Compaq svržen z prvního místa v levných počítačích

Za kratší konec v prodeji PC tahá v poslední době Compaq - v poslední době byl "svržen" i z prvního místa v levných pčítačích.
Compaq, který strávil hodně svého úsilí v poslední době v začlenění Digitalu do svých struktur, přišel o první místo prodeje v "levných" počítačích, s cenou pod tisíc dolarů. Tvrdí to analytici od Ziffa-Davise s tím, že za měsíc září (říjen ještě samozřejmě není spočítaný) je pořadí první pětky následující:

HP 32,5 %
Compaq 24,2 %
IBM 17,3 %
Packard Bell 10,0 %
Apple 4,4 %

V srpnu ještě Compaq vedl s 33,5 %; za měsíc tedy ztratil hodně, přičemž největší zisk si připsal Hewlett-Packard, slušně poskočila i firma IBM, maličko Packard-Bell a dvě procenta ztratil Apple. Levné, pod-tisícidolarové počítače činily v USA téměř polovinu všech prodaných počítačů; loni v této době to byla teprve čtvrtina. Za příčinu se označuje nástup procesoru K6-2 od AMD, který začaly do svých počítačů v masivním měřítku montovat jak HP, tak IBM; Compaq je daleko opatrnější. Čip K6-2 se údajně stal nejprodávanějším procesorem vůbec - je to zřejmě vůbec poprvé v historii, kdy nevede čip od Intelu.

Druhá známá analytická firmy IDC komentuje celkový počet počítačů prodaných v USA v posledním čtvrtletí (nikoli jen za jeden měsíc), a to ve srovnání se stejným kvartálem loňského roku. Compaq si podržel první místo, ale jen velice těsně, když prodal za čtvrtletí méně počítačů než před rokem (1,5 mil. vs 1,63 mil.); má 15,8 % trhu oproti loňským 19,6 %. Druhý je Dell s obrovským růstem - 65 % za rok v počtu kusů, tržní podíl stoupl na 14,1 % a za Compaqem je tedy už jen o malý kousek. O třetinu si polepšila i firma IBM, což se příliš nečekalo, tržní podíl je ale stále pod deseti procenty (9,1%), a o 27 % šla nahoru firma Hewlett-Packard, která dnes drží 8,4 % trhu. A první pětku uzavírá Gateway (pryč je Packard Bell), která se dotáhla na HP s 8,2 % trhu. Celkem se v USA prodalo za kvartál 9,5 miliónů počítačů (!), vzestup o 14 % oproti loňskému roku, a první pětka z toho drží 55,5 %.

Živě komentuje: tabulka prozrazuje ještě několik dalších zajímavostí. Jednak v ní vůbec nenajdeme firmu Dell - ta se oblasti hodně levných počítačů zatím vyhýbá s tím, že zde není dostatek prostoru pro zisk. Je to ale určitě jen dočasná záležitost a Dell pouze čeká na pravý okamžik pro vstup do této kategorie. Rovněž i Compaq může rychle získat svou ztracenou pozici, jen co začne ve větší míře do levných počítačů montovat buď čipy AMD, nebo právě zlevněné procesory od Intelu. Dále je vidět, jak silné jsou v Americe značky - vždyť v levných počítačích má první pětka 88 % trhu, a to zde ještě nevidíme Dell a Gateway!

Pokles Compaqu v počtu prodaných kusů v USA se nepočítal - přičemž musíme vzít v úvahu, že Compaq dnes už je Compaq+Digital, loni to byl pouze Compaq! Důležité budou výsledky dalšího čtvrtletí, které buď potvrdí určitý ústup Compaqu z jednoznačně prvního místa na světě, nebo naopak potvrdí jeho návrat v případě, že Compaq už bude mít za sebou reorganizaci a pustí se zase plnou silou do obchodování.

Váš názor Další článek: Lidi, proč platíte tolik?

Témata článku: Apple, Levný počítač, HP Compaq, První kus, První měsíc, Bell, Bella, Packard Bell, Compaq

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů