CrossFire na desce s čipsetem P965? Zapomeňte!

Ceny moderních grafických karet jsou až směšně nízké a leckdo uvažuje o pořízení druhé grafické karty. Porovnali jsme výkon jednoho a dvou Radeonů v CrossFire na starší a moderní desce.

S prudkým poklesem cen nejvýkonnějších grafických karet a se zdrženlivostí výrobců grafických čipů uvádět výkonnější modely nastala na trhu zajímavá situace – výkonné jednoprocesorové karty se prodávají za směšné částky a výrazně vyššího výkonu dosáhnete jen pořízením dvouprocesorové karty, nebo spřažením dvou či více grafických karet.

Kombinace nízkých cen a nedostatečné nabídky výkonnějších karet už leckoho přiměla k tomu, aby zapřemýšlel nad pořízením dvojice karet a pro zapojení do SLI či CrossFire.

Radeony od AMD mají v tomto ohledu oproti GeForce velkou výhodu – nevyžadují totiž pro běh v CrossFire desku s čipsetem posvěceným Nvidií – tedy nForce, nebo základní desku s přídavným nForce můstkem, CrossFire funguje i na čipsetech AMD i Intelu.

S uvedením Core 2 Duo se objevila cenově přijatelná čipová sada Intel P965. A právě kombinace Intel P965 a Core 2 Duo se pro dobrou výbavu, přijatelnou cenu a slušné možnosti při přetaktování stala velmi populární. Co víc, P965 dovolí zapojit dvojici grafických karet do CrossFire. Má to jen jednu „drobnou“ vadu – čipová sada nemá dostatek PCIe linek na to, aby mohly být na deskách dva plnohodnotné PCI Express ×16 sloty, a tak lze u většiny desek osadit grafické karty do konfigurace PCIe ×16 + PCIe ×4.

O něco později nahradily první generaci čipsetů s podporou Core 2 Duo modernější čipové sady z rodiny 30. Ty přinesly mimo jiné podporu PCI Express 2.0. Nejpopulárnějším výkonným čipsetem je v současnosti nejspíš Intel P35. Ten ale podporuje jen starší PCI Express 1.1 a stejně jako P965 nedisponuje dostatečným množstvím linek na dva plnohodnotné ×16 sloty. Dvojici plnohodnotných PCIe ×16 2.0 slotů pro CrossFire pořídíte u Intelu jen na základních deskách s čipsetem X38.

Je všeobecně známo, že výkon Radeonů 3850 a 3870, zejména v osazení do CrossFire, výrazně ovlivňují i vlastnosti slotů, ve kterých jsou osazené. Nejde jen o generaci PCI Express, ale také o počet linek. Konkrétních čísel se ale doberete jen těžko, a když už na nějaký test, který by toto tvrzení ověřoval, narazíte, jde o výsledky z raných verzí ovladačů, u nichž zejména režim CrossFire nefungoval zrovna dokonale.

Zvažujete-li upgrade kvůli výkonu sestavy ve hrách, a jste šťastným majitelem některé z moderních grafických karet, jako Radeon HD 3850, 3870, GeForce 9600 GT, 8800 GT či GTS, je v současnosti bez debat nejvýhodnější investicí, kterou můžete udělat, pořízení druhé grafické karty. Má to ale háček, a tím je právě výbava základní desky.

S ohledem na velký zástup majitelů základních desek s čipsetem P965 a nízkou cenu Radeonů HD 3850 a 3870 jsme se rozhodli, že prověříme, nakolik je propad ve výkonu se starší sběrnicí znát, a zdali má význam uvažovat o pořízení dvojice Radeonů HD 3870 do CrossFire, či o třítisícové investici do druhé karty v případě, že jste majiteli postarší základní desky s P965. 

Klepněte pro větší obrázek

Parametry Sapphire Radeon HD 3870 512 MB
modelové označeníSapphire Radeon HD 3870
grafické jádroRV670
výrobní proces55 nm (TSMC)
počet tranzistorů666 milionů
frekvence jádra775 MHz
počet stream procesorů320
paměť512 MB GDDR4
frekvence pamětí1 125 MHz (2 250 MHz efektivně)
šířka paměťové sběrnice256 bitů
propustnost pamětí72 GB/s
počet rasterizačních jednotek16
vertex shader4,1
pixel shader4,1
rozhraníDirectX 10.1
přídavné napájení1× 6pin PCIe power konektor
výstupní konektory2× dual link DVI-I, 1× HDMI, 2× VGA D-sub (přes redukci)
podpora HDCPano
integrované audioano
sběrnicePEG ×16 2.0
délka karty230 mm
příslušenstvíredukce z 1× 4pin molex-6pin na 1× PCIe power, DVI-HDMI adaptér, 1× redukce z DVI-I na VGA D-sub, VGA redukce, CrossFire propojka, instalační CD, manuál

Vedle naší referenční testovací sestavy se základní deskou s čipsetem X38 jsme tedy dvojici Radeonů HD 3870 ještě prohnali na základní desce Gigabyte GA-965P DS4 (rev 2.0). Použití starší desky s čipsetem P965 má jedno úskalí – v referenční testovací sestavě používáme základní desku osazenou paměťovými moduly DDR3. U testované Gigabyte jsme však sáhli k pomalejším DDR2 pamětem. Celkový výkon je tedy o málo nižší, vzájemný poměr mezi výkonem jedné karty a dvou HD 3870 v CrossFire řešení by ale měl zůstat zachován.

ATi si s posledními ovladači dala na čas, a vypustila je v pro nás v nejnevhodnější chvíli – půl dne před vydáním tohoto článku. Nové Catalyst 8.5 výrazně zlepšují výkon v některých hrách (a jak tomu obvykle bývá, jde především o tituly, které najdete v drtivé většině testů grafických karet). Nicméně výsledky HD 3870 na čipsetu X38, které jsme si vypůjčili ze srovnání GeForce 9600 GT SLI vs. HD 3870 CrossFire (najdete je v Computeru 9/08), jsou naměřeny rovněž s Catalyst 8.4, a tak se uvedením nových ovladačů nemusíme příliš vzrušovat.

Testovací sestava
procesorCore 2 Duo E6700@3,2 GHz (8× 400/10×320)
základní deskaAsus P5E3 Deluxe (Intel X38)/Gigabyte 965P-DS4
paměti2× 2 GB DDR3 1 600 MHz (7-7-7-20-2T) Corsair CM3X2048-1600C7DHX/2× 2 GB GeIL DDR2-800 MHz (5-5-5-18)
pevný diskWDC WD4000YR
optická mechanikaLG GGW-H20L (SATA)
zdroj1 000 W Tacens Supero 1000
skříňGMC H-60 Phoong
operační systémWindows Vista x64
ovladače

ATI Catalyst 8.4, Nvidia ForceWare 174.74

Rozdíly naměřené ve 3DMark 06 nejsou moc dramatické, je zřejmé, že CrossFire i na čipsetu P965 nějak funguje. Jen pro zajímavost, deska s Intel X38 a DDR3 dosáhla CPU skóre 2 818 bodů, P965 pak 2 705 bodů.

Klepněte pro větší obrázek

Assassins‘ Creed je titul, který si udělal velkou reklamu tím, že jako jedna z prvních her podporoval DirectX 10.1, které svědčí poslední generaci Radeonů. Jenže poslední patch podporu DX10.1 pro blíže nespecifikované chyby odstranil. A pak je tu ještě jedna drobnost – hra není optimalizovaná na multi GPU řešení. To se opravdu nehezky podepsalo na výkonu CrossFire na sestavě s P965.
Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek


Klepněte pro větší obrázek


Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V případě F.E.A.R se při měření Radeonů HD 3870 v CrossFire na X38 muselo stát něco nemilého – máme naměřeny dva průchody, ale chování CrossFire je v obou případech stejné. Na základní desce se slabší P965 se ale potvrdilo, že by CrossFire fungovat mělo. Podaří-li se výsledky na X38 ještě přeměřit a dosáhnout jiného výsledku, graf opravíme. Prozatím budiž výsledek označený hvězdičkou připomínkou, že se občas stane, že CrossFire nespustí, i když by spustit mělo.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
 

Klepněte pro větší obrázek
 

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
 

Zvěsti o tom, že výkonným Radeonům třítisícové řady lépe svědčí nová generace sběrnice, nelhaly. Starší základní deska nestačí zejména tam, kde je to nejvíce potřeba – u moderních a náročných titulů. A pro starší hry si člověk vystačí i s jedinou kartou. U desky s P965 dochází velmi často k tomu, že je výkon dvou karet horší, než výkon karty jediné, a v takovém případě je lépe CrossFire rovnou vypnout.

O CrossFire ze dvou Radeonů HD 3870 X2 se tedy vyplatí uvažovat jen v případě, že jste majiteli moderních základních desek s PCIe sloty druhé generace – tedy čipovou sadou Intel X38 či AMD 790FX a 790X. .

V případě, že pořizujete nový počítač a plánujete CrossFire řešení, vybírejte ze základních desek se dvěma plnohodnotnými PCIe 2.0 ×16 sloty – vedle investice do grafických karet už nejde o velký příplatek.

Jste-li majiteli Radeona HD 3850 a 3870 a starší desky s jedním PCIe ×16 slotem první generace a toužíte po vyšším výkonu, můžete se poohlédnout po některé z o málo výkonnějších karet – GeForce 8800 GT či GTS, nebo sáhnout po dvouprocesorových kartách Radeon HD 3850 či 3870 X2 a GeForce 9800 GX2. Ideální ale bude nějaký čas počkat, během měsíce by se měla objevit nová generace grafických karet ATI i Nvidia, od které se očekává výrazný nárůst výkonu.

Klepněte pro větší obrázek Za zapůjčení produktů do testu děkujeme společnosti Alfa Computer. 
 

 

Diskuze (10) Další článek: Cooler Master GeminII S: menší bratr GeminII

Témata článku: Google, Windows, Čipy, Sestavy, Clear, Assassins Creed, Creed, Čip, Čipset, Velký háček, Crossfire, Prudký pokles, Nvidia, Desky, Intel HD, Nespecifikovaná cena, Náročný titul, Zajímavá situace, Fear, Alfa Computer, Poslední patch, Assassins, Deska, Poslední ovladač, Catalyst


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 37Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu