Computex: GeForce 7800 a Volari 8300

Veletrh Computex přichází po prezentaci technologie ATI Crossfire s další novinkou z oblasti počítačové grafiky. Největší pozornost poutá téměř utajovaná nová generace čipů nVidia G70, která nabídne dvojnásobný výkon ve srovnání s GeForce 6800. Novou generaci grafických karet pro nenáročné zákazníky na veletrhu ukazuje společnost XGI Technology.
Computex: GeForce 7800 a Volari 8300

Související odkazy

Slovník
LCD
PCI
sběrnice
server

První dny Computexu si pozornost médií uzurpovala společnost ATI Technologies s představením své technologie CrossFire. Nyní se však návštěvníci i žurnalisté snaží zjistit maximum informací o nové generaci grafických karet od společnosti nVidia. Karty s čipem G70 jsou totiž na Computexu přítomné, ale nVidia toto řešení ještě oficiálně neuvedla na trh. K oficiálnímu představení a stanovení data dostupnosti grafických karet s označením GeForce 7800 má ale dojít ještě v průběhu června.

Ukrytá a pod zámkem

Na Computexu je grafické jádro G70 přítomné v několika počítačích různých výrobců grafických karet, hned dvě v režimu SLI má na svém stánku společnost XFX. Na těchto počítačích jsou schopnosti nové generace grafických karet nVidie prezentovány v aplikaci 3DMark 2005.

Redaktorům serveru AnandTech se podařilo získat i kvalitní fotografie jedné z grafických karet s tímto grafickým procesorem. Karta se vejde do jednoho PCI Express slotu a obsahuje masivní pasivní chladič, který pokrývá velkou část grafické karty. Větrák se nachází v přední části karty nad grafickým jádrem. Karta je vybavena můstkem pro SLI propojení a dvěma výstupy pro digitální LCD panely.

Klepněte pro větší obrázek
Obrázek zveřejněný na serveru AnandTech

Na trh se dostanou v první fázi tři verze grafických karet s jádrem G70. Nejlevnější bude GeForce 7800 bez dalšího označení, o stupeň výše stojí GeForce 7800 GT a třetí výkonnostní stupeň představuje GeForce 7800 GTX. V tomto přehledu chybí dosud používané označení Ultra pro nejvýkonnější verze karet s grafickým čipem od nVidie. Očekává se proto, že verzi Ultra uvede nVidia na trh později v reakci na chystanou generaci grafických čipů ATI Technologies.

Ultra napájení nutné

Grafické karty nVidia GeForce 7800 GTX budou mít podle neoficiálních informací od výrobců jádro s taktem 430 MHz, 256 nebo 512 MB paměti taktované na 1,2 GHz (propustnost paměti je teoreticky 38,4 Gb/s) a 24 pixelových pipeline. První karty budou vyráběny 110nm technologií. Zároveň se spekuluje o využití 90nm technologie pro GeForce 7800 Ultra.

Technologii SLI bude podporovat při uvedení karet na trh pouze verze GTX (a později také Ultra). nVidia u GeForce 7800 slibuje dvojnásobný nárůst výkonu ve srovnání s řadou GeForce 6800. O výkonu nové generace karet hovoří pochvalně také někteří herní vývojáři.

Prezentovaná generace grafických procesorů bude pro hráče znamenat nejspíše investici do nového napájecího zdroje počítače. Pro verzi GTX bude potřeba 400W zdroj a zapojení dvou GeForce 7800 GTX do SLI bude vyžadovat zdroj schopný dodávat výkon 500 W. Vzhledem k tajnostem, které nVidia kolem nových karet dělá, nejsou jejich ceny zatím k dispozici, je ale téměř jisté, že s uvedením nové generace karet klesnou ceny stávajících modelů.

Černý vzadu

Grafické karty s čipy Volari společnosti XGI Technology se zatím příliš neprosadily. Při uvedení na trh jim zejména neprospěly nekvalitní ovladače, které zapříčinily špatné výsledky ve výkonnostních testech v recenzích. XGI své grafické čipy prodává, ale jejich konkurenční výhodou je pouze cena. Limitujícím faktorem pro větší rozšíření karet Volari je také absence řešení pro novou sběrnici PCI Express, což má změnit na Computexu předváděná řada Volari 8300. Nejde ale o úplnou novinku, nové grafické jádro bylo představeno už na CeBITu 2005.

I Volari 8300 je určena pro méně náročné zákazníky, odpovídá tomu pouze 64bitová sběrnice. Běžné uživatele má oslovit HW podpora ukládání televizního vysílání a nízká spotřeba s maximem 7,5 W a s tím spojené minimální nároky na chlazení. XGI se vzhledem k charakteristikám svého nového grafického jádra soustředí také na mobilní verzi, pro kterou už získala zákazníky jako Dell a Toshiba. Na trhu se Volari 8300 objeví v druhé polovině roku, cenu nových karet XGI zatím nesdělilo.

Diskuze (12) Další článek: ATI Crossfire poráží SLI

Témata článku: Masivní rozšíření, Grafická karta, Nová generace, Computex, Neoficiální verze, Karta, Maxima, GeForce GTX, Maxim, Nový čip, GeForce, Nvidia Geforce, Digitální LCD, Maximum, Nvidia GTXSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě