Core i5 a Core i7: Nástupce Core 2 je oficiálně venku

Přichod procesorů Core i5 a Core i7 pro LGA 1156 je jednou z nejvýznamnějších letošních hardwarových událostí. Otestovali jsme Core i5 750 a i7 870. Co se s novou platformou mění a nač se můžeme těšit?
Core i5 a Core i7: Nástupce Core 2 je oficiálně venku
Kapitoly článku

Lynnfield versus Core 2 Quad

Z následujících schémat jsou zjevně patrné rozdíly mezi platformou LGA 775 (se v současnosti asi nejobvyklejší čipovou sadou P45) a LGA 1156.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Když se oprostíme od změn v architektuře, ale zaměříme se na funkce a vlastnosti, je pro uživatele je nejvýznamnější změnou podpora Hyperthreadingu a TurboBoost.

TurboBoost

V éře druhé generace procesorů Core 2 vyráběných 45 nm procesem začal sice Intel koketovat s dynamickým navyšováním násobiče u mobilních čipů, u desktopů ale podobnou funkci nenabízel. U Lynnfieldů už jde ale o jednu ze stěžejních novinek, které zejména v jednovláknových aplikacích nabízejí významný nárůst výkonu.

Hyperthreading

S hyperthreadingem jsme se setkali u čtvrté generace Pentií, s příchodem Core 2 ale v tichosti zmizel, aby se objevil u nových Core i7. Přináší významný nárůst výkonu v dobře optimalizovaných aplikacích, přínos výkonu je ale nevypočitatelný – procesor nemusí být rychlejší za všech okolností.

Nativní čtyřjádro

Tento pojem hodně frčel v době, kdy AMD jako jediné nabízelo čtyřjádrový procesor, který měl všechny čtyři jádra sdílející jedinou velkou cache na jednom kusu křemíku, zatímco PC s Core 2 Quad čtyřjádro fungovalo obdobně, jako by v počítači byly dva dvoujádrové procesory a obě jádra spolu komunikovala přes FSB. S příchodem architektury Nehalem ale tento argument ve prospěch AMD padl a prakticky se o něm přestalo mluvit.

Aby výrobci chladičů nepošli hlady

S novou paticí přichází i potřeba nových chladičů. A skutečně to vypadá, že jde pouze o vstřícný krok vůči výrobcům chladičů.

Podobně jako u LGA 1366 se totiž změnila rozteč montážních otvorů. Jde ale o změnu naprosto nelogickou. Nejen že nový formát není kompatibilní s chladiči pro LGA 775, liší se i od zánovního LGA 1366. I když by se to asi dalo okecat tím, že se to muselo stát kvůli odlišným požadavkům na chlazení nové platformy, tento argument padá v okamžiku, kdy většina výrobců chladičů řeší podporu LGA 1156 jinou sponou a výrobci desek (konkrétně třeba model od Asrocku) vydají desku se čtyřmi mírně pootočené otvory s odlišnou roztečí, které umožňují osadit i starší chladič pro LGA 775. 

Lynnfield versus Bloomfield

O platformě LGA 1156 a Lynnfieldech mluvíme jako o střední či vyšší střední třídě. Co tedy Core i7 řady 9x0, špičkové procesory s architekturou Nehalem, nabízejí navíc a v čem jsou horší?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Paměti

Podpora tříkanálového řadiče pamětí je i ve výkonném desktopu jen malý bonus navíc – ve většině aplikací je přínos ve výkonu v řádech procent. Začíná se ale mluvit o tom, že se opravdové výhody tříkanálového řadiče projeví až s příchodem šestijádrových a osmijádrových procesorů.

Vedlejším efektem, jehož dopad je snad i významnější, je přítomnost šesti paměťových slotů – tedy možnost využívat o polovinu vyšší kapacitu pamětí.

Lynnfieldy jsou na tom ale lépe co se frekvencí pamětí týče – zatímco Bloomfield podporuje paměti typu DDR3-800 a DDR3-1066, Lynnfield přidává oficiální podporu DDR3-1333. Omezení na maximální napájecí napětí pamětí na 1,65 V ale trvá.

Stvořená pro multiGPU, aneb 36× PCI Express

Čipset X58 pro LGA 1366 má ještě PCIe řadič samostatně na severním můstku. Nabízí plných 36 linek, což umožňuje desku vybavit dvěma plnohodnotnými x16 sloty a zbudou ještě čtyři linky na jeden PCIe 4×slot, nebo vyrobit čtyři PCIe 8× sloty. Pro nejvýkonnější herní sestavy osazené dvěma či více grafickými kartami se plnohodnotné sloty, které grafiku zbytečně nebrzdí, berou jako samozřejmost, a něco podobného platforma LGA 1156 s maximálně dvěma PCIe 8× sloty nenabízí. Může se to ale změnit s deskami s přídavnými můstky (a případně čipsety) nForce.

Vyšší základní takty

Soudě dle schopností jádra a frekvencí nabízených modelů to vypadá, že si Intel dal záležet na tom, aby nemohly nové Core i7 hrubým výkonem konkurovat výkonnějším čtyřjádrům řady 9x0. Nejvýkonnější Bloomfield je v základu taktovaný na 3,33 GHz. Nejvýkonnější Lynnfield běží na 2,93 GHz.

TurboBoost

Bloomfield je vybavený starší generací TurboBoost, která umožňuje zvednutí násobiče maximálně o dva stupně. Nové Lynnfieldy jsou na tom v tomto ohledu tedy teoreticky mnohem lépe. V praxi ale rozdíl stírají zvolené taktovací frekvence – maximální dosahovaný takt s TurboBoost je u obou špičkových modelů – Core i7 975 a Core i7 870 – stejná – 3,6 GHz.

QPI vs DMI

Za těmito ošklivými zkratkami se ukrývají rozhraní, pomocí kterých komunikují procesory s okolím. V případě LGA 1366 musí být QPI (Quick Path Interconnect) mnohonásobně rychlejší – mimo jiné má sloužit i jako rychlá sběrnice pro vzájemnou komunikaci více procesorů a pro komunikaci s „dlouhými“ PCIe sloty a má propustnost 25,6 GB/s. U LGA 1156 už komunikaci s rychlými PCIe sloty obstarává přímo řaič procesoru a přes DMI se už komunikuje jen s jižním můstkem sloužícím pro připojení pomalejších komponent rychlostí 2 GB/s.

Multiprocesorové konfigurace

Zatímco u LGA 1156 se nepočítá s tím, že by se objevily víceprocesorové konfigurace, existence serverové obdoby desktopových Core i7 9x0 dává tušit, že nic nebrání k tomu, aby podobně jako v časech Core 2 Quad vznikla špičková konfigurace Skulltrail.

Větší procesor, větší chladiče

Snad jen pro pořádek dodáme, že otvory pro chladiče pro LGA 1366 mají větší rozteč, než LGA 775a LGA 1156.

Nižší spotřeba

Propracovanější režimy řízení spotřeby mají za následek pokles spotřeby v klidu i při zátěži či částečném vytížení procesoru. Ne že by byl samotný procesor v klidu výrazně úspornější, než Bloomfield, ale celá platforma vychází lépe. I když není přímé srovnání zcela fér (u LGA 1366 dělá hodně i výkonný čipset X58), v případě klasické sestavy s jednou grafikou, pro které je podobně vybavený čipset zbytečný luxus, vychází novinka výrazně lépe.

Do recenze, kterou najdete v novém čísle Computeru, jsme otestovali dvojici procesorů Core i7 870 a Core i5 750. Výsledky měření najdete shrnuté v následujícím grafu:

 

Klepněte pro větší obrázek

U sestavy s deskou Intel P55, GeForce 8600 GTS a pevným diskem WD 1500AHFD a 1000W zdrojem Corsair 1000HX jsme v klidu naměřili spotřebu výborných 85 u Core i5 a 750 u Core i7 870. Spotřeba Core i7 920 s deskou s X58 v klidu se přitom pohybovala na vysokých 130 W.

Ceny zatím zdaleka ne lidové

I když se o nových Core i5 a Core i7 mluví jako o Nehalemu pro masy, ceny nastupujících modelů tomu zatím neodpovídají. Nejlevnější, ještě ke všemu ořezaný, procesor za čtyři a půl tisíce není určitě masová záležitost. Alespoň o základních deskách se dá říci, že jejich cena zůstává lidová. Časem se ale dočkáme toho, že se celá platforma LGA 1156, na rozdíl od LGA 1366, dostane na úroveň, o které se bude dát mluvit jako o lidové.

Témata článku: Hardware, Nativní čtyřjádro, Čerstvá novinka, Nové značení, Paměťový slot, Slot, Významná cena, Vybavený čipset, Jediný rozdíl, Celá éra, Turbo, Razantní nárůst, Rychlá sběrnice, Špičkový model, Core, Spona, Masová záležitost, Intel Core I5, Dvoukanálový řadič, Dimenzované chlazení, Čtyřjádrový čipset, Nabízený model, Následující model, Jediná frekvence, Nová architektura, Nejprodávanější PC sestavy na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 4

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 35

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk