Computer a ForMen pro iPad: novinky, otázky a odpovědi

Jsou tu nová čísla časopisů Computer a ForMen pro iPad. Co příprava takového časopisu obnáší, v čem je lepší než papír či web a proč ještě není pro Android?

Kolegové z časopisu Computer připravili další číslo svého časopisu ve formátu pro iPad, které si můžete právě teď stáhnout do svých iPadových čteček. A když už budete u toho stahování, doporučujeme také nové iPadové číslo časopisu ForMen. Cena obou časopisů je pouhých 1,59 €, tedy přibližně 40 korun.

Nový zážitek z časopisu

Pokud jste si ještě čtečku ForMenu nebo Computeru nestáhli, najdete je obě v AppStoru zcela zdarma včetně možnosti stáhnout si bezplatně ukázkové číslo. Už v něm vám ukážeme, co časopisy pro iPady umějí – nejsou to totiž žádné překlopené papírové časopisy nebo pouhé PDF soubory, ani obyčejné internetové články. Je to úplně nový multimediální a interaktivní zážitek.

Hodně těžko se popisuje, co vlastně můžete od takového časopisu čekat – nejjednodušší zkrátka je, když si zadarmo stáhnete čtečku a ukázkové číslo. Ihned zjistíte, že se časopisy velmi pohodlně čtou: jejich písmo má tu správnou velikost, nic nemusíte zvětšovat. Informace jsou rozmístěny po celém displeji, mnoho dalších můžete ovládat: klepněte na tlačítko a zobrazte větší fotku, pusťte si video, nebo přejděte rovnou na internetové stránky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka několika stránek z iPadové verze časopisu ForMen 

Časopisy Mladé fronty pro iPad vás zkrátka vtáhnou do děje: V aktuálním ForMenu budete svědky boje o přežití legendárního Beara Gryllse, poslechnete si čurajícího chlapečka v Bruselu, podíváte se na focení spodního prádla s českou vícemiss a uvidíte, co má Ondra Brzobohatý společného s Jamesem Bondem. ForMen není jen čtení, čekají na vás videa, hudební ukázky z recenzovaných alb a spousta interaktvních prvků.

Computer zdaleka není tak zábavný, přeci jenom je to technický časopis, ale jeho obálka tentokrát určitě zahřeje. Nezapomeňte si zesílit zvuk. Pro ještě lepší zážitek doporučujeme vyrobit pach pálené umělé hmoty. Je škoda, že se iPad sám o sobě nezahřívá; to kdybychom vydávali elektronický časopis pro legendární IQ 151, určitě byste z titulní strany zaznamenali i dojmy tepelné. A patrně by došlo i na ten pálící se plast.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Computer pro iPad je plný interaktivních prvků, uvidíte více fotek, videí a z textu vedou odkazy přímo na popisovaná místa na obrázcích

Na co dalšího se v trojce Computeru můžete těšit? Hned tři videorecenze tří notebooků (nechybí ani předvýrobní vzorek Google Cr-48), samozřejmě video z pitvy (tentokrát herní notebook MSI, který ještě krátce před pitvnou byl zcela funkční) a také ukázka hry či část rozhovoru s šéfem firmy nVidia. Oproti papírovému vydání se do iPadového vešlo mnohem víc fotografií, třeba nasnímané obrazovky displejů. Vlastnoručně si můžete rozložit a sestavit recenzovanou tiskárnu, nebo sledovat, jak se Facebook nemazlí s vašimi osobními daty.

Časopisy pro iPad, otázky a odpovědi

Jelikož nám do redakcí chodí mnoho opakujících se dotazů, zde jsou nejčastější z nich i s odpověďmi:

Proč jen Apple iPad? Kdy budete vydávat časopisy i pro Androidy?

Zatím jen iPad, protože jen u něj jsou vyřešeny všechny nutné věci: zařízení je v Česku dost, jejich lidé mohou v Česku nakupovat a my můžeme jako česká firma prodávat. Jakmile bude toto možné i pro tablety s Androidem, půjdeme do toho, naše řešení je na to připraveno. Čekáme jen, až bude takových zařízení dost a půjde do nich prodávat námi vytvořený obsah z Česka pro české uživatele.

Jsou časopisy i pro mobilní telefony?

Nejsou a nikdy nebudou. Mobilní telefony mají příliš malý displej a my nechceme jít cestou kompromisů. Záměrně jsme zvolili tento velký formát a tak to i zůstane.

Proč nelze časopis stáhnout do běžného počítače?

Bude to možné v okamžiku, kdy bude existovat bezpečná čtečka (z níž nepůjde data libovolně sdílet na internetu) a platební kanál. Používáme řešení od firmy Adobe a „uvnitř“ není nic jiného, než sada XML, PDF, obrázků a videí. Tedy pro Adobe nebude problém vyrobit čtečku pro jakékoli zařízení.

Nelíbí se mi některé vlastnosti čtečky, udělejte s tím něco!

Čtečku ani nástroje pro její plnění nevyvíjíme my, ale společnost Adobe. Je to pro nás mnohem levnější řešení, než zaměstnávat partu programátorů, a díky tomu můžete mít obsah poměrně levný. Také se nám některé vlastnosti nelíbí a se společností Adobe komunikujeme, aby je v dalších verzích upravila. Konkrétně i nám vadí, že video se nepřehrává na šířku displeje, nabídka čtečky se objevuje příliš snadno, iPad vás neupozorní sám na nové vydání a vy se o novém vydání nedozvíte nic jiného, než jakou má obálku. Zde snad malý tip: v pohledu do knihovny časopisů přepněte vpravo nahoře velikost náhledů titulních stran časopisů – díky tomu budete moci přečíst všechny texty a dozvědět se tak, co v čísle najdete.

Co bude umět další verze a kdy bude?

Další verze už existuje, zatím na ní testujeme obsah. Adobe zatím tuto verzi nedodává jako finální čtečky, to bude snad během pár dní. Následně bude muset nová verze projít schvalovacím procesem Applu. Novou čtečku tedy očekávejte v řádu týdnů. Bude umět kromě drobností dvě zásadní novinky: celoformátové video se bude při přetočení iPadu zobrazovat i na šířku displeje a v knihovně časopisů budete upozorněni na případnou novou verzi časopisu. To znamená, že jako vydavatel budeme moci případnou chybu opravit a vy si budete moci číslo stáhnout znovu.

Proč jsou časopisy tak veliké? Stovky megabajtů se nedají stáhnout přes 3G.

Ano, ale nejsme jediní, ve světě snad všechny časopisy tohoto typu mají stovky megabajtů. Nejvíce samozřejmě zabírají videa. Aktuální Computer 3/11 má celkem necelých 300 MB, ale obsahuje více než půl hodiny videa ve slušné kvalitě. Připočtete také všechny obrázky i jejich přepínatelné varianty. ForMen přesáhl půl gigabajtu, ale výsledek prostě stojí za to.

Musím být připojen k internetu?

Ne, proto tomu také říkáme časopis pro iPad a nikoli internet pro iPad. Časopis si pomocí internetového připojení pouze stáhnete, následně už je ve vašem iPadu a vy si časopis můžete číst offline: v tramvaji, v parku, na zahradě, na poušti, kdekoli.

Stovky megabajtů mi zabírají cenné místo v iPadu, mohu je smazat?

V knihovně máte tlačítko „Archive“, které uvolní místo v paměti iPadu. O číslo ale nepřijdete, v budoucnu si je kdykoli budete moci znovu stáhnout, aniž byste za něj znovu platili. Jinými slovy: koupě vydání je vázána na váš AppStore účet, vámi koupené vydání tedy můžete nejen kdykoli stáhnout znovu, ale například i do jiného zařízení. (Podmínky Applu umožňují mít jeden účet svázaný až s pěti zařízeními.)

Budou v Česku i další časopisy pro iPad?

Už brzy přidáme další z portfolia Mladé fronty, vydržte. Zatím na této stránce můžete tipovat, které to budou.

Témata článku: Časopis Computer, iPad, James Bond, Herní knihovna, Nový zážitek, Zábavný prvek, Přetočení, Bond, Obálky, Cenná koruna, Brusel, Nový Computer, iPad 2, Bear, Mobilní telefony s tlačítky, Papírová verze, Levný plast

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 181

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 154

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

** Mozek se nechá snadno ošálit, a to mnoha způsoby ** Podívejte se na několik nejlepších optických iluzí ** Iluze dokazují, že vnímání reality může být značně zkreslené

16.  10.  2017 | Vojtěch Malý


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji