6
Fotogalerie

Cortana chce být vševědoucí, vylepšuje svůj mozek

Microsoft se připravuje ovládnout podnikovou i osobní sféru s umělou inteligencí takřka ve všech segmentech. Co všechno Microsoft má nebo brzy představí?

Kapitoly článku:


Žánr sci-fi nám dal poměrně jasnou představu o tom, jak by měl vypadat hlasový asistent budoucnosti. Siri, Cortana a Google Now k tomu mají ještě hodně daleko. Nicméně v Microsoftu můžeme vidět, že se pracuje na dílčích dovednostech takového ideálu, a samotná Cortana v něm hraje roli jen komunikačního prostředníka. 

Vzhledem k tomu, jak Satya Nadella změnil směr firmy, se dá očekávat, že vývoj sdružující všechny dostupné technologie na dolování dat a umělou inteligenci teď dostanou prioritu. Potvrzují to i aktuální informace z partnerské konference ve Washingtonu, kde Microsoft prezentoval své technologie, které naučí cloud myslet

Aktuálně můžeme u Microsoftu najít pět stěžejních částí, které už jsou leckdy částečně propojené, ale v homogenním celku budou představovat ohromnou sílu, která umožní vznik „vševědoucího“ hlasového asistenta. A vývoj urychlí i tlak konkurence, protože o totéž se snaží IBM a dost pravděpodobně něco takového vzniká i v Googlu. U Microsoftu ale už nyní vidíme některé části vznikajícího celku.

1. Bing a inteligentní vyhledávání informací

Obecný vyhledávač informací je samozřejmě základ, na kterém byl založen i úspěch Googlu. Pryč jsou ale doby, kdy stačilo pouze indexovat stránky a setřídit je podle nějakých pokročilých a učících se algoritmů.

S příchodem Knowledge Graphu nebo novodobého Wolframu Alpha byl nastaven jasný směr, který se zaměřuje i na rychlé odpovědi na daný dotaz bez toho, aniž by člověk musel sám takovou informaci najít na indexované stránce.

165583485.png
Ukázka Bing Snapshots od Microsoftu

Microsoft na způsob Diagramu znalostí od Googlu představil vlastní řešení - Bing Snaphots (kódové označení Satori). Základnímu porovnání obou technologií jsme se věnovali ve starším článku a zatím je forma takřka stejná.

Jedná se především o strukturované podání encyklopedických informací, které obvykle vychází z dostupných standardních databází jaké poskytuje třeba Wikipedia, případně strukturované informace o počasí, sportovních výsledcích nebo řešení matematických výpočtů, na které se specializuje právě Wolfram Alpha.

Pokud jde o „chytré odpovědi“, jde především o „známé“ objekty, kterými jsou známé osobnosti, místa, věci, historické události a podobně. Jasnými cíli v této oblasti je indexace co možná největšího počtu kvalitních a aktualizovaných databází a samozřejmě podpora více jazyků.

Určitě si přečtěte

Články odjinud