Corel: Chcete mne?

Společnost Corel se otřásá. Nedávno se Microsoft zbavil svého podílu v této společnosti a nyní Corel otevřeně oznámil, že hledá pro sebe kupce.
Před dvěma týdny Microsoft prodal se ztrátou přes 100 miliónů svůj skoro čtvrtinový podíl ve firmě Corel, který koupil v roce 2000 za 135 miliónů. Novým majitelem se za 12,9 miliónu dolarů stala investiční společnost Vector CC Holdings, pobočka americké Vector Capital. V pondělí Corel oznámil, že s touto společností bude jednat o případném odkupu i zbývajícího podílu Corelu, aby tak celý Corel změnil majitele. Navíc Corel také najal firmu CIBC World Markets, která mu má pomoci najít jiné případné zájemce.

Corel chce dosáhnout ceny alespoň 1,1 dolaru za akcii (nyní 91 centů) což by celou firmu ohodnotilo na 92 miliónů dolarů, přičemž dle vzájemné dohody nepřevezme Vector Holding celou společnost za méně než dolar za akcii. Vector Holding není údajně zatím připraven nabídnout 1,1 dolaru, ale do 30 dnů chce projít účetní knihy a rozhodnout se.

V roce 2000, když Microsoft vstupoval do Corelu, bylo hlavní snahou přenést .NET technologie i do nemicrosoftích produktů a i na jiné platformy. Corel měl dobré zkušenosti s převodem z Windows na Linux a Microsoft toho chtěl využít. Pro Corel znamenal 20procentní vstup Microsoftu především šanci k návratu do zisku. První tři čtvrtletí v roce 2001 se to dařilo, ve čtvrtém již byla ztráta 7,3 miliónu dolarů. V roce 2002 pak ztráta narostla na 96,4 miliónu.

Corel je tak dnes ve velmi nelichotivé situaci. Vector Holding se sice v tiskové zprávě rozplývá nad kvalitním portfoliem produktů Corelu a vyjadřuje svou pevnou důvěru v budoucnost společnosti, je ale nicméně jasné, že Corel trpí značnými problémy. V případě, že Vector Holding nakonec Corel získá, není to pochopitelně finální vlastník. Je to pouze investiční společnost, která kupuje se zájmem dráže prodat, Corel ale dnes spíše potřebuje palivo ne pro další udržování při životě, ale pro skutečný rozvoj. Microsoft si v Corelu spálil prsty a stálo ho to víc, než je současná hodnota společnosti. Konspirační teorie může být ale i obrácená – položení konkurenta ho stálo pouze 100 miliónů dolarů. Proto je celkem logické, že ostatní zájemci se do toho s nadšením nepohrnou. Corel, jako již několik let, nemá tedy svou budoucnost nijak jistou.

Diskuze (26) Další článek: Běží vám po instalaci SP1 pro Windows XP programy pomaleji?

Témata článku: Microsoft, Holding, Vector, Pevné palivo, Corel, Celý stát, Milión dolarů

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů