Cosmos S: skříň pro našlapané sestavy

Cooler Master v pátek oficiálně představil top model ze své nabídky – Cosmos S pro nejvýkonnější sestavy

Společnost Cooler Master ohlásila v pátek oficiálně existenci v pořadí třetí skříně s přízviskem Cosmos, zaměřené na hráče či majitele výkonných sestav, které vyžadují účinné chlazení. První veřejná prezentace nové skříně odvozené od původního Cosmosu se odehrála na lednovém CES v Las Vegas. Pár předprodukčních vzorků se objevilo v recenzích na zahraničních serverech, na YouTube už je i první video.

Cosmos S (RC-1100) je dle výrobce stylizován do nového „závodního designu“ s dotykovým panelem místo klasických tlačítek. „S“ mělo vyjadřovat bouři – „Storm“, značku komponent Cooler Master pro hráče.

Klepněte pro větší obrázek

V některých recenzích ale přeznačili S na „Sport“ s tím, že skříň má připomínat výkonné sportovní vozy. Prolisy asociujícími různé výduchy a sací otvory na kapotě se to na skříni jen hemží. Bůhví, která verze platí, jisté je, že na CES to „S“ ještě znamenalo Storm (viz video), v oficiální tiskové zprávě není o bouři ani zmínka, a to, že stránka gameonstorm.com, která měla být o produktech „Storm“ pro hráče (a v době CES na ní i něco bylo), je aktuálně nefunkční.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Při představení prvního modelu Cosmos RC-1000 bylo pro všechny překvapení, že výrobce i přesto, že jde o skříň z nejvyšších kruhů, použil pro kostru „obyčejný“ milimetrový ocelový SECC plech a nesáhl ke hliníku – ten byl jen na bočnicích. Už tehdy ale Cooler Master uklidňoval, že celohliníkový model bude následovat.

Dočkali jsme se jej až v podobě notně upraveného Cosmos S – jenže u něj už nezbylo z původního konceptu tiché skříně prakticky nic. Výrobce se u modelu pro majitele výkonných komponent totiž ubíral cestou skříní děravých jako řešeto. Důvod je nasnadě – jednoduché chlazení. A je to nejspíš škoda – skříní s koncepcí podobnou odhlučněnému Cosmosu na trhu moc nenajdete, zato „králíkáren pro uchycení komponent“ s mřížkou zespoda, zepředu, zboku, shora i zezadu plných pozic pro ventilátory je na trhu spousta – i samotný Cooler Master má v nabídce totéž v bledě modrém v podobě populárního hliníkového Stackera 830. Že by starší Cosmos nenaplnil očekávání do něj vkládaná a Cooler Master se jen snažil Cosmos popularizovat a přiblížit dnešnímu módnímu trendu, u nějž jako by se razila hesla: „každý plný plech je jen překážka proudění vzduchu“ a „nejde o luxusní skříň, pokud nepojme aspoň pět stodvacítek (případně nemá gigantický větrák v bočnici)“?

Skříň se od původního Cosmosu liší i barevným provedením – původně šlo o kombinaci černé a stříbrné, Cosmos S je v kombinaci černé a gunmetal (modeláři toto označení nejspíš znají, pokud vám to nic neříká, můžete si gunmetal představit jako tmavě šedou metalízu). Tato kombinace je docela zdařilá.

Pod článkem při uvedení původního Cosmos RC-1000 se objevilo nelibé mručení na konto dvířek na čele. Všechny nespokojence Cosmos S potěší – z dvířek zůstala jen dvojice otevíracích hliníkových lišt po stranách, a čelo skříně a záslepky jsou kompletně z perforovaného plechu.

Krapet nedotažená je „machrovinka“ v podobě dotykového vypínače. Ano, u Cosmos S nahradilo osvědčené vypínače kapacitní tlačítko.

Klepněte pro větší obrázek

CoolerMaster se prý chlubí, že s něčím takovým přišel u PC skříní jako první, ale už na loňském Invexu bylo něco podobného k vidění na několika skříních AeroCool I-Curve, takže to zase tak žhavá novinka není.

Klepněte pro větší obrázek

Pomineme-li fakt, že člověk u takového spínače netuší, jestli jej „zmáčkl“ nebo ne, je tu ještě další drobnost – tlačítko power je na skříni jediné, schází reset. Výrobce prý měl v plánu simulovat jej čtyřvteřinovým stiskem tlačítka power. Opravdu zvláštní nápad – nevím, jak vy, ale sám mám čtyřsekundový stisk tlačítka power v BIOSu nastavený na vypínání počítače natvrdo, což by s takto řešeným resetem kolidovalo. Redaktoři serveru Hexus už prý výrobci doporučili raději použít samostatné tlačítko někde u konektorů čelního panelu, kde je na něj místa dost. Uvidíme, zda dá na jejich rady.

Původní Cosmos měl na bočnicích odhlučnění, u novinky na pravé bočnici schází, na levé ho dokonce nahradila obrovská díra se 200mm ventilátorem, který se točí rychlostí 900 ot./min a prý nepatří k nejtišším. Co hůř, u podobně velkého pomalého ventilátoru budete jen obtížně snižovat otáčky. Volitelně lze bočnici s ventilátorem nahradit prosklenou. Recenzenti ale Cooler Master nepochválili především za dodávané 120mm ventilátory. Osobně bych raději, kdyby si výrobci skříní hlavně u lepších modelů dodávané stodvacítky odpustili úplně a skříně o něco zlevnili – náročnější zákazníci (ke kterým lidé pokukující po Cosmosu určitě patří) stejně levné „tiché“ stodvacítky nahradí a pohodí je někam do skříně.

Klepněte pro větší obrázek

Pod horním plastem je o jednu pozici pro 120mm ventilátor víc. Znamená to, že je pod horní stěnu skříně možné osadit i celkem velký výměník vodního chlazení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pokud znáte původní Cosmos, asi víte, že má zdroj umístěný dole a konstrukci připravenou na cable management – všude je dostatek otvorů a pod bočnicí je prostor na kabely.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Odlišné je dno skříně – původní otvor pro nasávání vzduchu do klece pro disky je zaslepený, disky už chladí vzduch z ventilátoru zepředu klece pro čtveřici 3,5" disků. Ta obsadí tři pozice pro 5,25" mechaniky. Uchycení disku je tlumeno pomocí gumových kroužků. Tento systém už ale není vhodný v případě, že máte víc disků, nebo s nimi často manipulujete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Skříň má celkem deset 5,25" pozic, tři z nich jsou obsazené klecí pro čtyři 3,5" disky a jedna ze záslepek má otvor pro 3,5" mechaniku (osazuje se do 5,25" pozice v přiložené redukci).

Klepněte pro větší obrázek

Stejně jako u drtivé většiny dražších skříní se počítá s vodním chlazením.

Klepněte pro větší obrázek 

Cosmos S by se měl na pultech objevit koncem března, předpokládaná cena je 249 dolarů (původní Cosmos se prodává pod 200 USD a u nás za pět a půl tisíce), dá se tedy předpokládat cena převyšující šest tisíc korun s daní.

Cooler Master Cosmos S (RC-1100)
dostupné barvyčerná
rozměry (š × v × h)266 × 598 × 628 mm
hmotnostčistá: 13.8 kg; hrubá: 17.8 kg
materiálkonstrukce: hliník. plechy: hliník (bočnice: 1,5 mm)
formátExtended ATX, ATX
5.25" pozice7 externích
3.5" pozice4 (interní - pomocí klece přes tři 5.25" pozice)
přední panel4× USB 2.0, 1× IEEE 1394, 1× eSATA, 1× MIC, 1× Audio (podpora Intel HD / AC 97 audio)
rozšiřující sloty
systém chlazenípřední ventilátor (nasávací): 1× 120 × 120 × 25 mm, 1 200 ot./min, 17 dBA (přiložený)
horní ventilátor (vyfukovací): 1× 120×120×25 mm, 1 200 ot./min, 17 dBA (přiložený)
horní ventilátor: 2× 120mm (volitelně)
zadní ventilátor (vyfukovací): 1× 120 × 120 × 25mm, 1 200 ot./min, 17 dBA (přiložený)
postranní (nasávaci): 200 × 230 × 30mm, 900 ot./min, 150 CFM (přiložený)
zdrojStandard ATX PS2 / EPS 12V (volitelně)
volitelné komponentyprůhledná bočnice
rámeček pro ventilátor

Pokud vás Cosmos S také zaujal, projděte si zahraniční recenze (podotýkáme, že předprodukčních vzorků, které nemusí zcela odpovídat finálnímu produktu) na Hexus.net, Bit-tech.net, Guru3D, německém Technic3D (překlad do EN), OCIA.net, francouzském 59hardware.net (EN) či fotogalerii na pcgameshardware.de. Na YouTube už najdete i první video.

Zdroj: Cooler Master (1, 2, 3) Hexus.net, Bit-tech.net, Guru3D

Váš názor Další článek: 10 důvodů pro housing vlastního serveru

Témata článku: CES 2010, Sestavy, SES, Skříň, Samostatné tlačítko, Master, Obrovská díra, IEEE 1394, Cooler Master, Cosmos, Cos, Reset, Žhavá novinka, Průhledná bočnice, Veřejná prezentace, Stacker, Původní výrobce, Storm, První vůz, Vodní zdroje, Kabely konektory redukce audio, Vodní pára, Přední ventilátor, Módní trend, Item, PC sestava na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

** Odborníci přišli na to, jak obejít limit bezkontaktních plateb ** Stačí zařízení, ovlivňující komunikaci mezi kartou a terminálem ** Stahují se nad bezkontaktními platbami mračna?

Karel Kilián | 79

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 49Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF