Creative Labs obviněna ze špionování

Na vině je údajně malý standardně instalovaný souborek komunikující přes Internet s mateřským serverem.
Server News.com uvedl, že stále větší procento uživatelů produktů Creative Labs je rozzlobeno neustálým komunikováním programu newsuptd.exe přes Internet s mateřským serverem a poukazují na to, že nemají ani tušení, jakáže to data z jejich počítačů bez jejich vědomí putují ven.

S největší pravděpodobností se v případě Creative Labs jedná o podcenění psychologického efektu takového programu a v dobré víře instalovaný program hlídající aktualizace ovladačů způsobil více neštěstí, než se vůbec uvažovalo.

Hlídání aktualizovaných ovladačů či nových verzí není rozhodně nic nového, zřejmě nejznámější je takto Live Update od Symantecu, případně i Critical Update Notification z Windows. Problémem Creative Labs ale je, že uživateli při instalaci se neoznámí, že nějaký takový program bude instalován a navíc se také tento program o své aktivitě nedává nijak vědět, jen tím, že komunikuje přes Internet. V novějších verzí jde tento automatický update vypnout, přesto jsou hlasy, že i po vypnutí ke komunikaci dochází.

O jeho existenci se navíc uživatel obvykle doví až po instalaci osobního firewallu, který spustí poplach při pokusu o komunikaci se serverem. Může tak nabýt podezření, že se do jeho počítače dostal neznámý program.

Creative Labs má tedy problém spíše politický, jak vysvětlit lidem, že se jedná o užitečnou bezpečnou utilitku, která žádná osobní data nikam neposílá. Budiž to tedy varováním pro všechny, jejichž programy komunikují na pozadí přes Internet, pro paranoiu se vždy dobrý důvod najde.

Diskuze (15) Další článek: Download Netscape 6.1 PR1 k dispozici

Témata článku: Internet, Windows, Labs, Lab, Paranoia, Update, Komunikování, Aktualizovaný ovladač, Instalovaný ovladač, Špion


Určitě si přečtěte

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 31

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 34

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 107


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky