Compex RX 2208S - přehodil jsem výhybku a jedu na sto!

Recenze Compex RX 2208S MicroHub Plus 10/100 Dual Speed 8-Port.
Compex RX 2208S MicroHub Plus 10/100 Dual Speed 8-Port je oficiální název pro robustní plechovou krabičku, která umožňuje spojit osm PC do sítě Ethernet s rychlostí 10 nebo 100 Mb/s. V poslední době mě velice zdržovala v domácí a firemní síti rychlost při kopírování souborů, nasazení Compexu RX 2208S zkrátilo dobu kopírování na polovinu. Síť zvládala hravě běžnou zátěž a komunikaci, navíc jsme mohli nechat připojené některé stanice se starými kartami, protože hub umí rozlišovat mezi rychlostí 10 a 100.

Na čelním panelu, který je přehledný a informuje o stavu sítě, se zobrazuje napájení, kolize mezi pakety 100Base-TX a 10Base-T, rychlost a připojený port. Pokud se díváte shůry, dolní LEDka prosvěcuje i horní řadu, na to pozor. Vpravo je tlačítko Uplink, které pomocí osmého portu umožňuje propojit 2208 s dalším rozbočovačem do vzdálenosti 5 metrů. Tato varianta mi vyhovovala doma, kde jsem se rád zbavil desítkového Ethernetu. Karty jsem u stanic měl pro obě rychlosti, tak jsem jen vybalil hub, zastrkal konektory a přehodil výhybku na sto. Compex je ovšem dobrá termostatická podložka. Pokud si počínáte opatrně, udrží vám i teplé kafe.

Na zadní straně je přepínač Superlink, který umožní spojení s dalším hub sítě 100Base-TX do vzdálenosti 100 metrů. Tuto variantu zapojení využijete asi více ve firmě. Bez problémů je i propojení s TP1006C nebo 1008C. Čas jsou peníze, a tak se domnívám, že migrace k rychlejší síti může být pro oblast malé a domácí kanceláře jednoznačným trendem. Hmotnost rozbočovače je 0,76 kg a rozměry 226 x 111 x 30x5 mm. Compuco nabízí i síťové karty Compex RL100TX (ROM se dá dokoupit) a FL100TX 10/100 (boot ze sítě) pro sběrnici PCI. V případě nákupu hub/switch a čtyřech síťových karet dostane zákazník patch kabelu o délce 3 x počet odebraných karet.

A ještě důležitá informace! Pokud nechcete přicházet při spojování dvou rozbočovačů přes Uplink o jeden port na každém rozbočovači, Compex nabízí dražší variantu MX2208S, která má speciální konektor umožňující stohování čtyř rozbočovačů na sebe s celkovým připojením 32 stanic.

Zapůjčil: Compuco a.s., Brno, Drobného 32, 602 00 Brno, tel. 05/45212486-9, fax 05/45212119, e-mail compucob@mbox.vol.cz, http://www.compuco.cz

Cena: 5 510 Kč bez DPH, Compex RL100TX (10/100 PCI) - bulk 815 Kč

Váš názor Další článek: Microsoft to s CE myslí vážně

Témata článku: Síťové karty, Síťová karta, Sto, Patch panely, Compex, Jed


Určitě si přečtěte

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 134

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 70

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 242

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 102


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně