Compaq zůstává světovou jedničkou, Dell opět o kousek dohnal

Zpráva za druhé čtvrtletí: v USA Dell vede s velikým náskokem, celosvětově je druhý, nejvíce ale získal Hewlett-Packard.
Průzkum IDC za druhé čtvrtletí roku 2000 víceméně potvrdil trendy trvající již tři roky, i když se zdá, že se křivky postupně zaoblují a že může brzy dojít k nějakému „inflexnímu bodu“, z něhož se může boj o medailové příčky zase vyvíjet nějak jinak.

Pořadí prvních tří producentů PC v Americe (1. Dell, 2. Compaq, 3. HP) zůstává stejné stejně jako celosvětově (1. Compaq, 2. Dell, 3. HP), rovněž se nemění další pokles IBM a zisk Gateway, resp. Fujitsu-Siemens. Přesto ale trendy leccos napovídají.

Dell, který za poslední dva roky válcoval trh svými růsty o 50-80 % ročně, zpomaluje: v USA vzrostl o 26,6 %, celosvětově o 22,3 %. To mu samozřejmě v USA stačilo na to, aby si první místo bezpečně pohlídal (2,3 mil. počítačů, druhý Compaq 1,7 mil, tedy se ztrátou za Dellem), ale ne na to, aby si jej vybojoval celosvětově (1. Compaq 4,0 mil., 2. Dell 3,5 mil.). Compaq zase ztratil v USA kus tržního podílu (-5,6 %), ale získal jej celosvětově (+6,1 %). U obou firem je tedy známka určitých obratů – Dell zpomaluje, Compaq zase už vybral poklesovou křivku a jde nahoru.

Jasným vítězem je firma, která je v PC relativně nenápadná, alespoň vedle Compaqu a Dellu: Hewlett-Packard. Ten totiž v USA vzrostl o 45 %, celosvětově o 34 % a protože úspěchy firmy v prodeji PC pokračují i nadále, může brzy aspirovat na druhou příčku, doma i celosvětově. K největšímu nárůstu pomohly HP stolní počítače „Pavillion“, které u nás naopak překvapivě vidět nejsou. O možném obratu se ale hovoří i u IBM: firma plánuje nový útok na oblast PC, přichází s překvapivě moderními a přitom levnými pécéčky.

Celosvětově se za toto čtvrtletí prodalo třicet miliónů počítačů, což je nový rekord pro druhé čtvrtletí – za tento rok se očekává, že se prodejci přiblíží k hranici 120 mil. prodaných osobních počítačů za rok.

Váš názor Další článek: Prohlížeč K-Meleon, to nejlepší od nejlepších

Témata článku: Dell, Svět, Druhé čtvrtletí, Jasný bod, Nový útok, Kousek, Compaq, Křivka, Levné stolní počítače, HP Compaq, Jed

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů