Computex 2001: AMD uvedlo duální Athlon

Firma AMD představila duální verzi procesoru Athlon pod oficiálním názvem AMD Athlon MP.

Procesor je uveden ve verzi 1,0 GHz a 1,2 GHz s tím, že je zatím umožněna dvouprocesorová konfigurace.

Technické parametry

název Athlon MP
výrobce AMD
továrna Fab 30, Drážďany, Německo
technologie 0,18mikronová, měď
velikost cache L1 128 KB
velikost cache L2 256 KB
instrukční sady i486+, FPU, MMX, 3DNow!
verze 3DNow! 3DNow! Professional
úspora energie ne
počet tranzistorů 37,5 milionu
plocha čipu 128 mm2
napájecí napětí 1,75 V
patice Socket A

Firma AMD podle zvyku zařadila názory představitelů významných společností. Tentokrát se objevily názvy firem jako Asus, Computer Associoates, ELSA, Giga-byte Technology, Hynix Semiconductor, Leadtek, Novell, Oracle, SuSE, Turbolinux nebo Tyan.

Detailní parametry

verze Athlon MP 1,0 GHz Athlon MP 1,2 GHz
interní takt 1000 MHz 1200 MHz
externí takt 266 MHz (133 MHz DDR) 266 MHz (133 MHz DDR)
napájení
minimální napětí 1,7 V 1,7 V
nominální napětí 1,75 V 1,75 V
maximální napětí 1,8 V 1,8 V
maximální proud Icc 26,3 A 31,3 A
spotřeba pči Stop Grant 5 W 5 W
typický tepelný výkon 41,3 W 49,1 W
maximální tepelný výkon 46,1 W 54,7 W
teploty
maximální teplota čipu 95 st. C 95 st. C
ostatní
cena 215 USD 265 USD

Prozatím jediným výrobcem základní desky pro tento procesor je firma Tyan. Firma Asus, Abit, Gigabyte a MSI přislíbily rovněž základní desky, ale až ve třetím čtvrtletí tohoto roku.

Živě komentuje: Tímto okamžikem prolomila firma AMD jako první z výrobců x86 mimo Intel hranici jednoho procesoru, když umožnila dva stejné neIntelovské procesory na jedné základní desce. Duální procesory Intel produkuje od Pentií, které jako první mohly být duální oficiálně. Firma AMD do této chvíle mohla konkurovat pouze v jednoprocesorových počítačích. To je sice většina počítačů, ale víceprocesorové sestavy jsou daleko prestižnější.

Při vzpomínce na prestiž nelze vynechat zmínku o firmách, které své jméno spojily s novým procesorem. Výše je vyjmenováno plno známých firem, ovšem úplně zde chybí zmínka o velkých integrátorech nebo výrobcích počítačů. Chybí zde jména jako Bull, Compaq, Dell, Fujitsu nebo Fujitsu Siemens, IBM, Hewlett Packard a předlouhá řada dalších. Ani jedna z těchto firem prozatím nedůvěřuje novému procesoru natolik, aby na jeho základě produkovaly pracovní stanici či server. To je velmi závažné hledisko, které může tento procesor vážně ohrozit. Hlavně v počátcích totiž životně potřebuje takové reference. Pro malou firmu není problémem si postavit nebo si nechat postavit na zakázku počítač s duálním Athlonem MP, ovšem pro velkou firmu je takové chování riskantní a příslušní správci raději čekají na toho svého dodavatele výpočetní techniky (často zároveň i výrobce).

Bohužel si budeme muset vystačit s jedinou základní deskou, kterou je Thunder K7 firmy Tyan. Ta je určena především pro rack provedení s výškou 1U. a více. Počet výrobců, kteří přislíbili základní desku i pro tento procesor, je relativně málo. Doufejme, že se myšlenkou dvouprocesorového Athlonu nadchne aspoň tolik firem, jako hráčů či fanoušků firmy AMD.

Diskuze (10) Další článek: Microsoft vylepšuje svého messengera

Témata článku: Sestavy, Základní takt, Maximální počet, Základní verze, Computex, Giga, Mp, Minimální konfigurace, Bull, Fab, Drážďany, Thunder, Athlon


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu