Crowdfunding není bez rizik. Zájemci investovali 18 milionů korun, zboží však nedostali

Crowdfunding není bez rizik. Zájemci investovali 18 milionů korun, zboží však nedostali

Crowdfundingové kampaně mohou nabídnout zajímavé nové technologie za atraktivní ceny. Jak ale zjistili přispěvatelé projektu iBackPack, tato forma podpory může být značně riskantní. O kauze informuje mimo jiné TechSpot.

Crowdfunding (česky skupinové financování nebo davové financování) je způsob financování, při kterém větší počet jednotlivců přispívá menším obnosem k cílové částce požadované pro realizaci předmětu financování. Crowdfundingem můžeme financovat zajímavé projekty, produkty či společnosti, ale například i politické kampaně (zdroj: Wikipedia).

Americká Federální obchodní komise nyní vyšetřuje crowdfundingový projekt iBackPack, který v několika kampaních získal více než 800 000 dolarů, tedy v přepočtu téměř 18 milionů korun.

Slíbili batoh pro geeky, nedodali nic

Mělo se jednat o batoh pro technicky založené uživatele, kterým měl nabídnout několik přihrádek, integrované baterie pro nabíjení zařízení, Wi-Fi hotspot a řadu dalších „vychytávek“. V roce 2015 vydělal na crowdfundingovém serveru Indiegogo více než 720 000 dolarů, o rok později získal dalších 76 000 dolarů na Kickstarteru.

Klepněte pro větší obrázek
iBackPack měl být batoh pro technicky založené uživatele

Poslední aktualizace stránky projektu na Kickstarteru proběhla v březnu loňského roku. První várka zaplacených batohů měla být odeslána už v září 2016, nicméně zákazníci své zboží nikdy nedostali. Pouze část zájemců obdržela „beta“ příslušenství jako baterie a kabely. Webová stránka iBackPack už nefunguje a tvůrce batohu Doug Monahan údajně není k nalezení.

Případ řeší Federální obchodní komise

K samotnému zahájení vyšetřování se zástupci Federální obchodní komise a Indiegogo odmítli vyjádřit. Kickstarter byl sdílnější a v prohlášení uvedl: „V loňském roce jsme obdrželi a reagovali na požadavek FTC, týkající se informací o tomto projektu.“ Mluvčí dále uvedl, že převážná většina obchodníků, hledajících podporu pro své projekty na Kickstarteru, dokončí své projekty podle slibů, ale ti, kteří zneužívají jejich systém a důvěru podporovatelů, se vystavují riziku soudního postihu.

Požadavek ze strany Federální obchodní komise spočíval v poskytnutí seznamu e-mailových adres přispěvatelů, které nyní vyšetřovatelé oslovuji s dotazem, zda obdrželi objednané a zaplacené zboží.

Bohužel to není první případ, kdy FTC řeší crowdfundingový projekt. V roce 2015 komise uzavřela případ proti Eriku Chevalierovi, který spustil kampaň na stolní hru založenou na legendární střílečce Doom. Místo dodání hry však prodal osobní údaje přispěvatelů dalším firmám. Bylo mu uloženo, aby zaplatil téměř 112 000 dolarů (cca 2,5 milionu korun), ale rozsudek byl pozastaven kvůli jeho platební neschopnosti. Podle FTC utratil většinu peněz za osobní výdaje.

Diskuze (19) Další článek: Gigabyte mění roky zavedené značení svých základních desek

Témata článku: Wikipedia, indiegogo, Kickstarter, Crowdfunding, Doom, Soudní postih, Zajímavý projekt, Atraktivní cena, Převážná většina, Osobní údaj, FTC, Legendární střílečka, Crowdfundingová kampaň, Webová stránka, Dolar, NEDO, Integrovaná baterie, Nen, Batoh, Objednané zboží, Malý obnos, Zájemce, Platební neschopnost, VSA, Zboží


Určitě si přečtěte

Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 120

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství