Copyrightová ochrana pro DVD na spadnutí

Bude „vodoznakování“ vítězným způsobem, který ochrání DVD data před nelegálním kopírováním?
DVD je „vítěznou“ technologií, o tom není sporu; jediným velkým problémem zůstává skutečná copyrightová ochrana. Cosi se ale i zde pohnulo: pětice velkých firem (IBM, Sony, Hitachi, NEC, Pioneer) se shodla na společném postupu v technologii, která umožní vytvářet skutečnou ochranu před kopírováním digitální hudby a videa. Princip technologie je založen na „vodoznaku“: ochranný kód je zapuštěn přímo do obrazových či hudebních digitálních dat, nikoli tedy do nějakých dat přídavných, jako je třeba počáteční blok, další stopa atd. Vodoznaky se používají v digitálních obrázcích – jedná se vlastně o obrázek skrytý do obrázku (skutečně skrytý, na kvalitě obrázku to naprosto nic nezmění), a jeho „odpárání“ prakticky není možné, jedinou možností je vlastně obrázek celý poničit (šumem, filtrem atd.) tak, aby se poničil i vodoznak – ovšem to už znamená podstatnou újmu na vizuální kvalitě.

Technologii vodoznakování dat pro DVD vyvinula firma IBM; vodoznak by měl být v každé nahrávce s tím, že bude obsahovat údaje o kopírování – zda lze data kopírovat jednou, vícekrát či vůbec ne. Vodoznakování by, pokud se uchytí, mělo nahradit současnou nedostatečnou ochranu u „read-only“ DVD disků; jejich obsah sám chráněn prakticky není a každý šikovný uživatel si jej může za pomoci pár nástrojů stažených z Internetu kopírovat na pevný disk, vypálit zpět na DVD-recordable, zapsat na pásku atd.

Je otázkou, zda tato či upravená technologie nebude použitelná i pro hudební data ve formátu MP3, šiřitelná dnes na Internetu; samozřejmě, žádný vodoznak nezabrání kopírování souboru samotného, ale bude možné jednoznačně rozpoznat, zda je soubor autorsky chráněný nebo ne (dnes je pouze možnost zapsat informaci o copyrightu do hlavičky MP3 souboru, což ovšem zase každý hacker snadno odpáře.)

Diskuze (1) Další článek: Windows 98 bez Internet Exploreru? Možné a rychle realizovatelné.

Témata článku: DVD, Spadnutí, Jediná možnost, Pioneer, Spa, Read, Only, Velký spor


Určitě si přečtěte

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 102

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 143


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně