Compaq WLx00: když zakopáváte o dráty

Recenze bezdrátových síťových karet Compaq WL100, WL200, WL300, software WL400.
Pokud je v některé kanceláři více počítačů, vždy jsou zapojeny do sítě. Výhody jsou jasné – kromě možnosti vnitrofiremní a internetové komunikace se snadněji spravují, každý uživatel může sdílet dokumenty a firemní data jsou ve větším bezpečí – na serveru. Jenže pod stolem je plno drátů a pokud je třeba do sítě připojit další počítač, začíná se uvažovat o přebudování kabeláže nebo se za hlasitých nadávek pročítají ceníky rozbočovačů.

Problémem se svádí na kabely
Každý, kdo někdy potřeboval zapojit počítač do sítě, jistě doufal, že se někdy dočká doby, kdy nebude potřebovat ony odporné kabely, které lze sice označit za viníka nefunkčnosti sítě, nicméně tím se problém nevyřeší. Jaké by to bylo krásné s bezdrátovými síťovými kartami! Jenže, když síť nepojede, problém bude úplně stejný, možná ještě horší, protože ani omylem nezjistíte, jestli není chyba v bezdrátovém přenosu; kabel šlo vždy vyměnit za jiný, prokazatelně funkční.

Podstatný pokrok oproti kabelovým síťovým kartám ale postřehnout lze. Tak např. bezdrátové síťové karty řady Compaq WL, o kterých tady mluvím, se jen zapojí do počítače nebo notebooku a nainstalují se správné ovladače. Podotýkám, že je možné získat jak verzi pro slot PCI (pro stolní počítače), tak PC kartu pro notebooky. Instalace ovladačů je snadná, jak už to dnes u hardwaru bývá – postačí jen vložit CD do mechaniky a sledovat, jak operační systém a jeho instalační utility udělají vše, co je třeba, vy jen případně potvrdíte nutnost restartu počítače. Není nutné nastavovat žádné přerušení, žádný přímý přístup do paměti, ostatně dnešní uživatelé už stejně neví, co to je IRQ nebo DMA.

Vzduchem a bez nutnosti povolení
Obě dvě karty, PC i PCI, které jsem zkoušel mezi sebou, fungovaly bezvadně. Vůbec nevyžadovaly přímou viditelnost, spojily se i tehdy, když mezi dvěma počítači byla stěna. Podle oficiálních materiálů tato maximální vzdálenost může být až 90 metrů v budovách nebo 350 metrů na otevřeném prostranství. S použitou frekvencí 2,4 GHz starosti mít nemusíte – maximální vysílací výkon je 100 mW a toto frekvenční pásmo je bezlicenční, žádné povolení od ČTÚ nepotřebujete. Přenos mezi těmito síťovými kartami je navíc šifrován, i když jen 40 bitovým klíčem, takže nemusíte mít strach z jiných uživatelů, používajících stejnou kartu ve vedlejší místnosti. Ovšem pozor – šifra není zase natolik dobrá, aby se hodila pro něco jiného než pro domácí použití. V bankách by tyto karty s tímto šifrováním nesměly být použity vůbec a pokud vám na firemních datech jen trochu záleží, tak použijte ještě jiný produkt pro šifrování síťového provozu, případně si kupte jinou verzi s pokročilejším šifrováním.

Rozbočovač na cédéčku
Samotná rychlost přenosu dat už zřejmě neodpovídá dnešním nárokům. Maximum je totiž 11 Mbit/s, což reálně odpovídá klasickému „pomalému“ Ethernetu. O verzi pro Fast Ethernet jsem zatím nic nezaslechl, nicméně bych se nebál toho, že se na ní usilovně pracuje. To hlavní ale přijde až teď. Pokud jste někdy něco síťovali, tak jistě víte, že pro propojení dvou počítačů síťovými kartami potřebujete jiný kabel než pro připojení dvou počítačů do sítě. A aby to nebylo málo, když chcete spojit tři a více počítačů, potřebujete rozbočovač a jiné kabely, než pro propojení jen dvou počítačů. Tedy další investici navíc. No, a právě pro tyto situace (připojení více počítačů) kartami Compaq WL úplně postačí, když si dokoupíte bezdrátový rozbočovač WL400, který je navíc možné kabelem spojit se sítí, nebo na jeden počítač nainstalujete software WL300. Tento software umožňuje vytvoření bezdrátové sítě mezi počítači s bezdrátovými síťovými kartami, ale pokud je stroj, na kterém tento software spustíte připojen do sítě klasickou síťovou kartou, zpřístupní tuto síť i ostatním, bezdrátově připojeným stanicím. Toto softwarové řešení je samozřejmě levnější, pořizovat WL400 se vyplatí až tehdy, kdyby bezdrátových uživatelů bylo více, nebo kdyby software neúměrně zatěžoval pracovní stanici.

Mobilita i v nemobilní kanceláři
Takže se vraťme na začátek, k uživateli. Ten potřebuje jen přijít se svým notebookem do práce a bez složitého zapojování kabelů, které navíc omezují jeho mobilitu začít pracovat. Pokud bude vybaven PC kartou Compaq WL100, posadí jen notebook na stůl, přihlásí se do sítě a může začít pracovat. Nebo se jen spojí se svým počítačem pod pracovním stolem, který mu zajistí připojení do sítě (uživatel si toho vůbec nevšimne, které zařízení pro něj zajišťuje síť). A takovýchto uživatelů může být spousta. Žádný z nich nebude potřebovat vědět, jak a proč je připojen do sítě, prostě se posadí a pracuje. Navíc má v dosahu signálu neomezenou mobilitu. S notebookem se totiž může libovolně pohybovat, pokud je rozbočovačů v budově více a jsou zapojeny do stejné sítě, je možné mezi nimi roamovat!
Typ zařízení bezdrátová síťové karty
Značka a typ notebooku Compaq Wireless LAN
Zdroj Compaq Computer, s. r. o.
Telefon (02) 61 10 81 08
Web www.compaq.cz
Cena testovaných modelů
WL100 7 500 Kč
WL200 8 500 Kč
WL300 4 700 Kč
WL400 37 500 Kč
Diskuze (3) Další článek: Tak jaký byl Březen?

Témata článku: Software, Notebooky, Síťové karty, Vedlejší produkt, Přímý přenos, Maximální vzdálenost, Přímá viditelnost, Kabel, Compaq, Otevřené prostranství, Síťová karta, Vita software, Pracovní stůl, Stejný problém, Bezdrátový spoj, Drát, Klasický problém, Síťové kabely, Pokročilé šifrování


Určitě si přečtěte

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky