Časopis Computer

Computer čte rekordních 104 tisíc čtenářů. Je to nejčtenější český počítačový časopis

Computer čte rekordních 104 tisíc čtenářů. Je to nejčtenější český počítačový časopis

Čtenost tištěných časopisů zjišťuje v České republice Unie vydavatelů v rámci výzkumu Media Projekt. Aktuálně vyšly nejnovější výsledky za 1. a 2. čtvrtletí letošního roku, ze kterých vyplývá, že náš časopis Computer čte rekordních 104 tisíc čtenářů. 

V grafu vidíte, proč z toho máme takovou radost.

Klepněte pro větší obrázek

Kromě růstu v posledních letech stojí za zmínku i to, že Computer má aktuálně nejvyšší čtenost za posledních dvanáct let. Nad hranici sto tisíc čtenářů jsme se dostali naposled na sklonku roku 2007, tedy ještě před ekonomickou krizí.

V naší kategorii časopisů zaměřených na informační a komunikační technologie už mnoho dalších titulů nezůstalo. Zbývá už jen Chip se čteností 75 tisíc, Computer má tedy o 39 % víc čtenářů. Oproti minulému čtvrtletí čtenost Computeru narostla o 13 %, Chipu o 11 % klesla.

Co je výzkum Media projekt a jak probíhá

Citujeme ze stránek Unie vydavatelů.

Výzkum  čtenosti tisku Media projekt je na českém tiskovém trhu dlouhodobě zavedeným „one currency výzkumem“ zjišťujícím sledovanost tiskových titulů v populaci ve věku 12–79 let.  Výsledky tohoto výzkumu se používají při mediálním plánování kampaní pro tisková média.

Výzkum realizují od roku 2013 společnosti společnosti STEMMARK a MEDIAN, jeho zadavateli jsou Unie vydavatelů a Asociace mediálních agentur (ASMEA). Od roku 2018 probíhá nová fáze realizace výzkumu se stejnými agenturami. Hlavním rozdílem je postupný přechod na dotazování prostřednictvím metody CAWI s výchozím podílem 10 % respondentů v roce 2018. Data jsou prezentována účastníkům projektu 2× ročně a to v únoru a v srpnu. Data za zbývající dvě čtvrtletí účastníci obdrží od realizátorů vždy v květnu a v listopadu.

Metodika: Od 1. 1. 2006 výzkum Media projekt využívá CAPI metodu (dotazování pomocí notebooků) a od tohoto data výzkum sleduje pouze tiskové tituly. Výzkum je realizován na vzorku 25 000 respondentů, využívá se vícestupňový stratifikovaný náhodný výběr a dotazování probíhá „face to face“ metodou.

Pro identifikaci titulů se kromě psaných názvů používají i jejich barevná loga. Tituly a jejich loga jsou zobrazovány čtyři na obrazovce a respondent se povinně vyjadřuje ke každému titulu, zda jej četl. Metoda navíc  v dotazovací situaci u časopisů respondentovi zobrazuje tituly v pořadí, které je individuální na základě různých charakteristik respondentů. Od roku 2019 probíhá dotazování 15 % vzorku respondentů metodou CAWI.

Časopis Computer

Časopis Computer je nejčtenější český magazín o počítačích, technologiích a Internetu. V každém vydání na 148 stranách přináší uživatelská a technologická témata, dva velké srovnávací testy, důkladné recenze nových produktů, tipy a triky pro snadnější používání počítače a další zajímavé i užitečné informace.

Aktuální číslo časopisu Computer

Jednotlivá čísla si můžete pohodlně koupit v iKiosku.

Diskuze (6) Další článek: Je libo kávu nebo čaj s psilocybinem? Nový startup na tom už pracuje

Témata článku: Časopis Computer, Výzkum, Čtenáři, Dotazování, Computer, MEDIÁN, Unie vydavatelů, Časopis, Respondent, Media Projekt, Titul


Určitě si přečtěte

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 31

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 20

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 169


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11