Crossword Forge: Vytvořte si vlastní křížovku

Už vás někdy napadlo udělat vlastní křížovku? Vše vymyslet, nakombinovat a poskládat dohromady není vůbec jednoduchý úkol. To nejtěžší ale za vás může zvládnout počítač.

Crossword Forge již v šesté verzi ušel od svých počátků pořádný kus dopředu. Neustálé vylepšování funkcí, grafického vzhledu a především algoritmů, které se starají o poskládání jednotlivých slov do co nejkompaktnějšího celku, na to vše se může zkušený i nový uživatel těšit. I když se jedná o zahraniční program, s českými slovíčky si Crossword poradí také.

Nejprve školení

Na začátku vás přivítá pouze prázdné okno programu, které je tvořeno panelem s hlavními funkcemi, náhledem na vzniklou křížovku či možnostmi pro nastavení písma, kterých je k dispozici velká škála a barevná paleta. Nejdůležitější je ale v tuto chvíli pole, do nějž budete vkládat zadání a odpovědi pro slova, která případný luštitel bude vyplňovat do vašeho výtvoru.

Klepněte pro větší obrázek 
Bez vyplnění toho moc neuděláte.

Vytváříte tak v podstatě záznamy s otázkou a odpovědí, přičemž pro co největší sofistikovanost je třeba logicky vytvořit co nejvíce těchto kartiček. Ač Crossword Forge nepodporuje češtinu, s diakritikou si poradí. Jediným problémem zůstává písmeno Č, které při stisku příslušné klávesy z nějakého důvodu v programu způsobí posun na další pole, takže v praxi toto písmeno nelze napsat. Musíte tedy slovo zkopírovat odjinud.

Klepněte pro větší obrázek 
Zadávání nápověd a odpovědí.

Křížovky i osmisměrky

Pokud máte napsaný dostatečný počet slov, tak můžete přistoupit k úpravám vzhledu křížovky. Na prvním místě je třeba napsat název. Dalším krokem je volba pozadí. To můžete nechat buď prázdné (v různých barvách), nebo si lze vybrat z nějaké z přednastavených grafik, či se dá sáhnout po vlastním obrázku. Důležitá je pak zásadní volba, zdali chcete ze zadaných slov vytvořit klasickou křížovku, nebo hodláte získat osmisměrku.

Klepněte pro větší obrázek 
Nastavení vlastního obrázku na pozadí.

Pro každou možnost máte přichystáno několik druhů spíše drobnějších úprav a nastavení. Jen u osmisměrky je klíčové nastavení, jestli chcete povolit slova v diagonálách či zrcadlově obrácené. Nakonec ještě můžete určit, zdali má program zpracovat všechna zadaná slova, nebo třeba jen jejich určitý počet, aby tak křížovka byla co nejkompaktnější. Pak už stačí jen stisknout příslušené tlačítko pro tvorbu a počítač začne usilovně pracovat na nejvhodnější kombinaci. Takováto akce může v závislosti na počtu slov trvat i několik minut.

Klepněte pro větší obrázek 
Během vymýšlení kombinací se počítač opravdu nefláká.

Luštění za 50 dolarů

Jakmile je křížovka vygenerovaná, máte na výběr dvě možnosti. Buď můžete ve výsledku pokračovat vlastními manuálními úpravami, nebo necháte celý projekt vyexportovat. To můžete provést do čtyř podob – obrázek, text, PDF, HTML. U obrázků lze vybrat z dlouhé řady různých formátů a u HTML zase nastavíte přesnou podobu kódu. Určíte také, jestli má být křížovka vyexportovaná s nápovědami, vyplněnými slovy či legendou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Je libo křížovku nebo osmisměrku?

Protože je ale Crossword Forge placeným programem, o poslední možnosti nastavení jste ochuzeni do té doby, dokud si nekoupíte plnou licenci, která vyjde na nemalých 50 dolarů. Bez zaplacení můžete exportovat pouze vyplněné křížovky, které jsou tak k ničemu. Je tak na každém, jestli se mu vyplatí investice do programu, který nabízí dobré uživatelské prostředí, jednoduché ovládání a kvalitní algoritmy pro výpočty, nebo sáhne po konkurenci zdarma.

Česká alternativa pokulhává

Tou konkurencí může být český program Křížovky, který je již dlouhou dobu přítomný na stránkách GigaManie. Bohužel po tuto dlouhou dobu také nedošlo k jeho inovacím. Freewarová licence je ale v porovnání s Crossword Forge vykompenzována výrazně horším uživatelským prostředím a kostrbatým ovládáním. Rovněž se zde nemůžete spoléhat na pohodlnost propracovaných algoritmů, ale většinu věcí si budete muset udělat sami ručně.

Klepněte pro větší obrázek 
Rozdíl je patrný na první pohled.

stáhnout program Crossword Forge 6.2 Licence: shareware, 3,7 MB
Autor: Sol Robots
Web programu: www.solrobots.com


stáhnout program Křížovky 3.00 (1,1 MB)


Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Software, GigaMania, Forge

Určitě si přečtěte

Jak rozšířit signál Wi-Fi: Extender je nejlevnější a snadná cesta

Jak rozšířit signál Wi-Fi: Extender je nejlevnější a snadná cesta

** Wi-Fi extendery dobře poslouží k rozšíření signálu ** Jsou to malé krabičky do zásuvky s triviálním nastavením ** Zvolte raději výkonnější modely, svůj účel splní lépe

Včera | David Polesný | 28

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé střihové programy pro neprofesionální využití stojí do 3 000 Kč, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada editačních funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro nejrozšířenější operační systém Windows

25.  6.  2017 | Stanislav Janů | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky