Creative Labs obviněna ze špionování

Na vině je údajně malý standardně instalovaný souborek komunikující přes Internet s mateřským serverem.
Server News.com uvedl, že stále větší procento uživatelů produktů Creative Labs je rozzlobeno neustálým komunikováním programu newsuptd.exe přes Internet s mateřským serverem a poukazují na to, že nemají ani tušení, jakáže to data z jejich počítačů bez jejich vědomí putují ven.

S největší pravděpodobností se v případě Creative Labs jedná o podcenění psychologického efektu takového programu a v dobré víře instalovaný program hlídající aktualizace ovladačů způsobil více neštěstí, než se vůbec uvažovalo.

Hlídání aktualizovaných ovladačů či nových verzí není rozhodně nic nového, zřejmě nejznámější je takto Live Update od Symantecu, případně i Critical Update Notification z Windows. Problémem Creative Labs ale je, že uživateli při instalaci se neoznámí, že nějaký takový program bude instalován a navíc se také tento program o své aktivitě nedává nijak vědět, jen tím, že komunikuje přes Internet. V novějších verzí jde tento automatický update vypnout, přesto jsou hlasy, že i po vypnutí ke komunikaci dochází.

O jeho existenci se navíc uživatel obvykle doví až po instalaci osobního firewallu, který spustí poplach při pokusu o komunikaci se serverem. Může tak nabýt podezření, že se do jeho počítače dostal neznámý program.

Creative Labs má tedy problém spíše politický, jak vysvětlit lidem, že se jedná o užitečnou bezpečnou utilitku, která žádná osobní data nikam neposílá. Budiž to tedy varováním pro všechny, jejichž programy komunikují na pozadí přes Internet, pro paranoiu se vždy dobrý důvod najde.

Diskuze (15) Další článek: Download Netscape 6.1 PR1 k dispozici

Témata článku: Windows, Internet, Aktualizovaný ovladač, Komunikování, Špion, Update, Instalovaný ovladač, Paranoia, Lab, Labs


Určitě si přečtěte

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

** Huawei se loni dostal do křížku s USA ** Začal to proto zkoušet s konkurenčním operačním systémem ** Jmenuje se Deepin a před pár dny se dočkal nové verze

Jakub Čížek | 36

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

** Nové osmijádro AMD pro herní notebooky překvapuje výkonem ** V rámci notebooku ROG Zephyrus G15 umí být tiché i výkonné** Rozhodnou hlavně prodávané konfigurace s lepší grafikou

Tomáš Holčík | 72


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X