Compaq zítra představí nové iPaqy

Podařilo se nám získat exkluzivní informace o nových modelech kapesních počítačů iPaq, které budou představeny na zítřejší tiskové konferenci v rámci mezinárodní veletrhu Invex 2001. Pokud vám dříve chybělo Bluetooth či integrovaný slot na paměťové karty, pak vás nový iPaq určitě potěší.
iPaq H3760 – starý známý iPaq s novými možnostmi

Model H3760 designově i hardwarově vychází z předchozího modelu H3660. Stejně jako u něj se tedy setkáte s 206 MHz StrongARM procesorem, 64 MB RAM, TFT displejem s rozlišením 240×320 bodů a schopností zobrazit 4096 barev, a Li-Pol akumulátorem o kapacitě 950 mAh, který je schopen iPaq udržet při životě až 10 hodin. V čem se ale H3760 od svého předchůdce liší je velikost paměti ROM – ta má totiž kapacitu 32 MB (oproti předchozím 16 MB), za což může největší „tahák“ tohoto modelu – Microsoft PocketPC 2002, který teprve nedávno spatřil světlo světa.

Spolu s novými iPaqy přijdou také nové Expansion Packs, kterými svůj iPaq můžete obohacovat o další funkce – jedná se o dlouho očekávaný GSM modul s GPRS a také Bluetooth Wireless Pack, který vašemu iPaqu přidá jednak možnost ovládat nejrůznější Bluetooth zařízení a jednak jej obohatí o slot na karty Compact Flash. Těmto zařízením se budeme podrobněji věnovat v samostatném článku.

iPaq H3850 – elegán, co si pamatuje

Klepněte pro větší obrázekiPaqy z řady H38xx jsou již něčím zcela novým. Stejně jako H3760 mají 206 MHz procesor StrongARM a 64 MB RAM a 32 MB ROM, která v sobě skrývá operační systém Microsoft PocketPC 2002. Oproti svémuz bráškovi je však o 3 milimetry vyšší a o 12 gramů těžší. Tyto změny jsou ale více než vykompenzovány slotem na SD (Secure Digital) karty, které umožňují uložená data zabezpečit proti zápisu nebo případně i hardwarově zašifrovat, a Li-Pol akumulátorem, jehož kapacita je úctyhodných 1400 mAh a s kterým je nový iPaq schopen pracovat až 10 hodin. Pokud byste se pídili po tom, proč má H38xx vyšší spotřebu než předchozí modely, pak vězte, že za to může nový TFT displej schopný zobrazit až 65536 barev(!)

Co se úpravy designu týče, tak nový H38xx má o něco menší joystick kvůli přemístění reproduktoru z prostředku joysticku do horní části přístroje hned vedle slotu na SD karty. Svoji H3850 můžete samozřejmě rozšířit o všechny dostupné Expansion Packy, stejně jako všechny předchozí modely Compaq iPaq.

iPaq H3870 – bomba s modrým chrupem

Konečně poslední novinkou z dílny Compaqu je model H3870, vlajková loď, která oproti H3850 nabízí také integrované rozhraní Bluetooth. Konečně již při stahování pošty či surfování po Internetu nebudete muset v ruce držet kromě iPaqu také mobilní telefon. Bluetooth funguje bez jakýchkoliv problémů. Prozatím jsme měli možnost jej otestovat s telefony Ericsson R520m a T39m v nejnovější verzi jejich firmwaru a nezbývá než konstatovat, že surfování přes Bluetooth je prostě úchvatné. Telefon si můžete nechat klidně v kanceláři na stole a přitom z vedlejší zasedací místnosti přes něj surfovat po Internetu.

iPaq není jen hardware

Kromě samotného iPaqu dostanete také spoustu softwaru, který vám teprve pomůže odhalit, co všechno může poskytnout 206 MHz v dlani. Nové iPaqy tak obsahují velice bohatou softwarovou výbavu, která je zahrnuta již přímo v ceně přístroje. Na co se tedy můžete těšit?

Jak jsem již uvedl výše, tak u nových modelů iPaq je nainstalován operační systém MS PocketPC 2002. Ten s sebou do nových iPaqů přinesl programy jako:

 • Windows Media Player 8.0 pro PocketPC
 • MSN Messenger
 • Terminal Services Client
 • VPN Client
 • Server Sync Client
 • Infrared Beaming (včetně komunikace s PalmOS)

  Samozřejmě, že nedílnou součástí operačního systému PocketPC 2002 je i software pro vaše PC:

 • Nový MS ActiveSync 3.5 zdarma
 • Nový MS Outlook 2002 pro PC
 • Internet Explorer 6.0

  Kromě toho však od Compaqu dostanete také řadu velice užitečných programů jako:

 • IBM Via Voice Command and Control pro Kalendář, Kontakty a e-mailového klienta
 • iPresenter PowerPoint converter pro prohlížení prezentací z MS PowerPointu na iPaqu
 • Dashboard, což je rozšířená verze úvodní obrazovky, která je schopná zobrazit informace o dnešním a následujícím dni, stav baterie, atd.
 • Data Encryption Package pro účinné šifrování dat.
 • Sega a Vegas game pack pro krácení volných chvil.
 • Compaq Wireless LAN Drivers pro připojení k síti pomocí rozšiřujícího slotu s podporou protokolu 802.11p
 • Jeode Java Virtual Machine
 • a mnoho dalších programů, které znáte již z předchozích iPaqů

Nový iPaq – revoluce v kapse

Nové iPaqy si nepochybně velice rychle najdou své uživatele. Především model H3870 by se v našich končinách díky integrovanému Bluetooth mohl rychle uchytit. Spousta softwaru, stabilnější operační systém, více paměti a stejná cena se staršími a méně vybavenými modely. To všechno jsou velmi účinné zbraně, které budou rozhodovat v nadcházejícím boji o zákazníka. Hned, jak to bude možné, tak se vám pokusíme přinést podrobné recenze nových modelů.
Diskuze (6) Další článek: Roztočme kolečka na klávesnici

Témata článku: Internet Explorer, Modré světlo, Předchozí model, Joystick, Stejná cena, Chrup, Sega, Samostatná recenze, Compaq, Nový model, Volný slot


Určitě si přečtěte

Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5