Compaq Professional Workstation SP750 vás nenechá ani nadechnout

Podívali jsme se na novinku od Compaqu, pracovní stanici Professional Workstation SP750. Kromě úžasného výkonu s procesorem Intel Pentium III Xeon 733 MHz je stanice osazena v naší republice zatím jedinečnou čipovou sadou Intel 840.
Něco podobného jsme v naší redakci ještě neměli. Každá stanice, která k nám na testy dorazila, disponovala určitou výjimečností, něčím, co ji odlišovalo od všech předchozích modelů i značek. Ale SP750 těch výjimečností měla víc, než jsem čekal.

První peckou byl zatím nejvýkonnější u nás dostupný procesor Intel Pentium III Xeon na frekvenci 733 MHz, pracující na sběrnicové frekvenci 133 MHz. Intel už sice uvolnil Pentium III Xeon na 800 MHz, ale v serverech nebo pracovních stanicích u nás zatím není k dispozici, dostupné jsou jen výkonnostní benchmarky. K použitému procesoru se váže i čipová sada na základní desce, Intel 840. Compaq SP750 je opět podle našich informací první u nás dostupnou stanicí s touto čipovou sadou, ještě minulý týden nebyly u nás dostupné základní desky s i840 ani od samotného Intelu. Kromě 133 MHz sběrnice a podpory velmi rychlé RAMBUS paměti (té bylo ve stanici 256 MB RDRAM / 800 MHz) zvládá tato základní deska, respektive čipová sada, podporovat až neuvěřitelné 4 GB operační paměti.

Stanice byla osazena jedním procesorem, připojit však lze bez problémů i procesor druhý. Vnitřní uspořádání SP750 nevybočuje příliš z řady předchozích pracovních stanic Compaqu, ale to je jen dobře, bezproblémový přístup prakticky ke všem komponentám stanice i přes její netradiční uspořádání a systém chlazení potěší každého, kdo už několik počítačů rozebral a zná problematiku s tím spojenou. Většinou jde o drobnosti, ale drobnosti usnadňující hodně práce.

Snad jednou z posledních perel je grafický systém, v tomto případě Intense3D Wildcat 4110 PRO Parascale, opět představitel toho nejlepšího, co je dnes mezi grafickými stanicemi k dispozici. Jen pro upřesnění pro znalce, grafika 4110 dosahuje asi dvojnásobné výkonnosti oproti grafice 4000.

Výkonnostní testy, které jsme v redakci provedli, v současné době zpracováváme a v kompletní podobě vyjdou v druhém letošním čísle časopisů Autodesk News a Computer Design, už nyní je ale jasné, že jde o nejvýkonnější pracovní stanici v dosavadní historii testů naší redakce, jen pro představu, jde místy až o dvojnásobný výkon v porovnání s ostatními pracovními stanicemi. Skvělé výsledky jsou dány souhrou výše zmíněných vlastností, tedy procesoru, čipové sady, rychlých pamětí i výkonného grafického systému, pozadu nezůstává ani pevný disk s 10 000 otáčkami. Pokud se vám první pohled na přeborníka od Compaqu zalíbil, ušetřete si 346 320,- Kč (bez DPH) a můžete to rozjet.

Váš názor Další článek: Microsoft uvede Visual Basic for the Web

Témata článku: Compaq, Professional, Nen, Wildcat, Stanice, Základní frekvence, Workstation, Nádech


Určitě si přečtěte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 30

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

** Odborníci přišli na to, jak obejít limit bezkontaktních plateb ** Stačí zařízení, ovlivňující komunikaci mezi kartou a terminálem ** Stahují se nad bezkontaktními platbami mračna?

Karel Kilián | 79

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF