Cortana chce být lepší než Siri a Google Now

Microsoft do Windows Phone 8.1 zabudoval novou hlasovou asistentku Cortana. Je postavena na datech z Bingu a v budoucnu ji můžeme čekat i v počítačích a na herních konzolích.

Cortana se na světě, alespoň podle děje hry Halo 4, měla vyskytnout až v roce 2557. Microsoft se ale rozhodl, že ji vzkřísí o něco dřív. Díky tomu si s ní každý bude moci popovídat už od příštího měsíce, kdy se na trh dostanou první Lumie s Windows Phone 8.1, jehož je nová hlasová asistentka se jménem vpůjčeným z počítačové hry součástí. Zbytek si bude muset počkat na léto, kdy se update rozšíří i na telefony s Windows Phone 8. Jak vůbec Cortana funguje a proč se její kódové jméno ani po dvou letech nezměnilo?

Siri + Google Now = Cortana

Microsoft do Windows Phone 7.5 zabudoval první verzi hlasového ovládání, které přišlo jako předčasná reakce na Siri v iPhonu 4S. Moc toho neumělo, jednalo se o základní povely jako ztlumení zvuku nebo přeskočení písničky v přehrávači. Po více než dvou letech vývoje ale Microsoft vyrukoval s něčím mnohem lepším – osobní asistentkou, která má ambice svými dovednostmi předčít Siri i Google Now.

hp-tiles_2AC27F71.png
Dlaždice ve vyhledávači Bing budou zobrazovat personalisované informace

Vývojáři z Microsoftu měli velkou výhodu – mohli se poučit z toho, co u konkurence funguje a co by se mělo udělat lépe. Nakonec je Cortana takovým křížencem mezi oběma systémy konkurenčních platforem. Z Google Now si bere technické pozadí, které je závislé na Bingu a zpracování ohromných množství dat. Od Siri si naopak v Microsoftu vypůjčili přátelské chování a schopnost učit se nové informace o uživateli.

Alespoň z prvních zkušeností a videotestů zahraničních kolegů je patrné, že si Microsoft dal konečně záležet a vydání osobní hlasové asistentky neuspěchal. My v Česku si samozřejmě o plynulém ovládání telefonu s Windows Phone 8.1 rodnou řečí ještě budeme muset nechat zdát. Případně bude možné testovat, jak Cortana porozumí východoevropské angličtině.

Zvědavá asistentka

Inspiraci Microsoft nesbíral pouze u konkurenčních hlasových systémů, ale do vývoje zapojil i reálné asistentky a jejich tradiční návyky. Právě od nich se prý vývojáři učili, jak co nejlépe porozumět uživateli a co vše by měla asistentka v telefonu umět. Tím se liší právě od Siri, která poskytuje především obecnější postupy a osobnějším požadavkům nebude rozumět. Microsoft Cortanu naučil porozumět jednoduchým podmínkám, dle kterých může vytvářet třeba upomínky. Jako příklad se hodí třeba: „Až bude volat máma, připomeň mi její narozeniny“. Tím se vytvoří upomínka, která se na displeji objeví při následujícím hovoru s konkrétní osobou.

693531751 846312852  835010744 
Cortana v praxi. Joe Belfiore na konferenci Build ukazuje několik příkazů, které Cortana zpracovává

Pokud ale máma není mezi kontakty uložena jako máma, Cortana se nejdřív musí dozvědět, ke kterému kontaktu se má přiřadit. I proto je při prvním spuštění nabídnuto vyplnění osobních dat, zájmů a informací. Na ty se Cortana postupně ptá a vy můžete, ale nemusíte odpovídat. Kromě jména se bude ptát třeba na oblíbená jídla, oblíbený sport, film, zájmy a další. Díky tomu potom nabízí na živé dlaždici na domovské stránce podobné informace jako Google Now. 

Podle toho, co se naučí, bude zobrazovat třeba výsledky oblíbeného týmu, aktuální spoje MHD nebo cenu akcií sledované firmy. Po úvodním představení nové asistence je možné informace ještě zpřesnit ručním zadáním v nastavení - zpřesnit svoje návyky, pravidelně se opakující upomínky, zprávy, které by Cortana měla sledovat. Generované zprávy pak mohou být zobrazovány na úvodní straně nebo jako notifikace – ať už na zamčené obrazovce, či v nové notifikační liště.

Cortana_Home_16x9_thumb_04D36158.pngCortana_Notebook_Menu_16x9_thumb_435DD060.pngwp_ss_20140401_0008_66CEC126.jpg
Úvodní obrazovka Cortany, její zápisník pro osobní informace a notifikace

Otevřená všem

Siri je stejně jako celý iOS striktně uzavřená a aplikace třetích stran ji pro hlasové ovládání nemohou používat. Výjimku tvoří pouze integrované aplikace jako je Twitter nebo Facebook. Pokud chtějí mít vývojáři ve své aplikaci pro iOS hlasové ovládání, musí si vyvinout svoje vlastní. Cortanu však Microsoft otevře pro vývojáře. Budou moci hlasové příkazy nadefinovat pro svoji aplikaci a z Cortany se tak může stát nové ovládací rozhraní aplikace.

Na přednášce demonstroval Joe Belfiore tuto dovednost na Facebooku – když se zeptal, co dělá konkrétní osoba, spustila se aplikace Facebooku s profilem dotázaného kamaráda. Podobně potom mohl ovládat samostatnou aplikaci Hulu a Skypu.

Zde tedy bude záležet na volnosti, kterou Microsoft vývojářům dá při hlasovém ovládání a jak moc je bude omezovat. Mezi ukázkami proběhlo třeba vyhledání nejlepší restaurace v okolí. Zatímco Siri při tomto dotazu pouze ukáže okolní restaurace na mapě, Cortana si vyhledá recenze okolních restaurací na Yelpu a vypíše seznam prvních pěti.

Bing převlečený za Cortanu

V rozhovorech s vývojáři padla několikrát informace, že mohl Microsoft konečně plně využít nakoupené a vyvinuté technologie v jednom produktu. I když konkrétní projekt Cortany běžel kolem dvou let, vývoj technologií, které asistentku pohání, probíhá mnohem déle. Už v roce 2007 si Micrososft koupil Tellme, na jejichž zpracování přirozeného jazyka je Cortana postavena. A zatímco díky Tellme Cortana rozumí uživateli, Bing ji dodává inteligenci a zpracovává data. Velká část vývojářů, která na projektu pracovala, byla úzce spjata právě s vývojem Bingu.

Cortana_Collection_Travel03_16x9_0972FFA2.jpgwp_ss_20140401_0002_0C583E88.jpg
Stejně jako Google Now umí Cortana poradit s cestováním a předpoví i počasí

Bing je v současné době více než opovrhovaný vyhledávač krčící se ve stínu Googlu místem pro zpracování a sběr informací. Tisíce serverů chroupající obrovská množství dat umožňují, aby Cortana nejen porozuměla návykům uživatele, ale především mu poskytla relevantní informace, které očekává. Postupné učení a personalizace dat a informací pro každého uživatele rozhodně nevzniklo za poslední dva roky. Tým Bingu funguje přes pět let, a i když je tato divize jednou z nejztrátovějších (1,3 mld. v roce 2013), Microsoft konečně z obrovských investic něco vytěžil.

Celý projekt byl zatěžkávací zkouškou filozofie, kterou představil Steve Ballmer těsně před tím, než z čela Microsoftu odešel. Pod vznešeným názvem One Microsoft se skrývá především těsnější spolupráce jednotlivých pracovních týmů a divizí. Ty z velké části sami o sobě nemají ponětí a mnozí ani netuší, co má která divize na starost. Při vývoji Cortany však muselo spolupracovat velké množství pracovních skupin.

Cortana zatím ponese nálepku Beta. Především na straně rozpoznávání řeči je podle vývojářů velký prostor pro vylepšování. Po finální integraci do smartphonů a přepracování do dalších jazyků má Cortana zamířit na ostatní platformy.

s6x2W.jpg
Cortana z telefonů zamíří na počítače i herní konzole Xbox (zdroj: @TaAlzbeta)

Opravdová Cortana

Že Microsoft připravuje nové hlasové ovládání, bylo jasné několik měsíců dopředu. Bylo taky jasné, že nese kódové označení Cortana, ale nikdo netušil, že se tento název dostane až do finální fáze. Původně jej vymyslel manažer Robert Howard na jedné z prvních schůzek. Protože je však Halo jednou z nejúspěšnějších her na Xboxu, obrovské množství fanoušků se postavilo za zachování kódového jména a sepsalo petici, která čítá přes 83 tisíc hlasů. Možná i díky nim bude z telefonů a počítačů mluvit Cortana místo „Nové digitální asistentky Windows“.

Microsoft se nakonec rozhodl, že využije popularity Halo a zapracoval i na těchto maličkostech (a pro fanoušky Halo nejdůležitějších vlastnostech). Tou zásadní je samozřejmě hlas Cortany – ten původní, herní má na svědomí Jen Taylor. A podle ní je vytvořen i syntetický hlas mobilní Cortany. Několik hlášek, které souvisí s Halo, jsou však reálné odpovědi namluvené Taylorovou. A pokud chcete opravdovou zábavu s Cortanou z Halo, pak si stačí v nastavení změnit jméno na Master Chief.

Diskuze (38) Další článek: Podívejte se na interaktivní přehled celosvětových kybernetických útoků

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,