Creative uvádí Smell Blaster Live!

Creative představil nové zařízení pro zvýšení herních zážitků. První kartu, která generuje v reálném čase pachy.
Creative představil nové zařízení pro zvýšení herních zážitků. První kartu, která generuje v reálném čase pachy.

Útočit na všechny smysly, to je nyní hlavním cílem firmy Creative Labs, která dala světu standard Sound Blaster a nyní je na nejlepší cestě definovat normy i v dosud počítači neposkvrněné oblasti pachových generátorů se svou novinkou Smell Blaster Live!. Zatímco generátory zvuků jsou již v dnešní době velmi dobře zvládnuty, generátory pachů dosud odolávaly. Problém je totiž v nesnadném matematickém popisu pachu. Zatímco zvuk lze snadno popsat jednou frekvencí, u pachu nevystačíme s jednou veličinou a přesná definice pachu je poměrně obtížná. Proto Creative Labs začlenily do Smell Blasteru podporu rozhraní ESX (Enhanced Smell Extensions), které dovolují snadno simulovat různá prostředí. Programátorovi tak stačí pouze nastavit přibližně prostředí (zatuchlá kobka, jarní louka či toalety) a obslužné jádro se postará o zbývající nastavení. Proti zvuku je i vnímání pachů odlišné, proto nevystačíme s běžným převodníkem elektrických signálů. Smell Blaster tak vyžaduje používání pachových náplní. V standardní dodávce je zásoba zhruba na padesát hodin průměrného smrdění. Náplně budou běžně dostupné v maloobchodní síti.

Smell Blaster Live! vychází z prototypu Smell Blasteru, který ovšem neobsahoval podporu pro prostorové rozlišování pachu a smrad tak přicházel pouze z jednoho bodu. Varianta Live! ale využívá nejnovější poznatky výzkumu a výsledkem je tak vynikající smrad s přesnou prostorovou lokalizací. Jdete například temnou chodbou v Quaku, když tu cítíte, že někde za vámi někdo určitě deodorant nepoužívá. Může být jak chce tichý, vy ho ucítíte.

Jediné problémy se Smell Blasterem je poměrně velká setrvačnost pachů, i po té, co opustíte určitý prostor, si nesete jeho pach stále sebou. Výrobce doporučuje kvalitní větrání místnosti, což lze jen doporučit. Malá místnost se po dohrání několika úrovní Unrealu změní v takřka neobyvatelný prostor.

Smell Blaster Live! tvoří PCI karta, k níž se připojují čtyři satelitní pachové generátory kulovitého tvaru. Není nutné je umístit na stejná místa jako reproduktory, ale měly by vás celkem přesně obklopovat. Instalace je poměrně jednoduchá a konfigurační program pohodlně umožňuje nastavit smrdivost jednotlivých zdrojů.

Bohužel se jedná o první produkt svého druhu. Trpí tedy nedostatkem softwarové podpory. V současnosti je pomocí update dostupné rozšíření ESX do Unrealu, v beta verzi je pachové rozšíření pro Quake, tam ale není rozsah pachů nijak dramatický. Pokud nemáte Smell Blaster Live! a chcete vyzkoušet, jak zhruba bude fungovat s Quakem, stačí si dát pod monitor několik týden nošených ponožek, je to tomu velmi blízko.

Předpokládaná cena je 499 dolarů za kartu a 49 dolarů za sadu náplní. Je to tedy poněkud více, ale dá se očekávat, že až se objeví konkurenční produkty, cena více poklesne. Kdo chce prostě dnes smrdět, musí si připlatit.

Diskuze (10) Další článek: Internet po Pražsku

Témata článku: Kobka, Určitý prostor, Smrad, Prostorový zvuk, Přesný tvar, Deodorant, Dostupný signál, Místnost, Herní varianta, Satelitní karty, Jediný prototyp, Určitý nedostatek


Určitě si přečtěte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 99

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky