Computex: Návštěva v továrně na základní desky GigaByte

Během Computexu pozval jeden z významných taiwanskych výrobců hardwaru, firma GigaByte, přítomné novináře do své továrny v Naň-Pingu, který je asi hodinu cesty z centra hlavního města TaiPei. Nenechali jsme si to ujít.

Jeden z významných taiwanských výrobců hardwaru - GigaByte - pozval přítomné novináře do své továrny v Nan-Pingu, který je asi hodinu cesty z centra hlavního města TaiPei. Samotná továrna vypadá trochu jinak než průměrná česká fabrika. Zatímco česká továrna zpravidla zabírá velkou plochu a má pouze jedno podlaží, taiwanska továrna na elektroniku připomíná administrativní budovu o několika patrech. Výrobní linky tu totiž jsou naskládány v patrech - a zpravidla platí, že každé patro dělá něco jiného - pracovníci na jednom patře osazují součástky základních desek, v jiném patře jsou pro změnu převážně stroje, které odvádějí automatizovanou část práce. Jiné patro má na starost testování.

Klepněte pro větší obrázek

Ale vezmeme to po pořádku. GigaByte má v současné době čtyři továrny. Dvě z nich jsou umístěné na Taiwanu, dvě v Čině. Dohromady v nich pracuje několik tisíc lidí, přičemž kapacita výrobních linek je několik set tisíc kusů měsíčně.

Jak se dělá deska

Výlisek základní desky s nanesenými plošnými spojí je nejprve osazen menšími součástkami - tato fáze výroby probíhá strojově. Mašiny japonské výroby, které tuto práci vykonávají, vzdáleně připomínají šicí stroje s mnoha jehlami, které velkou rychlosti vpichávají do desky všechny součástky. To vše se děje s přesností na setiny milimetrů. Po skončení této fáze výroby vjede pás s deskami do jakési pece, kde jsou napíchané součástky zataveny do desky.

Klepněte pro větší obrázek

Další fáze probíhá v nejvyšším patře sedmipatrové budovy - finální kompletace základních desek - tedy osazování portů IDE, RAM, IDE, SATA a konektorů pro připojení vnějších zařízení. Nejzajímavější na této části výroby základních desek je skutečnost, že celá probíhá ručně. Jedna se tedy o ruční dílo desítek pracovnic převážně z Filipín, které na Taiwanu hledají své štěstí. I zde mají ale své nezastupitelné místo pracovní pásy. Na začátku každého pásu je základní deska osazena pouze malými součástkami. Desky na jedoucím pásu se postupně dostanou do rukou všech pracovnic a každá přidá tu "svoji" součástku - jedna slot pro AGP kartu, druhá slot pro paměti a tak to pokračuje, dokud každá z desek neobsahuje všechny součástky. Na konci pásu je opět pec, kde jsou napíchané díly při teplotě několika set stupňů Celsia zapájeny do základní desky. Následuje výstupní kontrola, která je na této úrovni prováděna vizuálně a pomoci šablon - ke každé z desek se přiloží papír s otvory v místech kontrolovaných komponent a pracovnice zkontroluje, zda vše vypadá ok. Pokud ano, dostává se ke slovu oddělení kontroly kvality.

Klepněte pro větší obrázek

Toto oddělení zabírá další z pater budovy. Opakuje se několik fází vizuální kontroly desek. Poté přichází ke slovu kontrola, při níž je deska zapojena běžným způsobem - tj. přívod napájení, disky, grafická karta, nechybí ani paměti a procesor. Spustí se zhruba dvouminutový test, který otestuje základní funkce desky. Prakticky to vypadá tak, že každá z pracovnic pracuje souběžně se dvěma počítači. Pokud je vše v pořádku, postupuje deska ke složitějším testům, jako je například simulace běžného chodu Windows. Pokud všechny testy proběhnou úspěšně, jsou desky obložený molitanem a uloženy do krabic. Odtud putují do skladu.

Hrůzyplný sklad

Jistě ale víte, že základní desku zpravidla nedostanete v molitanu.

Sklad zde totiž mimo jiné slouží také jako místo pro přepravu zboží po továrně - z jednoho oddělení do druhého. Pohled do skladu z nejvyššího patra naháněl hrůzu, protože se jedná o sedm pater (výška budovy) vysoké regály, mezi nimiž putují plně automatické zdviže.

V jiném patře, které jsme také viděli, se provizorně zabalené základní desky opět vybalí a následuje jejich finální kompletace do krabic, tak jak je známe z obchodu. Desky jsou dále baleny do beden po 15 kusech. Na každou bednu je nalepen kód příjemce a země. Viděli jsme desky směřující do Japonska, Thajska, Německa, Dánska nebo Polska. Nápis Česká republika se bohužel na žádné z krabic neobjevil.

Čistota především

Relativně velmi se zde dbá na čistotu. Ta samozřejmě nemusí být na takové úrovni, jako např. v továrnách na procesory, ale i tak jsme dostali návleky na boty a při vstupu do patra, kde se desky osazují malými součástkami, jsme museli projít místností, která mě ve stěně množství "větráků", které nás ofouknutím proudem vzduchu zbavily případných nečistot.

Po finálním zabalení jsou krabice opět odvezeny do skladu, odkud jsou následně expedovány přímo k zákazníkům. Neexistuje žádný finální sklad pro výrobky že všech čtyř továren. Každá továrna pracuje v rámci možností (každá má různé kapacity pro základní desky, přídavné karty apod.) samostatně. Organizace práce je na velmi vysoké úrovni - logistika a technická podpora v rámci firmy je dovedena do nejmenších detailů, skoro se až nabízí přirovnání ke skvěle tikajícím švýcarským hodinkám.

Diskuze (26) Další článek: Apple musel stáhnout update pro OS X

Témata článku: Windows, Gigabyte, Základní desky, Základ, Běžný set, Computex, Průměrná teplota, Šicí stroj, Švýcarský výrobce, Zak, Krabice, Thajsko, Deska, Sklad, Výstupní kontrola, Desky, Finální karta, Malý stroj, Nejmenší plocha, Jehla, Návštěva, Finální kus, Taipei, Výrobní linka, Budova


Určitě si přečtěte

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 169


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11