Corel se vyznačuje DTP aplikacemi a velkou účetní ztrátou

CorelDRAW 8 bude znamenat okamžitý příliv dolarů.
Jsou zřejmě firmy, které se budou trvale potácet na hranici finančního průšvihu - a nezabrání jim to, aby hrály na trhu významnou až dominantní roli. Typicky se toto hovoří o AOL (America Online) - čím je firma větší, tím více finančně ztrácí, ovšem tím více je obávaným gigantem na poli internetových služeb. Druhou takovou firmou je Corel Corp., tvůrce legendárního CorelDRAW, ovšem dnes také vlastník balíčku kancelářských programů, jednoho ze tří "suit" na světě, které ještě nevzdaly vražedný maratón. Corel nedávno ohlásil poměrně nepříjemnou kvartální ztrátu ve výši 31.4 mil. USD - což je na prodeji ve výši 55.8 mil. USD opravdu číslo až brutální. A stejně jako u AOL si nemyslím, že se jedná o ztrátu fatální, nedohnatelnou, potápějící firmu dolů.

Nesmíme se totiž na situaci dívat prizmatem amerického analytika, který je současně investorským poradcem, tj. člověkem, dle jehož závěrů si lidé buď kupují či nekupují akcie firmy. Investoři nemilují rizikové firmy - a přiznejme si, že Corel rizikový je. Od počátku své existence totiž napíná strunu až na samou mez: jakmile vydělá nějaké peníze (zejména z prodeje CorelDRAW), ihned je prakticky všechny investuje do nového projektu, který se ne vždy vyplatí. Oproti Corelu je Microsoft opravdový miláček davů: i když také silně investuje, vydělává tolik peněz, že sedí na stále větší a větší hromadě dolarů a je pro investory firmou velice "bezpečnou".

Corelu se může stát, že "spadne": ještě se jednou-dvakrát splete, udělá pár programů s fatálními chybami, příliš brzy nasadí stovky vývojářů do nového standardu (zde Javy), dočká se ještě jednoho či dvou podobných kvartálních výpadků a lidově řečeno nebude mít na výplaty. To, že firma je již teď v tíživé finanční situaci, ilustruje zejména jedna důležitá a poměrně nepříjemná zpráva: firma prodala celý balík svých technických programů poměrně neznámé firmě Microcomputer Software Inc. za poměrně miniaturních 5.6 mil. USD; navíc to ani nebylo cele v penězích, ale částečně v akciích zmíněné firmy. Jedná se o programy CorelCAD Modeler, CorelCAD Technical, CorelFLOW, Corel Click and Create, Corel Lumiere atd. Zejména prodej CAD programů mrzí - za pár let je Corel dokázal vyšlechtit do skvělé podoby a navíc se mu podařilo slušně rozproudit jejich prodej. V tom bude nyní pokračovat nová firma, ovšem podobné přerody jsou skoro vždy negativní, minimálně znamenají nutnou časovou prodlevu, kdy se "nic neděje".

Corel současně oznamuje další šetření: škrtá výdaje na inzerci na polovinu a propouští řadu vývojářů. Argumentace, že v zájmu firmy je "streamlining", čili "napřímení, soustředění" své činnosti, je obvyklou výmluvou - jedná se prostě o úsporné škrty a ty bolí vždycky, takže se realizují tam, kde bolí relativně nejméně.

Corel jistě čekají bezprostředně lepší časy: za dveřmi je jednak CorelDRAW 8, který bude znamenat okamžitý příliv dolarů (doufejme, že bude dostatečný a trvalý - sudé verze CorelDRAW byly vždy nešťastné), a také Word Perfect 8, mající v Americe stále velmi vysoký podíl na trhu. Kdesi vzadu dříme Java - Corel se do tohoto dobrodružství bohužel pustil příliš brzy a musel šlápnout na brzdu, nicméně asi bude stále na vstup Javy (a ten zřejmě přijde) velmi dobře připraven. Nezapomeňme ještě na to, že Corel chtěl a asi ještě stále chce vyrábět vlastní Network Computer; toto se však jeví jako velmi sporné, protože hardwarová výroba je ze všeho nejdražší.

Váš názor Další článek: Nejlepší aplikace z Internetu na Živě!

Témata článku: Software, Corel, APL, Dostatečný zájem, Fatální chyba, Perfect, Nepříjemná zpráva, Prisma, DTP, Technický program


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 41

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 169


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu