Švýcarský institut IMD ve spolupráci s lokálními organizacemi (v ČR Spotřebitelské fórum) vydal v pořadí třetí výroční World Digital Competitiveness Ranking (PDF), tedy globální žebříček digitální konkurenceschopnosti.
Česko si meziročně pohoršilo o čtyři příčky a s 37. místem z 63 sledovaných zemí patří do té slabší poloviny. První pětce vládnou postupně USA, Singapur, Švédsko, Dánsko a Švýcarsko.
Analýza sleduje statistické údaje a zahrnuje i dotazníkový průzkum mezi vybranými manažery v kategorii znalost (knowledge), technologie (technology) a připravenost (future readiness).

Žebříček 63 zemí World Digital Competitiveness Ranking. V závorkách je loňské umístění.
Zatímco v kategorii znalost analytici zkoumají třeba stav školství, koncentrace vědeckého výzkumu a dostupnosti talentů, v kategorii technologie dostupnost kapitálu, digitální infrastrukturu nebo stav státní správy a legislativy umožňující rychlé založení startupu.
Kategorie připravenost konečně sleduje otevřenost novým výzvám, sleduje tedy adaptivnost společnosti na nové technologie, odvahu zdejších podnikatelů zkoušet nové věci (robotizace aj.) a vztah státu k IT (e-gov, cyber Security apod.)
Česko si pohoršilo prakticky ve všech sledovaných subkategoriích. Podle IMD se jen meziročně trošku zlepšilo vzdělávání, koncentrace vědeckého výzkumu a legislativa (ČR aktuálně připravuej třeba digitální ústavu)
Detailní žebříček pro Českou republiku: