Compaq získal podíl ve významné assemblérské firmě

Je rychlý přímý prodej jediným cílem této akvizice? Částka, za niž Compaq získal podíl ve firmě Inacom, která se zabývá assemblací počítačů pro velké zákazníky, není závratná.
Je rychlý přímý prodej jediným cílem této akvizice?

Částka, za niž Compaq získal podíl ve firmě Inacom, která se zabývá assemblací počítačů pro velké zákazníky, není závratná – jedná se o 370 mil. dolarů – je ale méně obvyklé, že byla realizována v hotovosti, nikoli v akciích. Dnes, v době nafouklého akciového trhu, se obvykle firmy kupují, prodávají a spojují za akcie; to v podstatě nikoho nebolí, protože všichni si už zvykli, že zejména u technologických firem cena akcie neodpovídá realitě (tedy: firmy nevydělávají, ale jejich akcie ano). Jakmile se tedy realizuje transakce za hotové, je to vždy úspěch pro prodávajícího – byl schopen si to u kupujícího vyjednat.

Inacom je jedna z několika na veřejnosti téměř neznámých amerických firem – patří jí několik „fabrik na počítače“ bez jakéhokoli marketingového a obchodního zázemí, pracujících na zakázku pro jiné (u nás se tomu nejvíce blíží ostravská AT Computers, oddělená část AutoContu). Existence těchto firem je utajena i záměrně – tyto továrny vyrábějí počítače pro velké počítačové značky, které ovšem příliš nechtějí medializovat, že si své stroje vlastně nevyrábějí samy, ale svěřují to jiným. Pověst „značky“ (kdysi definovaná jako „počítač s vlastním návrhem i výrobou“, dnes ovšem znamenající stále více jenom marketingovou nálepku) tím dost trpí. Dohoda mezi fabrikou, tj. skutečným výrobcem, a tzv. „značkovým výrobcem“ je obvykle taková, že se úzkostlivě tají, kdo kde skutečně vyrábí a montuje, a rovněž weby těchto firem vypadají spíše jako stránky stavební firmy okresního formátu a ne giganta s několikamiliardovým obratem.

Compaq odůvodňuje investici do Inacomu (získává tím kompletní výrobní kapacitu) tím, že bude moci lépe vyrábět počítače na zakázku a pro přímý prodej. Posílit přímý prodej zejména po Internetu je pro Compaq jednou z velkých priorit, protože mu zde Dell i někteří další (Gateway, Micron) silně zatápějí; Compaq se jim zatím nebyl schopen vyrovnat pružností dodávek, a trpěl proto i cenově. Lze ale odhadovat další cíl, který Compaq už nenápadně naznačuje: firma bude zcela jistě stále více divergovat od běžných béžových krabic, které dnes reprezentují péčécko. iPaq a handheldy od Compaqu jsou jenom začátek, další budou jistě následovat – Compaq (a není sám) se chce zřetelně odlišit a marketingově z toho těžit. Proto zřejmě usoudil, že je výhodné mít zcela pod kontrolou kompletní výrobní kapacitu, ve které bude moci sám rozhodovat, jaké počítače (po designové stránce) se budou projektovat a vyrábět.

Váš názor Další článek: Autodesk podporuje XML v plánování zástavby

Témata článku: Jediný cíl, Nálepka, Compaq, Velká kapacita, Micron, Podíl, Technologický gigant, Významný podílRecenze procesoru AMD Ryzen 7 5700G. S výkonnou grafikou a ve správný čas

Recenze procesoru AMD Ryzen 7 5700G. S výkonnou grafikou a ve správný čas

Procesory AMD s výkonnou integrovanou grafikou využívaly letitou architekturu Zen+. Výkonný nástupce se Zen 3 přichází v době, kdy je ho zapotřebí nejvíce.

Adam Vágner
RyzenTestyAMD
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály