Compaq zůstává světovou jedničkou, Dell opět o kousek dohnal

Zpráva za druhé čtvrtletí: v USA Dell vede s velikým náskokem, celosvětově je druhý, nejvíce ale získal Hewlett-Packard.
Průzkum IDC za druhé čtvrtletí roku 2000 víceméně potvrdil trendy trvající již tři roky, i když se zdá, že se křivky postupně zaoblují a že může brzy dojít k nějakému „inflexnímu bodu“, z něhož se může boj o medailové příčky zase vyvíjet nějak jinak.

Pořadí prvních tří producentů PC v Americe (1. Dell, 2. Compaq, 3. HP) zůstává stejné stejně jako celosvětově (1. Compaq, 2. Dell, 3. HP), rovněž se nemění další pokles IBM a zisk Gateway, resp. Fujitsu-Siemens. Přesto ale trendy leccos napovídají.

Dell, který za poslední dva roky válcoval trh svými růsty o 50-80 % ročně, zpomaluje: v USA vzrostl o 26,6 %, celosvětově o 22,3 %. To mu samozřejmě v USA stačilo na to, aby si první místo bezpečně pohlídal (2,3 mil. počítačů, druhý Compaq 1,7 mil, tedy se ztrátou za Dellem), ale ne na to, aby si jej vybojoval celosvětově (1. Compaq 4,0 mil., 2. Dell 3,5 mil.). Compaq zase ztratil v USA kus tržního podílu (-5,6 %), ale získal jej celosvětově (+6,1 %). U obou firem je tedy známka určitých obratů – Dell zpomaluje, Compaq zase už vybral poklesovou křivku a jde nahoru.

Jasným vítězem je firma, která je v PC relativně nenápadná, alespoň vedle Compaqu a Dellu: Hewlett-Packard. Ten totiž v USA vzrostl o 45 %, celosvětově o 34 % a protože úspěchy firmy v prodeji PC pokračují i nadále, může brzy aspirovat na druhou příčku, doma i celosvětově. K největšímu nárůstu pomohly HP stolní počítače „Pavillion“, které u nás naopak překvapivě vidět nejsou. O možném obratu se ale hovoří i u IBM: firma plánuje nový útok na oblast PC, přichází s překvapivě moderními a přitom levnými pécéčky.

Celosvětově se za toto čtvrtletí prodalo třicet miliónů počítačů, což je nový rekord pro druhé čtvrtletí – za tento rok se očekává, že se prodejci přiblíží k hranici 120 mil. prodaných osobních počítačů za rok.

Váš názor Další článek: Prohlížeč K-Meleon, to nejlepší od nejlepších

Témata článku: Dell, Jed, Křivka, Nový útok, Levné stolní počítače, Compaq, HP Compaq, Svět, Kousek, Jasný bod, Druhé čtvrtletí


Určitě si přečtěte

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

** Co se může stát, když relativně maličký dron narazí do křídla letadla? ** Tuto otázku zodpověděli odborníci laboratorním pokusem ** Kvadrokoptéra způsobila významné poškození křídla

Karel Kilián | 19

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 46

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku