Creative Docs .NET – takový malý Adobe Illustrator

Chcete ušetřit za vektorový editor pro domácnost i drobnou DTP práci? Vyzkoušejte bezplatný Creative Docs .NET, který přímo konkuruje populárnímu open source SVG editoru Inkscape.

Znáte Inkscape? Jedná se o zdánlivě jednoduchý kreativní vektorový editor. To znamená, že není určen ani tak pro tvorbu nejrůznějších organizačních schémat, ale spíše pro vektorový návrh designu třeba pro vaše webové stránky, pro kresbu klipartů aj. Volnost v editaci je téměř absolutní, kreslit můžete totiž velmi elegantně i od ruky a s křivkami pak provádět prakticky všechny geometrické a logické operace.

Pro běžného uživatele bude ale asi nejzajímavější informací skutečnost, že je Inkscape zcela zdarma. Pokud budete trpěliví a přistoupíte na jeho uživatelské rozhraní a způsob práce, zcela určtě vám bude vyhovovat pro všechny běžné úkony s vektorovou grafikou i složitější DTP operace.

Creative Docs .NET se představuje

Inkscape je multiplatformní editor, který v sobě nezapře, že pochází ze světa Linuxu. Už pár let, od roku 2005, roste ve stínu podobných programů i zatím naprosto okrajový Creative Docs .NET, který se před několika dny dočkal nové verze.

Creative Docs .NET je napsaný v jazyku C# pro běhové prostředí Microsoft .NET 2.0, spustíte jej tedy zatím pouze na Windows. Ihned po startu Inkscape v mnohém připomíná, ostatně už podle názvu je určen především pro kreativní kresbu. Nechybí v něm tedy kresba od ruky s podporou vyhlazování a práce s uzly a Bezierovými křivkami. Oproti svému staršímu sourozenci však má ale stále co dohánět.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Uživatelské rozhraní a parafráze na profláknuté logo Českého snu

Pokročilejšího uživatele zklame především jeden neduh a to absence importu. Creative Docs .NET tedy zatím neumí pracovat z žádnými cizími vektory, vystačit si budete muset s nativním proprietárním formátem s nezvykle dlouhou příponou CRDOC. Na stranu druhou, formát to není špatný a nabízí některé zajímavé vlastnosti. Autor si je ale nedostatku vědom a do budoucna plánuje implementovat podporu pro stále nedoceněný XML vektorový formát SVG, který nativně používá naopak Inkscape a celá řada dalších programů.

Creative Docs .NET vás ihned po spuštění překvapí skutečně neotřelým designem, který u bezplatných aplikací jen tak nenajdete. Hlavní okno se skládá z podobné hlavní lišty se záložkami, jakou najdete třeba v kancelářském balíku Microsoft Office 2007, při levém okraji se nachází typická nástrojová lišta a napravo stejně jako u Inkscape postranní panel s veškerými vlastnostmi právě vybraného objektu či celé kresby a souboru.

Klepněte pro větší obrázek
Lišta se záložkami ve stylu Microsoft Office 2007

Výhodou použitého proprietárního formátu je skutečnost, že jeden soubor může obsahovat více kreslících pláten (stránek) a tedy i kreseb. Program vypadá na první pohled jednoduše a skutečně zatím nenabízí takové možnosti třeba geometrických a logických úprav křivek jako Inkscape či vyspělé vektorové editory, nabízí ale poměrně slušnou práci s profily.

Profilování stylů, jednoduché operace s křivkami a export do PDF

Každé křivce totiž můžete nastavit rozličný styl od barvy a typu okraje po barevný přechod výplně a ten si pak snadno uložíte do profilu, který můžete aplikovat na jakoukoliv jinou křivku. Takto můžete profilovat grafické vlastnosti, podobu textového odstavce a písma. A to není vše, jakmile více objektům nastavíte stejný profil a u některého z nich styl ručně změníte, změna se projeví u celé skupiny, neměníte totiž pouze dílčí křivku ale celý profil. Příslovečnou perličkou je pak možnost takové styly dědit, tedy na základě již vytvořeného stylu si připravit nový.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Postranní panel, kresba o více stranách a jednoduchá práce s vrstvami

U každého kreativního vektorového editoru hrají nejdůležitější roli operace s křivkou, tedy geometrické a logické funkce. Creative Docs .NET umí více objektů sloučit a ořezat podle společného průniku, rozdílu a podle objektu v popředí, nebo v pozadí. Každý objekt lze snadno převést na křivky nebo úsečky (u kružnice v případě úseček vznikne polygon) a nechybí ani funkce pro rozbití objektu podle uzlů. Zajímavým nástrojem je také kapátko. To má ale poněkud odlišnou funkci než u bitmapových editorů. Nevybere totiž barvu, ale styl objektu a kompletně jej aplikuje na vybranou křivku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nejtypičtější vektorové logické operace nad více objekty: sloučení, vzájemný průnik a rozdíl

Editor sice neotevře ani jeden z často používaných vektorových formátů, ve spolupráci s jinými podobnými nástroji je tedy zatím naprosto nepoužitelný, součástí kresby ale může být rastrový obrázek ve formátu TIF, BMP, JPEG, PNG, WMF i EMF, který snadno vložíte jako samostatný objekt.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Základní funkce pro úpravu křivky najdete v hlavní liště, kontexovém menu a v bublinovém menu po  klepnutí myši na objekt

Trošku lépe je na tom editor s exportem. I zde sice chybí běžný vektorový formát, kresbu ale samozřejmě uložíte do běžné bitmapy JPEG, GIF a PNG. Díky exportu do ICO v programu můžete vytvořit jednoduchou ikonku a vektory jsou zastoupené pouze ISO standardem PDF.

Bezplatný software není pouze open source

Pokud vám kresba není cizí, hrou s Creative Docs .Net bez problému strávíte celý víkend. Získáte přitom hned několik zkušeností. Uživatelské rozhraní je perfektní – práce s křivkou je přístupná skrze hlavní lištu i narychlo přes kontextové menu myši a i postranní lišta nabídne vše potřebné.

Zároveň ale také zjistíte, že program není příliš rychlý, že bude při složité kresbě odezva uživatelského rozhraní přeci jen pomalejší a pokud si v záložkách otevřete třeba deset kreseb naráz, očekávejte celkem výraznou spotřebu systémových prostředků. Viníkem budiž pravděpodobně náročnější uživatelské rozhraní a skutečnost, že je aplikace interpretovaná pomocí Microsoft .NET Framework a trpí tak z principu podobnými neduhy jako třeba Java.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Editor lze použít i ke tvorbě jednoduchého buletinu nebo technického výkresu

Creative Docs .Net se stále nachází v počátcích svého vývoje, společně s bitmapovým editorem Paint.NET, který taktéž používá technologii Microsoft .NET Framework, však tvoří zajímavý balík kreativních nástrojů, které možná budou za pár let snadno konkurovat bezplatným aplikacím, které tento segment trhu okupují dnes a jejichž společným jmenovatelem a původem je Linux.

 

Creative Docs .NET
Vektorový editor
Zdarma

http://www.creativedocs.net

Klepněte pro větší obrázek

- atraktivní vzhled
- profilování stylů
- potenciální konkurent pro Inkscape

Klepněte pro větší obrázek

- delší odezvy uživatelského rozhraní
- chybí import/export vektorových formátů (*)

 * autor slibuje v příštích verzích podporu pro SVG

Klepněte pro větší obrázek

 

Diskuze (16) Další článek: Icahn vstoupí do správní rady Yahoo, firmu čekají změny

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Open source, Adobe, Křivka, Postranní lišta, Uživatelské rozhraní, Rastrový obrázek, Multiplatformní editor, Podobný objekt, Běžná práce, Profilování, Inkscape, Docs, Vybraný formát, Stejný profil, Export, Podobný neduh, Vektorový formát, Podobná odezva, Editor, Barevný přechod, Malý, DOC

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5