Corel se chystá spojit s Borlandem

Dva giganti spojí své síly a potáhnou do boje především pod vlajkou Linuxu.
Podle dohody zanikne jméno společnosti Inprise/Borland a nová společnost ponese název Corel. Obchod proběhne výměnou akcií v hodnotě 2,44 miliardy dolarů. Po spojení bude nadále sídlem společnosti Ottawa, přičemž se Inprise/Borland nebude stěhovat a nadále zůstane v Silicon Valley. Podle dohody získají akcionáři Inprise/Borland 0,747 akcie Corelu za jednu svou. Bude se to týkat 53,7 miliónu akcií, které dosáhnou celkově na hodnotu 2,44 miliardy.

Živě komentuje: Corel i Borland patří ke kmenovým zástupcům antimicrosoftího světa, obě dvě firmy si zažily svá špatná období a po změně celkové strategie se jim podařilo na trhu úspěšně bodovat. Corel, protože se naplno vrhnul do podpory Linuxu, získal v návalu nadšení ohledně linuxových firem vysokou tržní kapitalizaci. Proto mohl přikročit k tomuto překvapivému tahu, kdy v duchu nadhodnocených internetových firem nakoupil jinou kamennější firmu jen za akcie. Co to bude znamenat pro strukturu počítačových firem a jakou roli bude hrát nový Corel na platformě Linuxu? Spojením Corel a Borlandu vznikne podstatný protihráč Microsoftu. Inprise/Borland úspěšně proti Microsoftu bojoval vlastními vývojovými nástroji, neúspěchy na poli kancelářských aplikací jej donutily k přísné specializaci na vývoj a Internet. Corel naproti tomu nikdy vlastní vývojové nástroje nenabízel. Z grafické společnosti se v poslední době mění do pozice obhájce linuxových práv, upevňuje svoji pozici v kancelářských programech pro Linux a je úspěšný i na platformě Windows. Aby byl ale plně akceptovatelný linuxovou komunitou, potřeboval i vlastní kvalitní vývojové nástroje. Pohlcením Inprise/Borland z něj vznikne takový linuxový Microsoft, jediné, co nebude schopen kontrolovat, bude operační systém, jinak zde bude mít vývojové nástroje, kancelářské programy, grafické programy i nástroje pro propojení s databázemi. Corel i svou strategii po spojení definuje nejvíce směrem do Linuxu. Na platformě Windows nelze čekat přílišné změny v rozdělení sil, že by Corel Draw byl naráz programován v Delphi také čekat nemůžeme. Co se dá ale rozhodně očekávat je sjednocení programů pod společný deštník jedné firmy a cílenější tah na bránu. Pro Microsoft to bude další argument v antimonopolním soudu a pro uživatele leda příjemnější přístup k technologiím Corelu a Inprise/Borland.

Diskuze (15) Další článek: Hry se opět posunuly o kousek dále

Témata článku: Windows, Corel, Ottawa, Draw, Corel Draw


Určitě si přečtěte

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 34

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5