Compaq ruší distributory: ze čtyřiceti na čtyři

Nový šéf má těžkou ruku, zatím se to projevuje jen v Severní Americe.
V usilovné snaze o zjednodušení prodejního řetězce svých počítačů mění Compaq dramaticky svou politiku vzhledem ke svým distributorům, tj. firmám, které se především starají o dodávky dalším partnerům (nikoli koncovým zákazníkům) a také o část marketingu. Compaq snížil počet svých severoamerických distributorů se čtyřiceti na čtyři, přičemž zbyli pouze následující nušketýři: Ingram Micro, Merisel, Tech Data a Inacom. Zbývajících 35 distributorů není úplně ze hry, ale musí nakupovat u výše uvedených čtyř, což zřejmě neponesou s velkou radostí a dá se očekávat, že značná část z nich distribuci počítačů Compaq opustí. Cílem této velice radikální operace je vybudování programu „build-to-order“, což už úspěšně umí dělat Dell: o assemblaci počítače až podle zákaznické konkrétní objednávky, a tito čtyři distributoři by se měli stát přirozenými centry pro realizaci tohoto programu. Díky snížení počtu distributorů se totiž sníží počet míst, kde se počítače Compaq na cestě k zákazníkovi skladují, z jednoho sta na třicet. Program se netýká úplně všech produktů od Compaqu – firma má samozřejmě zcela jiné kanály pro nejvýkonnější servery, ale i konzumentské, „supermarketové“ počítače. Zmínění čtyři distributoři již nyní všichni působí v centrále Compaqu (Houston, Texas), kde se právě zřejmě bude provádět většina assemblací.

Živě komentuje: zatím ani slovo o tom, že by podobný proces měl Compaq zopakovat i v Evropě, potažmo v našich zemích. Na rozdíl od USA, kde jsou distribuční firmy skutečně především obřími posouvačemi krabice, mají firmy jako CHS či Expert+Partner (C2000) u nás daleko silnější roli a jsou mnohem více vidět; proto by takový krok, jako například sebrání distributorství jedné z nich vyvolal určitě značné reakce. Z obou největších českých distributorů CHS nepatří mezi zmíněnou čtyřku, která „přežila“ v USA (Expert+Partner je vlastněn firmou TechData), nicméně jeho pozice v Evropě je velice silná, proto se domnívám, že změny v distribučním kanále u nás příliš pravděpodobné nejsou. V USA totiž existoval tak velký počet distributorů spíše z historických příčin, vznikl postupným růstem Compaqu z malé firmy do celosvětového giganta a dřívější vedení Compaqu zřejmě nemělo chuť jej razantně pročistit, s čímž si ale současný exekutivní šéf firmy Benjamin Rosen příliš hlavu nelámal.

Váš názor Další článek: Windows 98 hlásí nedostatek místa na hostitelském disku

Témata článku: Compaq, Order, Značné snížení, Texas, Houston, Historický počítač, Značný rozdíl


Určitě si přečtěte

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 4

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 146

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 30

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně