Corel ukazuje svou "Office 2000": Microsoft nebude sám

Dva tisíce - tuto číslovku budeme časem potkávat u kdejakého programu. Uspěje s takto pojmenovaným kancelářským balíčkem i Corel?
Jak všichni okázale prezentují pohrdání marketingovou politiku Microsoftu, o to více ji kopírují a napodobují. I Corel, jeden z posledních žijících konkurentů firmy v oblasti kancelářských programů, ohlašuje předvádění betaverze WordPerfect Office 2000, zhruba v době, kdy Microsoft rovněž uvádí do širokého betatestování svou Office 2000.

Mimo USA se kancelářské programy od Corelu nikdy moc nepoužívaly, protože jsou postaveny především na editoru WordPerfect; i ten bude centrálním tahákem balíčku od Corelu. Firma jej bude prezentovat ve verzi 9 (zde je rozdíl od Microsoftu - ten bude všem svým jednotlivým aplikacím připojovat číslovku 2000), dále je zde Quattro Pro 9, Corel Presentations 9 (obdoba PowerPointu) a CorelCentral 9 - informační manažer. To ovšem není všechno - v průběhu několika měsíců přibude nová verze Paradoxu (9), zajímavé tiskové řešení Corel Print Office, nástroj pro syntézu řeči Dragon Naturally Speaking, a ke všemu ještě bude přibalován nástroj pro tvorbu webu Trellix 2.x a serverové webové publikační řešení s zatím kódovým názvem NetDocs. Prodejní verze má být na trhu v létě roku 1999; kromě zmíněné řady aplikací bude nejzajímavější novinkou určitě integrace Microsoft Visual Basic for Application.

Živě komentuje: vezmeme-li do úvahy obrovský náskok Microsoftu v tom, že jeho kancelářský balík je považován za světový standard, pak stěží nalezneme u produktu od Corelu něco, kde by firma mohla říci "a tady tě porážím". Vlastně jen jedinou věc, a to je vynikající, dnes asi světově nejlepší nástroj pro rozpoznávání a syntézu řeči Dragon Naturally Speaking - uvádí se, že program umožňuje diktovat do WordPerfectu rychlostí 160 slov za minutu. Zatím nevyzkoušené publikační internetové nástroje Trellix či NetDocs se stěží vyrovnají FrontPage, a technologie Barista, jakkoli šikovná, je dnes zřejmě mrtvá. Přesto však není Office od Corelu šmahem k zavržení - pokud firma nasadí skutečně konkurenční cenu, a zejména víceuživatelské nebo OEM licence za pár dolarů, mohla by Microsoftu pár procent trhu uzmout.

Ignorování produktů pro rozpoznávání a syntézu řeči u Microsoftu je jen zdánlivé. Je veřejným tajemstvím, že jeden z největších a nejvíce "vizionářských" týmů firmy pod přímým patronátem hlavního guru firmy Paula Maritze pracuje právě na těchto technologiích a očekává se, že Microsoft v blíže neurčenou (ale zřejmě ne už vzdálenou) dobu přijde s "finálním" produktem, který by měl způsobit ve světě software docela šok.

Váš názor Další článek: MechSoft Profi 6.3 pro AutoCAD R14 je na trhu

Témata článku: Microsoft, Marketingový název, Rozpoznávání, Guru, Office, Paradox, Dragon, Šikovná aplikace, Nejzajímavější program, Corel, Core U


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku