Počet nových případů
Šíření nemoci COVID-19 v České republice dobře shrnuje graf s denními přírůstky potvrzených nakažených. Červená čára je sedmidenní plovoucí průměr, který vyrovnává extrémy a dobře zvýrazňuje aktuální vývoj.
[Tableau views/CovidCZgrafy/CZdaysconfirmed : 500]
Ministerstvo zdravotnictví ve veřejných datech prezentuje pouze nové případy covidu bez reinfekcí. Opakovaných nakažení však v podzimní vlně roku 2021 začalo přibývat, další nárůst se čeká s vlnou varianty omikron. V našem grafu proto ukazujeme nové případy a reinfekce dohromady.
Vývoj denních úmrtí
Do stejně postaveného grafu doplněného plovoucím sedmidenním průměrem jsme vynesli denní počty úmrtí.
[Tableau views/CovidCZgrafy/CZconfirmeddead : 500]
COVID-19 v Česku
Celkový vývoj nemoci v České republice dobře ukazuje také tento graf, který po dnech rozlišuje celkový počet aktuálně nemocných, už uzdravených a mrtvých.
[Tableau views/CovidCZgrafy/CZdays : 550]
Grafy jsou interaktivní, najetím myši se zobrazí podrobné informace. Celý graf si také můžete kliknutím na symbol v pravém spodním rohu zvětšit na celou obrazovku (tato možnost nemusí být dostupná ve všech prohlížečích), kliknutí na nápis Tableau ho otevře zvětšený v novém panelu prohlížeče.
Grafy v tomto článku pravidelně aktualizujeme. Šipkou se dostanete na další.
Pokračování 2 / 11
Počet lidí s COVID-19 v nemocnicích
Velmi důležité, snad i nejdůležitější měřítko, které vyjadřuje stav a riziko epidemie, je vývoj počtu lidí právě hospitalizovaných kvůli COVID-19. Lidé s lehkým průběhem třeba ani nemusí zjistit, že jsou nemocní, nedostanou se do statistik. Oproti tomu nejzávažnější případy většinou pozornosti neujdou.
Tmavou barvou je v grafu zvýrazněna podmnožina pacientů s těžkým průběhem nemoci.
[Tableau views/CovidCZgrafy/Hospitalized : 500]
Očkování
V grafu po jednotlivých dnech najdete počet očkování proti covidu v České republice. Barevně rozlišujeme první, druhou a třetí-posilující dávku vakcíny. Černá linka ukazuje průměr denního počtu očkování za 7 dnů.
[Tableau views/CovidCZgrafy/CZdaysvaccination : 500]
Pokračování 3 / 11
Účinek očkování
Protože počet očkovaných není stejný jako neočkovaných, při posuzování účinku vakcíny nestačí srovnat absolutní počty hospitalizovaných a lidí na JIP v obou skupinách. Je třeba zjistit, kolik je osob v nemocnicích například na 100 000 lidí v každé skupině. A k tomu ještě pro jednotlivé věkové kategorie, protože jsou mezi nimi velké rozdíly v proočkovanosti.
Toto srovnání najdete v následujících grafech. Napřed k účinnosti očkování při hospitalizacích.
[Tableau views/CovidCZgrafy/Vaccineeffecthospitalized : 500]
Když najedete myší na jednotlivé sloupečky, objeví se panel s množstvím dalších informací. Připomínáme, že graf můžete zvětšit ikonou vpravo dole (neukáže se ve všech prohlížečích), nebo kliknutím na nápis Tableau.
Stejným způsobem jsme porovnali efekt očkování při těžkém průběhu na oddělení JIP.
[Tableau views/CovidCZgrafy/VaccineeffectJIP : 500]
Protože se tyto poměry nemění tak často, grafy budeme aktualizovat přibližně jednou týdně.
Popsali jsme také, jaký vliv na ochranu proti covidu má prodělané onemocnění:
Pokračování 4 / 11
Počet testů PCR na COVID-19
Počet nových známých nemocných silně závisí na počtu provedených testů. Sloupcový graf ukazuje jednotlivé dny a čára opět plovoucí průměr počtu testů typu PCR za uplynulých sedm dnů. Když najedete myší na graf, uvidíte také počet nakažených a jeho podíl vůči počtu testů.
[Tableau views/CovidCZgrafy/CZdaystest : 450]
Je třeba brát v úvahu, že jde o počet testů, nikoli o počet testovaných osob.
Podíl pozitivních testů
Podívejte se také na graficky znázorněný poměr počtu pozitivních případů k počtu testů PCR. Důležitý je tady dlouhodobější vývoj, proto kromě denních dat opět ukazujeme i plovoucí průměr za předchozích sedm dnů. Najetím myši na graf můžete zjistit konkrétní hodnoty.
[Tableau views/CovidCZgrafy/CZdaystestconfirmedratio : 400]
Pokračování 5 / 11
Semafor okresů Path to Zero
The Path to Zero je metodika Harvardské univerzity, která rozlišuje regiony podle vývoje nákazy COVID-19. V Česku můžeme použít jen její první část, kdy se berou v úvahu počty nakažených. Konkrétně jsou to nové denní případy na sto tisíc obyvatel, kdy se pro každý okres spočítá průměr za posledních sedm dnů. Výsledkům odpovídají barvy:
- Zelená: denně méně než 1 nakažený na 100 tisíc obyvatel.
- Žlutá: do 10 nakažených.
- Oranžová: do 25 nakažených. Harvardská univerzita tady doporučuje karanténu, nutné je pečlivé testování a trasování.
- Červená: nad 25 nakažených. U této úrovně vidí univerzita celkovou karanténu jako nezbytnou.
Protože Česká republika už několikráít přešla celá do červené barvy, rozhodli jsme se přidat ještě černou úroveň. Odlišuje oblasti, kde počet nových známých nakažených na sto tisíc obyvatel překračuje stovku.
[Tableau shared/K8993ZG2G : 400]
Kdyby se mapa při posouvání stránky kolečkem myši zmenšila, na původní velikost ji dostanete kliknutím na ikonu domečku. Ta se ukáže po najetí myší nad mapu. Jinak připomínáme možnost zvětšení na celou plochu obrazovky ikonou vpravo dole.
Semafor obcí s rozšířenou působností
Českou republiku můžeme stejným způsobem rozdělit na ještě menší celky, obce s rozšířenou působností. Hodnoty pro obec se objeví po najetí myši.
[Tableau shared/752TC7JR8 : 400]
Pokračování 6 / 11
Přehled věku nakažených
V týdenním grafu si prohlédněte věkové skupiny nakažených a jejich podíl. Je vidět, že třeba v dubnu 2020 převažovala riziková skupina nejstarších osob, zatímco o letních prázdninách a po nich dominovaly mladší ročníky.
[Tableau views/CovidCZgrafy/Agegroups : 550]
Aby byly věkové skupiny vzájemné porovnatelné, nastavili jsme je tak, aby v každé byla pětina (20 %) obyvatel České republiky. Tato pětina pak odpovídá vzdálenosti čar vodorovné mřížky.
Tímto způsobem můžete porovnat, jestli je ve vybraném týdnu nemocných ve věkové skupině více nebo méně než v populaci. Přesný podíl skupiny v týdnu zjistíte najetím myši na graf.
Pokračování 7 / 11
Nově nakažení za týden po okresech
V mapě vidíte počet nakažených za předchozích 7 dnů vztažený k počtu obyvatel okresu. Najeďte myší na okres pro další informace.
[Tableau shared/HQZJDDGGT : 480]
Obce s rozšířenou působností
Také u tohoto grafu se můžete podívat na podrobnější členění: na nově nakažené za týden po obcích s rozšířenou působností. Odstíny ale nesrovnávejte s horním grafem, každá každá mapa má v přechodu jinou nejvyšší hodnotu.
[Tableau shared/99D9SJC83 : 480]
Pokračování 8 / 11
Český epidemiologický semafor PES
Ministerstvo zdravotnictví dříve hodnotilo šíření nákazy COVID-19 prostřednictvím barevných stupňů, které vyjadřovaly tzv. index rizika. Jeho hlavním cílem bylo srozumitelně, jedním číslem popsat nebezpečnost aktuální epidemiologické situace. Jednalo se o skóre v intervalu 0 až 100, můžeme si pod ním představit procenta.
Hodnoty bodů pro tento epidemiologický semafor jsme spočítali pro každý den od začátku března 2020. Po najetí myši se ukáže nejen celková hodnota, ale také body pro každou ze čtyř složek semaforu.
[Tableau views/CovidCZgrafy/PES : 470]
Ministerstvo zdravotnictví systém PES už dlouho nepoužívalo. Velmi dobře ale popisoval epidemiologickou situaci, proto jsme s výpočty pokračovali, dokud byla dostupná data jeho jednotlivých složek.
Aktualizace v říjnu 2021: Ministerstvo přestalo zveřejňovat všechny složky pro výpočet skóre PES, k dispozici nejsou ani celkové výsledky. Graf ale na stránce necháváme, kdyby se to ještě někdy znovu rozeběhlo. A také pro přehled, jak se Covid v Česku vyvíjel.
Pokračování 9 / 11
Stav v Evropě: počty nakažených
Podobně, jako jsme na mapě srovnali okresy České republiky, se můžete podívat také na celou Evropu. V grafu je vidět počet nakažených za předchozích 7 dnů, barva odpovídá převodu k počtu obyvatel země. První desítka zemí s nejvyšším nárůstem je navíc očíslovaná.
[Tableau shared/TTK24M4MB : 600]
Pro přípravu těchto map používáme databáze Univerzity Johnse Hopkinse.
Pokračování 10 / 11
Stav ve světě: nakažení
Podobným způsobem jako Evropu na předchozím listu jsme porovnali i celý svět. V grafu vidíte země seřazené podle nárůstu počtu známých nakažených. Abychom se vyhnuli náhodným extrémům, počítáme se sedmi uplynulými dny a výsledek přepočítáváme na počet obyvatel. Vyřadili jsme malé země, ve kterých žije méně než půl milionu lidí.
[Tableau views/CovidCZgrafy/Worldconfirmed7dayspop : 550]
Stav ve světě: úmrtí
Druhý graf úplně stejným způsobem porovnává země podle poměrného počtu nových úmrtí. Opět je to za posledních sedm dnů, s přepočítáním na sto tisíc obyvatel, bez nejmenších zemí.
[Tableau views/CovidCZgrafy/Worlddeaths7dayspop : 550]
Pokračování 11 / 11
Svět za celou dobu epidemie
Dva grafy na této stránce srovnávají země za celou dobu epidemie. Počet mrtvých a diagnostikovaných nakažených je vztažený k počtu obyvatel, vynecháváme země s populací menší než půl milionu.
[Tableau views/CovidCZgrafy/Worlddeathsperpopall : 700]
[Tableau views/CovidCZgrafy/Worldconfirmedperpopall : 700]
Zvýraznili jsme Českou republiku a okolní státy.
Naše zdroje
Pro přípravu grafů používáme především otevřená i méně otevřená data, která na svém webu či jinde zveřejňuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky (MZ).
Pro zahraničí využíváme datasety z GitHubu Univerzity Johnse Hopkinse.
Počet testů na COVID-19 sleduje web Our World in Data a tabulky zveřejňuje i na GitHubu.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně