Contactel končí, kupuje ho GTS Novera

Už jen posvěcení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže chybí k tomu, aby byl naplněn prodej Contactelu konkurenční společnosti GTS Central Europe.

Jako blesk z čistého nebe přišla v úterý odpoledne zpráva, která oznamovala prodej Contactelu firmě GTS Central Europe. Tato společnost (dříve jenom GTS Czech, nyní pod obchodním názvem GTS Novera), se už dříve spojila s Aliatelem a z posledního vývoje je zřejmé, že pozici na českém trhu chce ještě dále posilovat. Pokud ÚOHS prodej schválí, předpokládá se, že celá transakce bude dokončena na začátku roku 2006.

Kim Frimer, prezident společnosti TDC Solutions, jediného vlastníka Contactelu, vyjádřil spokojenost s proběhlou transakcí. Podle jeho slov se Contactelu podařilo vyprofilovat své zaměření na IP řešení pro malé a střední firmy a získat na tomto trhu výrazný podíl. Zároveň ale prý Contactel nebyl dostatečně velký na to, aby mohl výrazně expandovat na českém trhu. Prodej jinému telekomunikačnímu operátorovi tak byl logickým vyústěním této situace. Cena transakce nebyla zveřejněna, ale sám Kim Frimer mluví o „dobré ceně“, kterou GTS CE za Contactel zaplatila.

Contactel je přitom společností, která se vývoje telekomunikačního trhu v České republice aktivně účastnila. Přestože se v posledních letech zaměřovala spíše na uživatele ze segmentu malých a středních firem, ne vždy v minulosti tomu tak bylo. Ostatně, i podle zprávy mapující počty českých ISP, kterou letos v lednu vydal iAudit, byl ještě v roce 2004 Contactel čtvrtým největším poskytovatelem připojení k Internetu (byť jejich počet spíše stagnoval). Bude zajímavé sledovat, jak se ke koncovým uživatelům postaví GTS Novera, která je na podnikový segment zaměřena ještě výrazněji.

Vzpomínky na Contactel

V létě roku 1999 zaplavily Českou republiku billboardy, ve kterých jsme byli upozorňováni na to, že Sex bude pestřejší, Děti chytřejší, Komu není shůry dáno, tomu bude pomoci... Za touto reklamní kampaní, kterou symbolizovala červená krychle (odtud název RED BOX) stál tehdy právě Contactel. Jak se později ukázalo, šlo o kombinaci nabídky počítače na splátky, modemu a bezplatného připojení k Internetu.

Přestože v době realizace reklamní kampaně se velmi spekulovalo, že půjde právě o bezplatné připojení k Internetu – první u nás, nakonec toto prvenství Contactelu vyfoukl pohotovější Czech On Line (Volný), který bez velké reklamní kampaně začal nabízet bezplatné připojení k Internetu také a o pár dnů dříve.

Podruhé se o Contactelu hodně mluvilo o rok později, kdy byl spuštěn internetový portál na adrese www.redbox.cz (dnes už tam portál nenajdete). Přestože s novou službou přišel Contactel v relativně vhodnou dobu (Centrum.cz přišlo v roce 1999) a měl s ní velké plány, nepodařilo se mu získat větší pozornost uživatelů a projekt postupně upadal.

Zajímavostí byla použitá vyhledávací technologie – vedle klasického katalogu, který měl od začátku nabízet až 60 tisíc položek, byl pro fulltextové vyhledávání využíván Google, kterému byla tehdejší česká konkurence na hony vzdálena. Ani využití služeb světové jedničky ve vyhledávání (Google tehdy používalo např. Yahoo) ale nestačilo k tomu, aby se RedBox.cz výrazněji uchytil.

Potřetí se Contactel do zorného pole dostal ve chvíli, kdy odešel generální ředitel Michal Čupa. Toho si veřejnost pamatovala především jako "toho poplivaného" z doby, kdy pracoval v Českém Telecomu a byl ochoten sejít se s účastníky demonstrace proti zvýšení telefonních tarifů. Jeho ochota se mu vymstila ve chvíli, kdy jednomu z mladších účastníků vzrušené diskuze došla slova a na sako mu vyrobil nepěknou vizitku své bezradnosti.

V průběhu dalších let začal Contactel nabízet další služby zaměřené převážně na firemní klientelu. S prodejem Contactelu se tak uzavírá další kapitola vývoje českého Internetu a přístupových služeb.

Diskuze (8) Další článek: Prohlížeč Mozilla Firefox verze 1.5 k dispozici ke stažení

Témata článku: Google, Tehdejší doba, Reklamní kampaň, CON, Contact, Bezplatné připojení, Billboard, Kup, Výrazný podíl, GTS


Určitě si přečtěte

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 31

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 11

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu