Corel tvrdí: půl obratu bude z Linuxu

Firma chce být spojovacím můstkem mezi uživateli Windows a Linuxu.
Kanadský Corel Corp. nebyl nikdy firmou s hvězdnou výkonností, ale v posledních letech se pohybuje pod obzvlášť tvrdou palbou Microsoftu: nejenomže drtivě prohrává jeho WordPerfect Suite s Microsoft Office, ale v poslední době také Microsoft podnikl „zákeřný útok“ se svými produkty Publisher a Photodraw na oblast domácí grafiky, kde byl Corel dlouhodobě jedničkou.

Corel nemá operační systém a není v jeho silách vytvořit alternativu proti Windows; proto hledá partnera v jiných platformách. Před pár lety vsadil na Javu a slíbil přinést svůj kompletní balík na této platformě. Dnes z této snahy nezůstalo vůbec nic, což ale není vina Corelu, ale Sunu, který sliboval Javu jako plnohodnotné, ba lepší náhrady Windows. Dnes není tomto záměru ani potuchy; Java z desktopu zmizela a dnes má být v některé ze svých inkarnací jakýmsi příštím univerzálním jazykem pro oblast e-commerce. V newspeaku, který americké firmy ovládají dokonale, se toto označuje jako vítězství.

Šéf Corelu, zajímavý a poněkud kontroverzní dr. Michael Cowpland tvrdí, že do pěti let bude polovina obratu firmy pocházet z Linuxu, a že se jeho společnost stane spojovacím můstkem mezi Windows a Linuxem. První číslo je vzhledem k délce odhadu (pět let) a nikým neodhadnuté dynamice příštího vývoje hausnumerem: možná to bude míň, možná podstatně víc, a Corel to dokáže ovlivnit jen z menší části. Druhá část sdělení je hodnotnější. Corel je ve stolních aplikacích prakticky kompletním protihráčem Microsoftu; jeho základní stavební kameny (texťák WordPerfect, tabulkový procesor Quattro Pro a balík Corel Draw pro grafiku) nejsou horší než jejich oponenti z Office. Corel tak může skutečně udělat pro uživatele Windows docela rychlý můstek na platformu Linuxu a i zde být komerčně úspěšný.

Corel je přes své dobré produkty mírně diskutabilní firma; burza, která je ovšem pro jeho budoucnost klíčová, jej nemá moc ráda, protože na ní nevystupuje standardně. Šéf firmy Cowpland čelí hned čtyřem žalobám související s jeho činností uvnitř Corelu i mimo něj; to by samozřejmě nebylo nic tragického, protože na americkém kontinentu se žaluje i pro špinavý zubní kartáček – tyto žaloby jsou ovšem ze strany centrálního kanadského tržního regulátora. Akcie Corelu byly léta na bodě mrazu, hlavně ovšem proto, že burza neviděla, jaká může být pro tuto firmu, živořící ve stínu Microsoftu, budoucnost; nyní ale stouply na mnohonásobek někdejšího minima právě díky možné budoucnosti vně microsoftího světa.

Zajímavý je vztah Corelu k firmě Red Hat, která se usilovně snaží stát hlavní silou v Linuxu. Corel totiž staví své produkty na jiné verzi Linuxu, a to na Debianu – což je zatím docela malá firmička, produkující ale pečlivou a podle znalců vysoce kvalitní verzi Linuxu. Red Hat chtěl podle kuloárních informací Corel koupit, aby si jeho produkty připoutal k sobě a odvedl je od Debianu; tyto spekulace Corel celkem zuřivě odmítl (nicméně jeho akcie díky této zvěsti stouply skoro dvojnásobně). Firma tedy i nadále hraje docela vabank hru na mnoho stran a s různými partnery; je to její letitá pozice a umí to docela dobře.

Diskuze (44) Další článek: Ušetřili jsme lidské síly

Témata článku: Windows, Corel, Obrat, Zubní kartáček, Linux, Kartáček, Bude, Americký regulátor, TV +, Corel Draw, Půl, Draw, Lin, Malá firmička, Poslední odhad, Univerzální jazykRecenze mobilní hry Slovní Duel. Nadějný, ale nedotažený fotbálek

Recenze mobilní hry Slovní Duel. Nadějný, ale nedotažený fotbálek

Procvičujete rádi slovní zásobu a chcete zapálit mozkové závity? Třeba bude tahle hříčka z českých luhů a hájů zrovna pro vás!

Ladislav Novák
Mobilní hryRecenze
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Mark Cerny v novém videu vysvětluje, jak se vyrábí herní konzole

Mark Cerny v novém videu vysvětluje, jak se vyrábí herní konzole

Zajímá vás kreativní proces vývoje a výroby nové konzole? Architekt Playstationu vám vše pěkně vysvětlí.

Michal Maliarov
SonyVideo
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy