Corel opouští hardware, ale jinak se mu daří dobře

Mnoho psů, zajícova smrt, praví známé přísloví. I firma Corel má příliš mnoho aktivit, ale naštěstí některé neperspektivní dokázala vyškrtat z programu.
Corel Corp., firma stále v hlavní míře známá jako producent grafického programu CorelDRAW, opouští produkci hardware, kterou vlastně ještě ani pořádně nezačal. Corel ohlásil v loňském roce, že v souladu se svou rozšířenou strategií v oblasti Linuxu bude prodávat počítače NetWinder, které budou mít tento operační systém předinstalovaný. Původní myšlenka vypadala dobře – počítač bude postavený na velice levných komponentech (mj. čipu StrongARM) a díky tomu, že bude Linux předinstalovaný, bude atraktivní pro ty zákazníky, kteří se bojí složitosti instalace Linuxu, ale chtějí tento systém používat; nicméně pro Corel to byla naprosto nová oblast, ve které firma nemá žádné zkušenosti, a v současném zužování nabídky a soustřeďování se na klíčové produkty už zřejmě tato aktivita nemá místo. Produkty NetWinder nicméně nezanikají, jsou prodány málo známé kanadské hardwarové firmě HCC; nikoli však za peníze, ale za podíl v této firmě.

Druhou významnou událostí je ohlášení finančních výsledků. Corel zaznamenal opět slušný profit a v branži se hovoří o tom, že má „comeback“, že se očistil od zbytečných, náklady zvyšujících prvků a opět se mu začíná dařit. Zisk v úrovni 6.8 milionů při obratu 67.2 milionu dolarů za čtvrtletí je – například ve srovnání s Microsoftem a jeho dvoumiliardovým ziskem – sice zdánlivě málo, ale Corel není gigantická firma a především se dostává z dlouhodobých ztrát konečně do oblasti profitu.

Živě komentuje: i tento pokus ukázal, že z oblasti Linuxu se získávají peníze daleko složitěji, než by tomu napovídala velká popularita tohoto oboru. Linuxáci jsou zvyklí si dělat všechno sami a celkem urputně se brání jakékoli komercionalizaci svého království. Lidé z Corelu však mají zřejmě dobrodružnou povahu a do podobných avantýr se pouštějí docela často – vzpomeňme na předčasný výlet do oblasti Javy, na koupenou a dnes skoro mrtvou Xaru, na aktivity v CADu a 3D programech… Což není nic zavrženíhodné, ale už by se taky mohlo něco povést – zatím má Corel jen dva významné finanční úspěchy, a to starý dobrý CorelDRAW a pak WordPerfect.

Corel v poslední době hodně propouštěl a to jej zřejmě posunulo do oblasti profitu – například rozpouští americkou skupinu programující WordPerfect a přesouvá aktivity do Ottawy, více pod kontrolu. Firmě ale rovněž vzrostl obrat, téměř o polovinu, a to znamená, že se i jeho produkty lépe prodávají. Navíc firma neřekla poslední slovo – někdy v létě se má objevit nová verze CorelDRAW (není jasné jméno, zda to bude devítka či zda se Corel rovněž podřídí všeobecnému trendu a použije číslovku 2000), a závěrem roku také bude na světě WordPerfect Office 2000; zde je už jméno jasné. Lepší výsledky reflektují i akcie firmy, které se dlouhé měsíce potácely na hanebné úrovni okolo jednoho dolaru, nyní jsou na čtyřech – což sice stále není nic moc, ale stále je to čtyřnásobek minima.

Váš názor Další článek: Microsoft jako namazaný stroj, má další čtvrtletí obrovského růstu i zisku

Témata článku: Hardware, Linux, Poslední pokus, Comeback, Profit, Corel, Ottawa


Určitě si přečtěte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji