Cooler Master CM 690: propracovaná levná skříň

Na internetu se objevila první recenze skříně, který zaujme možností osadit až sedm 120mm a 140mm ventilátorů.

Společnost Cooler Master nedávno představila novou skříň CM 690, která se pomalu začíná dostávat k (prozatím zahraničním) zákazníkům. Jednu z prvních recenzí zveřejnil server HardwareZone. Další fotografie po osazení skříně komponenty a objemnějšími chladiči zveřejnil autor Jodiuh na fóru XtremeSystems.org.

Zajímavá je především celkovou koncepcí, která se liší od drtivé většiny prodávaných skříní – totiž zdrojem umístěným vespod skříně. Tento koncept se hojně vyskytuje spíše u skříní vyšší cenové kategorie, a nedávno představený model Cooler Master Cosmos dává tušit, že bylo nejspíše záměrem vyrobit jeho vykradenou, jednodušší, ale cenově mnohem dostupnější mutaci. Výsledkem je midi tower s hmotností 9,8 kg bez komponent, který se dá sehnat i za nějakých osmdesát dolarů, takže u nás by mohl být k mání za částky lehce převyšující dva tisíce s daní.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jedna z prvních věcí, která člověka zajímá u levnější skříně, je tloušťka plechů. Zklamu vás, ve specifikacích výrobce, diskuzích kolem této skříně ani ve výše uvedené recenzi není uvedená. Pokud se vám podaří tento údaj vyštrachat z alespoň trochu důvěryhodného zdroje (tedy ne z nějakého e-shopu), zmiňte se, prosím, v diskuzi. Pokud výrobce sáhl k 0,6 mm silnému plechu i u konstrukce podobně, jako v případě Cooler Master Elite 330, byl by to docela průšvih, který by mohl pohřbít jinak docela zajímavou skříň – z obrázku lehce zdeformované bočnice se obávám nejhoršího. Na druhou stranu je tu ještě 9,8 kg živé váhy („papírový“ Elite má jen 6 Kg).

V duchu společnosti Cooler Master z posledních pár modelů tvoří velkou část skříně perforovaný plech podestlaný molitanem plnícím úlohu prachového filtru. Docela netradičně a bohužel nepříliš šťastně je umístěný vypínač a tlačítko reset – je tak napůl zboku skříně, dobře je to vidět na fotografiích v recenzi na HardwareZone.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Záměrem u podobně koncipovaných skříní je odstranit hluchá místa, ve kterých se jinak převaluje teplý vzduch. Typickým hluchým místem je v případě novějších zdrojů se 120mm ventilátorem vespod prostor mezi zdrojem a pozicemi pro mechaniky. Právě tento problém by mělo odstranit perforování horní stěny skříně s možností osadit dvojicí 120 či 140mm ventilátorů, které zajistí v blízkosti dnes často používaných mohutných chladičů procesoru dostatečný pohyb vzduchu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Že nejde o skříň z nejnižší kategorie a myslí se na náročnější zájemce, dokládá i dvojice otvorů s plastovými záslepkami připravená na vodní chlazení, nebo tlumící materiál nalepený v prostoru pro montáž zdroje, který by měl snížit přenos vibrací od ventilátoru zdroje na skříň.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Další specialitou této skříně je otvor na ventilátor v prostoru, ve kterém bývá na základní desce patice procesoru. Důvod je jasný – na některých deskách se už i na spodní straně objevují pasivní chladiče pro lepší odvod tepla z prostoru patice, a ventilátor osazený v těchto místech by měl zlepšit chlazení. Autor fotografií se s tím ale vypořádal po svém.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nepříliš často vídaným jevem je i možnost osadit dvojici až 140mm ventilátorů do bočnice, většinou si to výrobci odbudou jedním otvorem na jednu osmdesátku či dvaadevadesátku. Zdá se, že ač je zbytek skříně molitanem a prachovými filtry vycpaný, u Cooler Master stále zapomínají na filtry do děr v bočnici. V tomto případě je ventilátor od výrobce orientovaný tak, aby horký vzduch od grafické karty odsával, zásobování chladným vzduchem by tedy nejspíš měl obstarat otvor, resp. ventilátor ve spodní stěně skříně. Absence filtru by v této konfiguraci zase tolik nevadila, horší je to s otvorem bez ventilátoru, který bude zcela jistě vzduch nasávat a také v případě, že se rozhodnete ventilátor otočit.

Klepněte pro větší obrázek

Argumenty pro i proti najdete v případě orientace klece pro pevné disky – je natočená o 90°, to je dobré pro snazší manipulaci s disky. Špatné je to pro jejich chlazení – v této konfiguraci fouká ventilátor z čela z větší části do plechu. Zajímavě je řešená bezšroubková montáž, disky jsou na jakýchsi plastových šuplíčcích, které se dají vytáhnout za ucho. Navíc jsou vybavené gumovými špunty pro tlumení přenosu vibrací od disků na skříň.

Klepněte pro větší obrázek

Disky jsou orientované konektory dozadu. To je dobré – kabely se totiž ukryjí do méně exponované části skříně a nebudou překážet proudícímu vzduchu. Horší zase je, že pokud nepůjde disk do šuplíku či klece posadit obráceně, bude zapotřebí buď se nějak vymotat za klecí s kabely a vytáhnout je dopředu, nebo spíš shodit i druhou bočnici.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pro rychlé připojení jednoho disku ale postačí i externí Serial ATA konektor, který není, jak už tomu bohužel bývá v drtivé většíně případů desek i skříní, doplněný ničím, čím by bylo možné disk i napájet – možná se počítá jen s externími disky s vlastním zdrojem.

Potěšující je zpráva, že už se i u výrobců přemýšlí nad uspořádáním kabelů – tedy cable managementem. Svědčí o tom řada plastových spon před základní deskou.

Klepněte pro větší obrázek 

Trojice dodávaných ventilátorů je určitě nadstandard, jde ale o tuctové „tiché“ stodvacítky, které většinou stačí, ale opravdu náročného zákazníka nejspíš neuspokojí.

Specifikace
Rozměry a specifikacevýška524,5 mm
šířka213 mm
hloubka482 mm
hmotnost9,8 kg
materiálSECC
barvačerná
podporované typy základních desekMicro-ATX, ATX
Pozice pro mechaniky a rozšiřující slotyAž 5 × 5.25" externích pozic (bez osazení 3.5")
1 × 3.5" externí pozice (redukcí z 5.25")
5 × 3.5" interních pozic
7 záslepek pro rozšiřujících sloty vzadu
2 × přední USB2.0 porty
1 x FireWire (IEEE 1394) port
1 x eSATA port
Audio In/Out
chlazeníPředinstalované ventilátory
1 × přední 120mm nasávací ventilátor
1 × zadní 120mm vyfukovací ventilátor
1 × boční 120mm vyfukovací ventilátor
NapájeníBez zdroje
1 pozice pro standardní ATX PS2 zdroj

Uvidíme, kdy a za jakou cenu se tato novinka objeví v našich obchodech. Rozhodně patří k tomu zajímavějšímu, co se mezi levnějšími skříněmi v poslední době objevilo a snad to není naposled, co se s ní na stránkách Živě setkáváme. Pokud vás tato novinka také zaujala, doporučujeme proběhnout si i vlákno věnované CM 690 nejen na Xtreme Systems, ale i na fóru výrobce.

Zdroj: Xtremesystems.org, HardwareZone

Témata článku: Hardware, Cooler Master, Zahraniční e-shop, Vodní pára, Cosmos, Mohutný chladič, Vodní zdroje, Skříň, Kabely konektory redukce audio, Xtreme, Spona, Rozšiřující konektor

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 157

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 52

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje