ČR jedna z posledních v rychlosti rozšiřování rychlého internetu

V uplynulých dnech proběhla v médiích úžasná zpráva, že v ČR je čtvrtý nejrychlejší růst vysokorychlostního internetu na světě. Internet Pro Všechny má kompletní data z citovaného výzkumu a pravda je úplně jiná.
ČR jedna z posledních v rychlosti rozšiřování rychlého internetu

Určitě jste již zaslechli zprávy, že „ČR čtvrtá v růstu počtu uživatelů vysokorychlostního internetu“. Tyto zprávy vycházejí ze statistiky známé britské agentury Point Topic a bohužel byly zcela mylně pochopeny a medializovány.

První nedostatek uvedených zpráv je chybný překlad slova „broadband“ jako „vysokorychlostní“ na místo správného „širokopásmový“. Může se to zdát jako maličkost, ale ve skutečnosti se jedná o jablka a hrušky – můžete mít pomalý širokopásmový internet (např. naše nejpomalejší DSL) i vysokorychlostní úzkopásmové služby.

Hlavní problém ale je, že si novináři vzali jeden graf z veřejně dostupné zprávy, který ukazoval země s největším procentuelním nárůstem oproti předchozímu čtvrtletí. Na první pohled je to správně, když se ale zamyslíte, tak zjistíte, že tento údaj je naprosto nesmyslný.

Mám-li 1,55 % penetraci na konci roku a v prvním čtvrtletí mám 1,89 %, dá se to vzít jako 22 % mezikvartální nárůst. Nelze to ale srovnávat s okolními zeměmi – má ji jiná země, např. Estonsko penetraci na konci roku 5,41 % a v prvním čtvrtletí 6,48 %, tak se na první pohled jedná o několikanásobně strmější (rychlejší) růst, ale mezikvartální nárůst je "jen" 20 %.

Aby tedy srovnání mělo nějaký smysl, musí se porovnávat procentní body. Internet Pro Všechny s agenturou Point Topic úzce spolupracuje a tak od nich máme kompletní data z jejich výzkumu a proto vám můžeme ukázat pravdivé porovnání se zahraničím (pro přehlednost jsme zahrnuli do grafů jen země Evropské Unie).

 Klepněte pro větší obrázek

První graf ukazuje celkový přehled používání obou hlavních broadband technologií (Internet přes DSL a přes linky kabelových televizí). Je seřazen podle percentuálního nárůstu za první čtvrtletí, data v Lucembursku, ve Slovinsku a na Kypru nebyla ale kompletní, u všech se dá předpokládat větší nárůst.

Ihned je zřejmé, že ČR není země se čtvrtým nejrychlejším nárůstem na světě, ale naopak pátým nejpomalejším v Evropě. Znamená to, že většina států nám dále „utíká“, jediný evropský stát, který velmi mírně doháníme je Maďarsko (když by to tak pokračovalo dál, doženeme jej za 21 let). Zatímco celá Evropa poskočila o 1,04 procentního bodu na slušnou, téměř 10 % penetraci, my jsme se vyplazili jen o 0,34 %. Jen tak se tedy ode dna neodlepíme.

Určitě vás zajímá i jak se má situace při srovnání výhradně DSL linek a kabelových linek, máme pro vás i tyto detailní grafy.

 Klepněte pro větší obrázek

Tento graf ukazuje penetraci kabelového internetu v jednotlivých zemích EU, opět se seřazen podle procentuálního nárůstu. ČR je spolu s Polskem někde uprostřed pelotonu, v absolutní penetraci jsme ale opět jedni z posledních. Zajímavé je zde první místo Slovinska, které nám tak ukazuje, že nezáleží na tom, zda-li je země z bývalého východního bloku či takzvaně „západní“. Na opačném místě tabulky se umístilo Německo, které podle Point Topicu dokonce více než polovinu kabelových linek ztratilo, tento pokles je ale velmi nepravděpodobný a zřejmě se jedná o chybu.

 Klepněte pro větší obrázek

Tento graf jasně ukazuje viníka pomalého růstu penetrace rychlého internetu v ČR a tím je DSL. Lucembursko, Slovinsko a Kypr byly bez aktualizovaných údajů, ve skutečnosti tak má ČR pátý nejpomalejší nárůst počtu DSL linek v EU! Srovnáváme-li pak absolutní penetraci, jsme dokonce na třetím nejhorším místě!

Zajímavostí je, že ačkoliv Slovinsko nemá aktualizované počty DSL linek, v prvním grafu, který je součtem obou následující, se umístili velmi vysoko. Za povšimnutí také stojí fakt, že se do první poloviny grafu nevměstnala ani jedna postkomunistická země (možná by tam bylo Slovinsko), všechny jsou na chvostu nejen co se týče penetrace, ale i rychlosti jejího zvyšování.

Slušný výsledek Španělska nám dává naději, že se nový vlastník Českého Telecomu bude situací zabývat a bude chtít zvýšit příjem z této oblasti. Jak ukazují zkušenosti ze světa, při velmi jednoduchých úpravách nabídky mohou dosáhnout vcelku bez problémů až 1 % zvyšování penetrace za čtvrtletí, tj. přibližně 100 tisíc uživatelů. Při průměrném paušálu 500 Kč měsíčně za přípojku to dělá zvýšení příjmu o 150 milionů za čtvrtletí. Přitom změny, které musí Telecom udělat by jej nestály ani desetinu této částky.

Čas mu ale utíká – podle údajů ČTÚ je v ČR na 2500 firem, zabývající se bezdrátovým připojením k internetu (a to nepočítám sítě neprofesionální), jen v naší databázi je nyní 372 sítí a dalších přibližně 300 čeká na schválení. Jen za loňský rok se ve venkovním prostředí nainstalovalo přibližně 9000 přístupových bodů. Počet uživatelů se odhaduje na cca. 200 tisíc a takový uživatel se bude horko těžko přesvědčovat k návratu na pevnou linku. Další ztráty pak přicházejí skrz výpadky příjmů z volání a to nemluvím o velmi špatně vnímané obchodní značce.

Tomáš Kapler je spolupracovníkem projektu Internet Pro Všechny.

Diskuze (97) Další článek: Nejvyšší soud USA: Grokster prohrál svůj boj

Témata článku: Internet, Slovinsko, Detailní pohled, Okolní země, Venkovní prostředí, DSL, Okolní svět, První polovina, První pohled, Rychlý internet, Tomáš Kapler, Jed


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 34

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky