indiegogo | Kickstarter | Crowdfunding

Crowdfunding není bez rizik. Zájemci investovali 18 milionů korun, zboží však nedostali

Crowdfunding není bez rizik. Zájemci investovali 18 milionů korun, zboží však nedostali

Crowdfundingové kampaně mohou nabídnout zajímavé nové technologie za atraktivní ceny. Jak ale zjistili přispěvatelé projektu iBackPack, tato forma podpory může být značně riskantní. O kauze informuje mimo jiné TechSpot.

Crowdfunding (česky skupinové financování nebo davové financování) je způsob financování, při kterém větší počet jednotlivců přispívá menším obnosem k cílové částce požadované pro realizaci předmětu financování. Crowdfundingem můžeme financovat zajímavé projekty, produkty či společnosti, ale například i politické kampaně (zdroj: Wikipedia).

Americká Federální obchodní komise nyní vyšetřuje crowdfundingový projekt iBackPack, který v několika kampaních získal více než 800 000 dolarů, tedy v přepočtu téměř 18 milionů korun.

Slíbili batoh pro geeky, nedodali nic

Mělo se jednat o batoh pro technicky založené uživatele, kterým měl nabídnout několik přihrádek, integrované baterie pro nabíjení zařízení, Wi-Fi hotspot a řadu dalších „vychytávek“. V roce 2015 vydělal na crowdfundingovém serveru Indiegogo více než 720 000 dolarů, o rok později získal dalších 76 000 dolarů na Kickstarteru.

Klepněte pro větší obrázek
iBackPack měl být batoh pro technicky založené uživatele

Poslední aktualizace stránky projektu na Kickstarteru proběhla v březnu loňského roku. První várka zaplacených batohů měla být odeslána už v září 2016, nicméně zákazníci své zboží nikdy nedostali. Pouze část zájemců obdržela „beta“ příslušenství jako baterie a kabely. Webová stránka iBackPack už nefunguje a tvůrce batohu Doug Monahan údajně není k nalezení.

Případ řeší Federální obchodní komise

K samotnému zahájení vyšetřování se zástupci Federální obchodní komise a Indiegogo odmítli vyjádřit. Kickstarter byl sdílnější a v prohlášení uvedl: „V loňském roce jsme obdrželi a reagovali na požadavek FTC, týkající se informací o tomto projektu.“ Mluvčí dále uvedl, že převážná většina obchodníků, hledajících podporu pro své projekty na Kickstarteru, dokončí své projekty podle slibů, ale ti, kteří zneužívají jejich systém a důvěru podporovatelů, se vystavují riziku soudního postihu.

Požadavek ze strany Federální obchodní komise spočíval v poskytnutí seznamu e-mailových adres přispěvatelů, které nyní vyšetřovatelé oslovuji s dotazem, zda obdrželi objednané a zaplacené zboží.

Bohužel to není první případ, kdy FTC řeší crowdfundingový projekt. V roce 2015 komise uzavřela případ proti Eriku Chevalierovi, který spustil kampaň na stolní hru založenou na legendární střílečce Doom. Místo dodání hry však prodal osobní údaje přispěvatelů dalším firmám. Bylo mu uloženo, aby zaplatil téměř 112 000 dolarů (cca 2,5 milionu korun), ale rozsudek byl pozastaven kvůli jeho platební neschopnosti. Podle FTC utratil většinu peněz za osobní výdaje.

Diskuze (19) Další článek: Gigabyte mění roky zavedené značení svých základních desek

Témata článku: Wikipedia, indiegogo, Kickstarter, Crowdfunding, Doom, Objednané zboží, Přispěvatel, E-mailová adresa, Zajímavý projekt, FTC, Založený uživatel, Atraktivní cena, Crowdfundingová kampaň, Loňský rok, Velký počet, Batoh, Webová stránka, Zboží, Převážná většina, Integrovaná baterie, Zaplacené zboží, Soudní postih, Malý obnos, První případ, Crowdfundingový server


Určitě si přečtěte

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 36

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

** Čerstvě zakoupený počítač je vhodné trochu připravit ** Věnujte pozornost instalaci a předinstalovaným aplikacím ** Zamyslete se nad zálohou a antivirem

David Polesný | 83

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 16 stavebnic pro nejmenší caparty i vás samotné

Jakub Čížek | 17

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

Řidiče Tesly ukolébal autopilot, policisté ho zastavili až po 11 kilometrech

** Policisty poblíž San Franciska zaujala Tesla se spícím řidičem ** Donutili vozidlo zpomalit a následně probudili překvapeného řidiče ** Vozidlo podle dostupných informací jelo v režimu autopilota

Karel Kilián | 70

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 85