Computex: Ve znamení ...kladiva!

Taiwan ožívá! Dnešní den je svátkem všech počítačových příznívců, protože v Taipei se právě pořádá jeden z největších IT veletrhů na světě - Computex. Firmy vykládají na stůl všechny trumfy, tedy výrobky, které by se měly objevit do konce tohoto roku. Letos je hlavním tématem veletrhu připravovaný procesor od AMD - Hammer (kladivo), který se těší nebývalé podpoře všech stran.

Už při vstupu na Computex překvapí obrovský balón s logem AMD ve tvaru kladiva.

Největší "hit" výstavy představila AMD na svém stánku. Čtyřprocesorový systém s procesory AMD Opteron. Vše běží na 64-bitovém SuSE Linuxu, který je už několik roků vyvíjen právě pro Hammer. Na Windows XP s podporou AMD Hammer si budeme muset počkat až do konce roku, protože Microsoft představí nové Windows současně s uvedením Hammera.

Téměř všichni výrobci čipsetů (kromě Intelu - samozřejmě) připravují pro AMD Hammer svoji vlastní čipovou sadu. Na Computexu se snaží všichni demonstrovat své čipsety stůj co stůj, bohužel - jedná se většinou pouze o nefunkční vzorky.

NVidia do konce roku uvede pro Hammery svou firemní řadu nForce, kodové jméno čipové sady je CK8. Jak je u nForce zvykem, integruje v sobě grafické jádro - zde by měl být integrován čip NV17, což je dnešní GeForce 4 MX. Mnoho domněnek na Computexu rozvířil integrovaný 3D akcelerátor nového duetu Hammer / nForce - ten by měl totiž mít (joro: konečně!) na desce integrovanou paměť - tj. neměl by se o ni dělit s procesorem, ale na vystavené nForce-ovské desce žádná paměť nebyla. Co to může znamenat? Lze vytobit řešení, které se bude umět dělit o paměť z procesorem? Problémem nejspíše bude odlišná koncepce řízení paměti (u řady Hammer je paměťovým řadičem samotný procesor).

Grafické jádro by asi stěží komunikovalo s hlavní pamětí "přes procesor" - navíc řešení od SiS on-board paměť má. Další možností může být verze "s absencí grafického jádra" jak je tomu dneska u nForce 415. Podle mého názoru je poslední varinta nejpravděpodobnější - hlavním důvodem bude asi velmi raná verze této nové platformy s čipsetem nForce. Na desce dokonce AGP bridge ani nenajdete (!), je zde pouze nálepka s obrázkem nForce. Jediným skutečným čipem, který nVidia na desce má je southbridge.

Mnohem dále je VIA, která už představila kompletní řešení (a podle všeho i funkční) VIA KT8HTA. Nejzajímavější na tomto čipsetu bude southbridge VT8237, který už podporuje Serial ATA, ale objeví se až koncem roku.

Ani SIS nezůstal stranou. Představil svůj čipset SiS 755, který je také trochu zvlášní, protože ač řada 755 neměla mít integrováno grafické jádro, tak díky výskytu dvou pamětí (podle balení se jedná o 64 MB 400 MHz DDR SDRAM), bychom mohli říci, že tento čipset grafické jádro bude obsahovat.

I konkrétní výrobci základních desek uvedli svá řešení pro procesory Hammer. K vidění byly řešení jak s čipsetem AMD, tak s VIA. Nejzajímavější vystavovanou deskou je bezpochyby MSI K8H Gem ABIL, což je ta "nejnabouchanější" deska, kterou jsem měl šanci někdy vidět (bohužel jen na obrázku). Obsahuje (a teďka se držte) technologii PC2PC WLAN, což znamená podporu bezdrátové sítě 802.11b. Samozřejmostí je také PC2PC Bluetooth, dva porty Serial ATA (ty zatím zprostředokovává řadič Promise, který podporuje i Serial ATA RAID 0/1), tři porty IEEE1394, klasická 10/100 LAN a 6 portů USB 2.0. Nesmím zapomenout na AGP 8x a 6 kanálovou integrovanou zvukovku. Výčet podporovaných technologií nemá obdoby a i já nevycházím z údivu.

Další deskou je K8A GEM s čipsetem AMD 8000, která je o mnoho chudší než bráška od VIA. Má pouze 6 portů USB 2.0, 2 IEEE1394 a integrovanou síťovou kartu od Realteku. AGP 8x je samozřejmostí. To je vše. Navybavenost desky s AMD 8000 může znamenat, že více nadějí se vkládá do čipstu VIA, který bude určitě o něco levnější než varianta od AMD.

I Gigabyte představil svoji desku K8A, která je na podobné úrovni jako MSI K8A GEM, tedy spíše slabší vybavení - většina "vylepšení" desky vyplývají z čipsetu. Deska má podporu USB 2.0, IEEE 1394, LAN a AGP 8x.

Shrnutí:

AMD Hammer, to je téma konce tohoto roku, všichni se na den uvedení nového procesoru horečně připravují. Den D by měl nastat někdy v říjnu. Startovací frekvence se bude pohybovat od 1,6 GHz do 2,0 nebo 2,4 GHz. Zde bych uvedl, že ve specifikacích desky MSI K8H GEM se objevila frekvence 1,6 GHz.

Zajímavé budou i bezdrátové technologie, které s velkou láskou na své desky integruje MSI. Příští rok tedy bude ve znamení Wireless. Ani příznivci Serial ATA nepřijdou naprázdno, protože tato technologie s příchodem AMD Hammer bude integrovaná téměř do každé desky.

zdroj: www.ocworkbench.com, www.anandtech.com, www.theinquirer.net

Diskuze (21) Další článek: KPNQwest/GTS zajistilo plnou konektivitu

Témata článku: Windows, Raná verze, Computex, Kody, Hammer, Největší hit, Realtek, Znamení, Skutečný čip, Dnešní geforce, Serial


Určitě si přečtěte

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 209

Jiří Kuruc
Apple
Microsoft pořád myslí i na odpůrce předplatného. Letos vydá Office 2021
Lukáš Václavík
Microsoft OfficeMicrosoft
Windows 10 vylepšují správu aktualizací ovladačů hardwarových komponent počítače
Karel Kilián
OvladačeWindows UpdateWindows 10
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní