickstarter byl sdílnější a v prohlášení uvedl: „V loňském roce jsme obdrželi a reagovali na požadavek FTC, týkající se informací o tomto projektu.“ Mluvčí dále uvedl, že převážná většina obchodníků, hledajících podporu pro své projekty na Kickstarteru, dokončí své projekty podle slibů, ale ti, kteří zneužívají jejich systém a důvěru podporovatelů, se vystavují riziku soudního postihu.

Požadavek ze strany Federální obchodní komise spočíval v poskytnutí seznamu e-mailových adres přispěvatelů, které nyní vyšetřovatelé oslovuji s dotazem, zda obdrželi objednané a zaplacené zboží.

Bohužel to není první případ, kdy FTC řeší crowdfundingový projekt. V roce 2015 komise uzavřela případ proti Eriku Chevalierovi, který spustil kampaň na stolní hru založenou na legendární střílečce Doom. Místo dodání hry však prodal osobní údaje přispěvatelů dalším firmám. Bylo mu uloženo, aby zaplatil téměř 112 000 dolarů (cca 2,5 milionu korun), ale rozsudek byl pozastaven kvůli jeho platební neschopnosti. Podle FTC utratil většinu peněz za osobní výdaje.

Diskuze (19) Další článek: Gigabyte mění roky zavedené značení svých základních desek

Témata článku: Wikipedia, indiegogo, Crowdfunding, Kickstarter, Doom, Nen, Projekt, Zájemce, První várka, Zaplacené zboží, Objednané zboží, Soudní postih, Loňský rok, NEDO, FTC, Atraktivní cena, První případ, Malý obnos, Financování, Poslední aktualizace, Zboží, Crowdfundingový server, E-mailová adresa, Dolar, Batoh


Určitě si přečtěte

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 73

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 62

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 120

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 31

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu