Creative Muvo N200: šumný přehrávač

Gigant digitálních multimédií ve svém širokém portfoliu nabízí řadu MP3 přehrávačů. Nejnovější z nich jsme vyzkoušeli. Nabízí elegantní design, zajímavé doplňky, ale také jednu zásadní chybu.
Creative Muvo N200: šumný přehrávač

Související odkazy

Slovník
Mass Storage
MP3
online
USB

Katalog produktů
MP3 přehrávače

Společnost Creative Labs uvedla prvního prosince na trh dva nové modely MP3 přehrávačů vybavené pamětí typu Flash - Muvo N200 a V200. Pod mikroskop jsme vzali vybavenější Muvo N200, které je nejmenším a nejlehčím multimediálním přehrávačem od Creative.

Překvapení "z trezoru"

Maloobchodní balení přehrávače z průhledného plastu vystavuje na odiv slonovinovou eleganci kompaktního přístroje, ale zároveň dost urputně brání v přístupu k obsahu. Bez nástrojů a trochy síly se k Muvu nedostanete. Když už ale skořápku rozlousknete, dostanete se nejen k samotnému přehrávači, ale také k příslušenství. To tvoří popruh pro nošení přístroje na paži, sluchátka, audio a USB kabel a netradiční plastové pouzdro z pružného plastu se sponou pro nošení na opasku. Součástí balení je vícejazyčný manuál, ve kterém nechybí ani část v českém jazyce. Nechybí ani CD se software, který má nabídnout vyšší uživatelský komfort při práci s audiosoubory ve srovnání s podporovanou technologií USB Mass Storage.

Klepněte pro větší obrázek

Creative o svém přehrávači hovoří jako o neuvěřitelně tenkém a lehkém. Ve srovnání s konkurencí ale novému Muvu takový primát nepatří, jde v podstatě o MP3 přehrávač standardních rozměrů kvádrovitého designu, který ozvláštňuje nabídka osmi různých barev (světle a tmavě modrá, žlutozelená, růžová, oranžová, červená, bílá a černá). Modré podsvícení displeje není dnes neobvyklé, ale to mu neubírá na půvabu, čitelnost a zobrazované informace jsou na takové úrovni, jakou od kapesního přehrávače asi sami očekáváte. Velikost přístroje je definována použitým napájením, o které se starají běžné AAA články, v dodávce je jedna baterie Energizer, vhodnější je ale použít akumulátor, i když to znamená vyšší jednorázovou investici. Kompaktní velikost znamená, že pro připojení k počítači je nutné použít dodávaný kabel

Mrně s ochranou

Klepněte pro větší obrázekCreative se co do nabídky funkcí drží standardu obvyklého u tohoto typu přehrávačů, nechybí proto podpora MP3 a WMA souborů včetně skladeb chráněných před kopírováním, takže se hodí i pro použití s některým z online obchodů nabízejících skladby ve formátu WMA. Pro přenos chráněných skladeb je nutné použít dodávanou aplikaci od Creative nebo Windows Media Player verze 9 nebo 10.

Klepněte pro větší obrázek

Rádio umožňuje jak poslech FM stanic, tak ukládání vysílání do formátu MP3, stejně tak je možné přistroj použít místo diktafonu nebo pro díky audiovstupu třeba pro převedení LP přímo do MP3 v paměti přístroje s maximálním datovým tokem 160 kb/s. Bohužel nahrávku z integrovaného mikrofonu nelze ovlivňovat, jde o mono záznam ve kvalitě 32 kb/s s 8kHz vzorkováním, v tomto ohledu ale Creative není výjimkou, naopak, záznam je překvapivě dobrý s ohledem na technické možnosti přístroje.

Čtyři vládnou všemu

 Parametry
 Interní paměť   512 MB Flash (k dispozici i 128, 256 MB a 1 GB) bez možnosti rozšíření 
 Formáty  MP3, WMA (DRM)
 Ekvalizér  čtyři předvolby + uživatelské nastavení
 Kompatibilita  Windows 98 a vyšší
 Rozhraní  USB 2.0
 Napájení  AAA baterie nebo akumulátor
 Provozní doba  až 16 hodin
 Rozměry  65,5 x 33,5 x 13 mm
 Hmotnost  22 g bez baterie
 Cena  3722 Kč s DPH (512MB verze)
 Zapůjčil  Creative labs

Ovládání přístroje je poměrně intuitivní, i když k dokonalosti má stále daleko. Kombinuje tři tlačítka a trojsměrný ovladač, který slouží pro pohyb v menu a potvrzení volby. Chybí přepínač pro zamknutí přístroje, které se musí provádět vstupem do menu, což není úplně ideální. Jako promyšlený detail naopak působí rozmístění konektorů, horní hrana přístroje nabízí výstup na sluchátka nebo aktivní reproduktory, spodní hrana potom nabízí USB konektor a vstup pro externí zdroj zvuku, který slouží zejména pro převod analogového signálu přímo do formátu MP3. Díky umístění vstupu a výstupu na opačné konce přístroje uživatel spíše odolá pokušení cpát sluchátka do menšího konektoru pro audio-in kabel.

Klepněte pro větší obrázek

Zvuk

 Hodnocení
 Design a provedení  8/10  76% 
 Ovládání  7/10
 Zvuk  7/10
 Funkce a podporované formáty   8/10
 Příslušenství  8/10 

Nejhorší zprávu je nejlepší sdělit hned: při základním nastavení přístroje znamená použití každého ovládacího prvku několika sekundový nepříjemný šum, který způsobuje podsvícení displeje. To jde vypnout, ale v šeru je potom displej nepoužitelný. Bohužel, podle všeho nejde o výrobní vadu námi testovaného kusu, na tento nedostatek si stěžuje řada uživatelů přístroje. Jinak je zvuk čistý i přesto, že dodávaná sluchátka nevzbuzují na první pohled velkou důvěru. Dobrou práci ale odvádí ekvalizér a široké rozpětí hlasitosti nastavitelné ve čtyřiceti krocích.

I když má Muvo N200 několik nedostatků, z nichž největší je šum způsobený podsvícením displeje, jde o dobrý přehrávač, který zaujme zajímavou cenou. 3 722 Kč s daní za půlgigabajtový přehrávač je velice příjemná částka.

Diskuze (27) Další článek: Globe Internet vyměnila svůj starý název za nový

Témata článku: Windows, Aaa, Růžová sluchátka, Diktafony, Dodávaný kabel, Horní hrana, Energizer, Mass, Trezory, Sluchátka s ovládáním hlasitosti, Cpát, Spona, Spodní hrana, Šum, Sluchátka s rádiem, Nejhorší hodnocení, Kompaktní rozměr, Neobvyklé provedení, Přehrávač, Kompaktní velikost, Audio kabely, Mikroskopy


Určitě si přečtěte

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

** Britský Canonical před pár dny vydal novou verzi svého Ubuntu ** 20.04 LTS zapracovalo na grafickém desktopu, rychlosti i bezpečnosti ** V nitru tepe Linux 5.4 a volitelně i nový souborový systém

Jakub Čížek | 121

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize