YouTube

Content ID podle YouTube špatně vyhodnotil miliony videí. Stále si ale vede lépe než lidé

Zdroj: Google
Content ID podle YouTube špatně vyhodnotil miliony videí. Stále si ale vede lépe než lidé  | Zdroj: Google

YouTube se rozhodl více promluvit o tom, jak funguje jeho systém ochrany autorských práv známý jako Content ID. Firma v nové zprávě přiznává, že algoritmus není perfektní, mezi lednem a červnem letošního roku měl ale chybovost pouhé půl procento, špatně označil 2,2 miliony videí z celkových 729 milionů autorských nároků, které vznikly. 

V rámci těchto 729 milionů videí, v 99 procentech hlášení o porušení autorských práv pocházelo přímo od Content ID. V ostatních případech tento tzv. copyright claim vytvořily fyzické osoby manuálně přes webový formulář, obvykle v návaznosti na pozitivní výsledek vyhledaný nástrojem Copyright Match. 

Když se uživatelé proti verdiktu odvolali, ve většině případů (60 procentech) byl spor vyřešen ve prospěch majitele videa, nikoliv toho, kdo si práva nárokoval. Odvolávání probíhá častěji u hlášení, které provedly fyzické osoby, ne Content ID, což podle YouTube značí, že byť algoritmus není perfektní, daří se mu lépe než lidem, dokonce uvádí dvakrát lépe. Existuje ale také možnost, že proti stroji mají uživatelé menší tendenci se odvolávat. 

Content ID je na YouTube dlouhodobě kontroverzní téma. V základu je to systém digitálních otisků prstů, jenž slouží k identifikaci a správě autorských práv. Jakmile na síť nahrajete video, Content ID jej automaticky porovná se zvukovými stopami a videi v jeho registru, zda náhodou váš výtvor neobsahuje kus obsahu, ke kterému nevlastníte autorská práva. 

Někteří uživatelé už roky tvrdí, že systém se jednak plete často a jednak je příliš agresivní, jelikož někdy vytvořený zisk z videí rovnou odvádí údajnému majiteli autorských práv. Jindy video jen zablokuje či z něj odstraní zvuk. Šéfka YouTube Susan Wojcicki proto už v roce 2019 slíbila, že se firma systém pokusí vylepšit. Nová zpráva má být krokem ke zlepšení komunikace celého Content ID, YouTube ji bude vydávat dvakrát ročně. 

Diskuze (3) Další článek: Recenze chytrých sportovních hodinek Garmin Forerunner 55

Témata článku: YouTube, Content id, Uživatelé, Autorská práva, Fyzické osoby, Susan Wojcicki, Milión videíNesnadný úspěch WhatsAppu. Jak bezpečné jsou komunikační služby a co vidí FBI?

Nesnadný úspěch WhatsAppu. Jak bezpečné jsou komunikační služby a co vidí FBI?

Již v roce 2014 koupil Facebook jeden z nejoblíbenějších komunikátorů WhatsApp a uživatelé se začali oprávněně obávat o soukromí svých dat. Jak na tom jsou ostatní komunikační služby?

Jiří Kuruc
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Recenze Switch verze hry Gang Beasts. Bojovka, kterou se naučíte během chvilky

Recenze Switch verze hry Gang Beasts. Bojovka, kterou se naučíte během chvilky

Her, které se hodí na párty s kamarády, stále není mnoho. Tahle jednoduchá bojovka pro tento účel není vůbec špatná volba.

Martin Nahodil
Gang BeastsBojovéRecenze