Copy: Další klon Dropboxu, ale s lákavou kapacitou

Nedávno se na webu objevil nový synchronizační webdisk Copy. Bude to mít složité, podobných služeb je dnes na internetu totiž až příliš. Čím tedy hodlá zaujmout?

Když se před pár lety objevil na webu Dropbox a nabídl 2GB synchronizované úložiště, bylo to terno, kterému brzy propadly miliony uživatelů. Později nabídl podobný systém také Microsoft a nakonec Google a společně s nimi hromada dalších. Dnes se tedy na webu potuluje celá plejáda synchronizačních webdisků, které se podobají jako vejce vejci a vlastně nepřinášejí nic moc nového. Začíná to být docela nuda.

Když se tedy na webu před pár dny objevil další webdisk s desktopovou i mobilní aplikací, první, co mě napadlo, bylo to, že autoři museli poslední čtyři roky ležet v kryospánku a nyní se probudili s vidinou, že objevili něco nového.

20 GB zdarma, nebo i 1000 GB, když si pospíšíte

Služba se jmenuje Copy a prosím ještě chvíli pokračujte v četbě, ona totiž skutečně nabízí něco lákavého. Raději to napíšu hned. Copy je v základu samozřejmě jen další klon Dropboxu, jeho hlavní devizou je ale kapacita. Zdarma nabízí 15 GB, respektive 20 GB, a při troše snahy i mnohem více. A to už je docela dost, to se počítá.

Klepněte pro větší obrázek
Po registraci bez referenčního odkazu někoho jiného získáte skutečně jen 15 GB

Rozpor v kapacitě ihned vysvětlím. Když navštívíte adresu Copy.com a vytvoříte si účet, tak skutečně získáte „pouze“ 15 GB. Pokud se však zaregistrujete skrze něčí pozvánku a nainstalujete si zároveň mobilní, nebo desktopový klient, získá on i vy gratis dalších 5 GB. Copy tedy v zoufalé snaze nalákat nové duše nerozdává volné gigabajty pouze těm, kteří budou internet zaplevelovat odkazy se svým identifikátorem, ale i těm, kteří toho využijí. To je chytré a slušné a hlavně těchto 5 GB získáte za každou novou registraci, takže z 15 GB velmi záhy můžete poskočit na poměrně atraktivní kapacity několika desítek GB. Ale pozor, jedná se pouze o zaváděcí nabídku, aby Copy způsobil nějaký ten šum v komunitě, a lze tedy očekávat, že později bude služba přidělovat mnohem menší bonusy. Nejspíše to funguje, web služby byl totiž v posledních dnech poměrně přetížený.

Klepněte pro větší obrázek
Za každou novou duši získáte extra 5 GB, ona ale také. To je fér.

Takže si to vyzkoušíme v praxi. Pokud chcete Copy s 15 GB prostoru, běžte prostě na Copy.com a zaregistrujte se. Pokud ale chcete rovnou 20 GB prostoru, zaregistrujte se skrze pozvánkový odkaz. To je fér, pomůžeme si totiž navzájem. Pamatujte, že extra 5 GB se vám připočítá až po instalaci některého z klientů.

Klient pro Windows, OS X, Linux, Android i iOS

K dispozici je aplikace pro Android, iOS a pak desktopoví klienti pro Windows, OS X a také Linux, na který často autoři podobných služeb trestuhodně zapomínají. Copy je tedy multiplatformní, i když nejen Radek Hulán by jistě právem namítnul, že chybí verze pro Windows Phone.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Základní rozhraní klientu pro Android, notifikace automatického nahrávání obrázků z mobilu a naopak nahrávání souborů z mobilu na Copy, které se neomezuje jen na multimédia

Mobilní klient je jednoduchý, podporuje ale automatické zálohování fotografií. Na rozdíl od ostatních přitom na webdisk nenahrává pouze snímky ze složky fotoaparátu, ale i upravenou grafiku z ostatních adresářů – tedy přinejmenším na Androidu. Pokud tedy na Androidu pořídíte třeba snímek obrazovky, který se ukládá do vlastní kořenové složky, Copy ho zachytí a také nahraje do společného webového adresáře PhotoCopy.

Co získáte?

No dobrá, stojí to ale všechno za to? Jak už jsem napsal výše, Copy dělá opravdu to samé co Dropbox. To je ale vlastně docela dobré, poněvadž Dropbox patří k těm nejlépe vybaveným podobným službám. Desktopový klient si tedy v domovském adresáři na počítači vytvoří složku Copy, se kterou bude neustále synchronizovat obsah webového úložiště. Umístění kořenové složky samozřejmě můžete sami nastavit a stejně tak nechybí selektivní synchronizace na konkrétním počítači. Na pracovní mašině se vám tak nemusí synchronizovat třeba složka s ryze osobním a vskutku barvitým materiálem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Desktopový klient a tradiční zástupce v oznamovací oblasti

Ty, kteří jsou zvyklí na svižné UX Dropboxu, jistě potěší i integrace do kontextové nabídky systému. V menu si tedy jedním klikem myši můžete vygenerovat třeba veřejný odkaz ke sdílení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Složka Copy na Windows, nastavení sdílení složek s ostatními uživateli a síť. Pokud budete sdílet data s uživatelem ve stejné lokální síti, Copy nemusí zatěžovat internet a použije P2P spojení.

Nechybí sdílení verzování

Copy samozřejmě podporuje také sdílení a verzování, tedy zachování všech verzí souboru, dokud je na to dostatek místa. Zde jen snad jedna drobnost, která službu odlišuje od většiny ostatních. Správa verzí je zabudovaná i v desktopovém klientu, pokud se tedy na tyto verze podíváte opět přes systémové kontextové menu, zobrazí se nové okno, kde můžete procházet náhledy třeba u obrázku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Integrace do systémové kontextové nabídky a prohlížení verzí jednoho obrázku

No, a když už jsme u těch náhledů, Copy si zdaleka neporadí pouze s tradičními náhledy u obrázků, ale i s PDF, kancelářskými dokumenty Office aj., a tyto náhledy zobrazuje i v mobilním klientu.

Lokální Peer-to-peer

Doplňkovou funkcí desktopového klientu je volba „Send to peer“ dostupná u každého souboru opět přes kontextové menu. V takovém případě se soubor pošle příjemci v lokální síti nikoliv přes server Copy, ale přímo P2P. Funkce tedy vyhledá všechny počítače v lokální síti s nainstalovaným Copy a vy si vyberete.

Exotický drobečkový web

Autoři Copy se chtěli trochu odlišit alespoň v internetovém prohlížeči. Webové rozhraní tedy disponuje poněkud zvláštním správcem souborů.

Webový správce je postavený na rozhraní drobečkové navigace. Je to poněkud kostrbatá definice, ale podívejte se na obrázek níže. Copy na webu nepoužívá klasický strom složek zpravidla v levé části a v pravé pak obsah poslední otevřené složky, ale naopak tento strom zobrazuje drobečkově vedle sebe.

Klepněte pro větší obrázek
Copy na webu a drobečková navigace včetně prohlížení adresářů – jedná se tedy o čtyři vnořené složky nicméně nezobrazené ve stromu, ale vedle sebe

Na první pohled se takové netradiční rozhraní může jevit leckomu jako poněkud nepřehledné, jsme přeci opravdu zvyklí na klasické vertikální strukturní stromy, ale na druhou stranu zase v jednom okamžiku sledujete obsah všech takto vnořených složek naráz, což se může hodit právě těm, kteří nemají na vše v počítači jednu jedinou složku C:\Temp, ale používají tolik vnořených složek, že se v nich sami nevyznají.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Netradiční webové rozhraní Copy. Soubory můžete mezi složkami (panely) přetahovat myší a stejně tak funguje nahrání souborů přetažením z počítače.

Bude tu Copy i za rok, dva?

A to je vlastně vše. Pokud by se vám Copy zalíbil a nenasbírali byste více než 20 GB (další 2 GB získáte ještě za reklamní tweet), k dispozici jsou samozřejmě ještě placené tarify. Ten nejlevnější stojí 10 dolarů měsíčně (100 dolarů ročně) a nabízí 250 GB prostoru.

Služba nemá žádný limit nahrávaného souboru a nabízí API pro vývojáře.

Klepněte pro větší obrázek
O veškerém dění jste neustále informovaní přímo na desktopu pomocí notifikací

Copy funguje, svými parametry a základní výbavou poctivě kopíruje Dropbox, ale přesto je tu jedno „ale“. Služba Copy byla ještě včera odpoledne docela přetížená a to až takovým způsobem, že webové rozhraní prakticky nefungovalo a prohlížeč se prohýbal pod náporem chybových hlášení serveru Nginx. Samotná synchronizace souborů ale byla rychlá a to včetně mobilní synchronizace. Když jsem tedy na mobilu pořídil fotografii, ve složce na počítači se objevila do deseti, dvaceti sekund.

Přesto si ale kladu otázku, jestli se Copy uživí a jestli má cenu zkopírovat do něj data. Copy je povedená služba, není tak přeplácaná jako některé další synchronizační webdisky, ale je to prostě startup, který také může za rok skončit. Pokud vás tedy láká hodně atraktivní kapacita úložiště, myslete přitom i na tento argument, Copy je totiž nový hráč na poměrně obsazeném poli.


Poznámka pod čarou:

Do článku jsem vložil svůj registrační kód. Využili jste ho, několik hodin po půlnočním vydání se mi totiž kapacita navýšila už na 1,1 TB a zdá se tedy, že služba opravdu nemá žádný limit. Pokud vás tedy Copy zaujal, neváhejte a sbírejte gigabajty, dokud tato marketingová akce neskončí.

Klepněte pro větší obrázek
Kde to má strop? Gigabajty zatím stále naskakují.

Témata článku: Web, Dropbox, Notifikace, Rozhraní, Send, Nové okno, SE, Nové rozhraní, Extra, Kontextová nabídka, Strom, Klon, Sdílený soubor, Nový klient, Doplňková výbava, Klient, Základní rozhraní, Lokální síť, Veřejný odkaz, Webové úložiště, Nové úložiště, Složka, Copy, Nový hráč, Webové rozhraní

149 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Morrrrr 15. 2. 2014 22:53:47
    Tak vzhledem k tomu, že mě vypekl sugarsync když mi zpoplatnil můj free...
  • David Kozík 4. 11. 2013 21:46:35
    Službu testuju na Linuxu (PCLinuxOS) a zatím bez problémů. 5GB bonusy...
  • saturn77 28. 7. 2013 12:26:21
    Kdyby měl někdo zájem taky zkusit tuhle službu, přidávám link...
Určitě si přečtěte

Co mohou USA poslat Japonsku a Jižní Koreji proti Kimovi?

Co mohou USA poslat Japonsku a Jižní Koreji proti Kimovi?

** Donald Trump nedávno zatweetoval, že USA nabídnou Japonsku a Jižní Koreji podstatně větší množství výzbroje ** Postavit nové lodě, letadla nebo rakety ale zabere hodně dlouhou dobu ** Pokud to USA myslí s pomocí vážně, tak Američané zřejmě sáhnou do vlastních zásob

13.  9.  2017 | Stanislav Mihulka | 3

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

Včera | David Polesný | 45

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

** Bombardéry tankují z létající benzinky Boeing KC-135 Stratotanker ** Tu americké letectvo pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu využívá už více jak půlstoletí ** Tankování probíhá přes speciální výsuvné čerpací rameno na zádi

17.  9.  2017 | Natoaktual.cz


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky