Computex: Záplava novinek

Po pondělním článku o Hammerech a jejich podpoře na Taiwanu, jsem pro vás připravil další výčet novinek, které byly na Computexu k vidění. Hlavní atrakcí byl nový Radeon s kódovým označením R300. Dále bylo k vidění hromada nových čipsetů, kterých se dočkáme do konce tohoto roku. Nejzajímavějším počinem byl asi SiS R658 a Intel Granite Bay. Více se dozvíte v článku ...

Nový Radeon přichází

Po překvapivém příchodu Perhelie v květnu se na scéně objevuje další, velmi nebezpečný, konkurent nVidie. Nese kódové označení R300 a je ze stáje ATi. Ano, mluvíme tady o novém Radeonu, který by měl mít přídomek 9500 nebo 10 000 - nedivil bych se však, kdyby se tento čip jmenoval úplně jinak.

Nejlepší zprávou, pro všechny příznivce ATi může být, že grafický čip R300 by měl být uveden již srpnu tohoto roku. Lze však předpokládat (jak známe ATi), že reálné produkty "R300 inside" se objeví na pultech obchodů až někdy o vánocích.

Specifikace vypadají opravdu zajímavě. Čip se bude skládat z 107 miliónů tranzistorů (dnešní špičkové grafické čipy mají kolem 60 miliónů tranzistorů), renderovací jednotka obsahuje 8 pipeline (GF4 Ti pouze 4) s možností zpracovat až 16 textur v jednom taktu a má 4 vertexové jednotky (GF4 Ti pouze 2).

Nejzajímavější věcí na novém Radeonu jsou bezpochyby paměti, které tikají na frekvenci 700 MHz (2,86 ns), na tom by nebylo zas tak nic zvláštního, kdyby grafické jádro neobsahovalo 256 bitový paměťový řadič, díky kterému se propustnost zvýší na neuvěřitelných 22,6 GB/s. K tomu ještě musíme připočítat HyperZ III, software na správu práce s pamětí, který propustnost ještě zvyšuje. Je možné, že se ATi bude chlubit propustností někde mezi 25 - 30 GB/s. Karta by měla mít na palubě 128 MB DDR pamětí a měla by se prodávat za cenu kolem 400 USD.

Ke konci roku bude doopravdy horko, protože nVidie bude mít opravdu silnou konkurenci. V nejvyšším segmentu jí bude konkurovat Matrox, ATi, 3DLabs a v low-endu to bude SiS (Xabre) s VIA (Savage XP). Bezpochyby si k vánocům budeme moci vybrat ze širokého spektra grafických karet za rozumnou cenu.

Jen tak na okraj bych doplnil, že před nedávnem na E3 v Los Angles (výstava počítačových her) prezentoval John Carmack nového Dooma III právě na novém Radeonu. Bohužel pro ATi, vše nedopadlo jak má, protože při prezentaci se vyskytly jisté problémy s drivery, takže Doom III nemohl být spuštěn v plné kvalitě. Dokazuje to, že ovladače není stále ta nejsilnější stránka ATi.

Kolem a kolem jsou šance ATi slušné, i kdyby drivery nebyly úplně 100 %, tak má nVidie velmi silného konkurenta, který má zbraně připravené.

Čipy, čipy, čipsety

VIA v poslední době exceluje zejména v čipsetech pro procesory AMD. V srpnu by se měl objevit KT400, který by měl vystřídat KT333. Už nyní firmy ohlašují první desky s novým čipsetem pro AMD, například na stránkách MSI najdete zmínku o desce MSI KT4 Ultra. Nový čipset kromě pamětí DDR 400 (bohužel ty už příliš pro Athlon význam nemají) bude podporovat AGP 8x a USB 2.0 (díky southbridge VT8235).

Další čipsety, které VIA do konce roku uvede bude VIA P4X400 a P4X600, oba pro Intel Pentium 4. První z nich nabízí podporu paměti DDR400 (tím výčet vlastností v porovnání s P4X333 končí) a druhý má dvoukanálovou paměťovou sběrnici (DDR 333).

Největším čipsetovým exotem výstavy byl bezpochyby SiS 658, který jako jediný (Intel tyto paměti podporuje neoficiálně) plně podporuje paměti RDRAM PC1066 a dokonce i PC1200. SiS se tak stává druhým výrobcem čipsetů s podporou RDRAM pamětí. Je to velmi kuriózní, protože snahy SiS přichází v době, když Intel dává od RAMBUSu ruce pryč, i když je to stále ta nejvýkonnější platforma pro P4. Ceny nových PC1066 pamětí také vůbec nejsou špatné. Jsou jen o 500 Kč vyšší než u PC800. V praxi to znamená, že za 256 MB RDRAM PC1066 od Kingstonu zaplatíte pouze 4800 Kč bez DPH, což je na úrovni DDR400 od Kingmaxu.

Možná mě za to v diskuzích nepochválíte, ale dovolil bych si tvrdit, že platforma RDRAM není mrtvá a má cenu do ní investovat. Ano, byly doby kdy to byla slepá větev, ale myslím, že tyto doby jsou už dávno pryč.

Intel neusíná na vavřínech

ClawHammery od AMD jsou natolik oslavované, že se zapomíná na Intel. Ano, v době uvedení Clawhammeru asi nebude mít žádného pořádného protihráče než 3 GHz P4, ale bude pro něj mít už velmi výkonný dvoukanálový čipset Granite Bay. Dvoukanálovým DDR pamětím patří budoucnost a Intel to ví. První Granite Bay zatím bude podporovat jen paměti DDR266, ale to bohatě stačí, protože když se vynásobí průtok DDR266 dvakrát, tak se dostaneme k číslu 4,2 GB/s, což je stejná propustnost, kterou dosahuje 533 MHz FSB pro P4.

Pořádné dvoukanálové "orgie" nastanou až příští rok při uvedení procesoru Prescott, který by se měl hrdě postavit procesorům ClawHammer. Tento procesor bude vyráběn 0,09 mikronovou technologií a bude tikat na frekvencích od 3 do 4 GHz. Velkým lákadlem by měl být 1 MB L2 cache, 667 MHz FSB a technologie Yamhill (obdoba x86-64 od AMD). Tento procesor by se měl objevit v druhé polovině roku 2003.

Na míru tomuto procesoru je šit čipset Springdale, který slibuje dvoukanálový paměťový řadič s podporou pamětí DDR333 (propustnost 5,3 GB/s). Nový čipset bude mít i novou sběrnici CSA (Communication Streaming Architecture), kterou bude bridge separátně spojen s LAN zařízeními jako je Gigabitový ethernet. Kromě toho bude northbridge klasicky spojen s novým southbridgem ICH 5, který bude mít podporu Serial ATA a 802.11b. Je na co se těšit.

NForce 2 je za dveřmi

NVidia horečně připravuje svůj nový nForce, který by se měl objevit na podzim tohoto roku. Kódové označení čipsetu je Crush 18. Rozdílem od dnešního nForcu je nové grafické jádro, které obsahuje čip GeForce 4 MX (NV17) na frekvenci 250 MHz, kromě toho je slíběná podpora pamětí DDR333 a DDR400. Rychlejší paměti je krásná věc, ale užitečné pouze pro integrované grafické jádro. Teoreticky by měly paměti pri DDR400 propustit neuvěřitelných 6,4 GB/s, ty ale bohužel neprotlačíte na pomalé FSB sběrnice od Athlonu, která má propustnost pouze 2,1 GB/s.

Většina výrobců základních desek už má své modely s tímto čipsetem a čeká na povolení nVidie je uvést. Bohužel si budeme muset ještě chvíli počkat. Mimochodem nForce od MSI už bude mít podporu PC2PC Wireless LAN a Serial ATA.

 

Diskuze (14) Další článek: Mozilla 1 je venku!

Témata článku: Software, Novi, Paměťová sběrnice, Slepá větev, Paměťový čip, Computex, Zvláštní význam, Překvapivá cena, Savage, Nejzajímavější věc, Nový čip, Nový objev, Sis, Propustnost, News, Nejvyšší segment


Určitě si přečtěte

Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 167

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní